بخشنامه لزوم اجرای رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی از امروز لازم الاجراست

به گزارش اوج باور، سخنگوی قوه قضاییه درباره لزوم اجرای عدالت و رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی گفت: این بخشنامه از همین امروز لازم الاجراست و از همین امروز همکاران ما موظف شدند محتوا و مفاد این بخشنامه را در رسیدگی های قضایی خودشان مورد نظر قرار بدهند.

بخشنامه لزوم اجرای رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی از امروز لازم الاجراست

به گزارش خبرنگاران، غلامحسین اسماعیلی در ارتباط تصویری با اخبار ساعت 21 شبکه اول سیما، درباره علت تاخیر در ابلاغ بخشنامه اخیر قوه قضاییه گفت: در دوره جدید قوه قضاییه و در دوره تحول، ریاست قوه قضاییه وعده داد که تمامی قوانین و مقرراتی که تا به امروز به هر دلیل متروک مانده و به آن عمل نشده ، عملیاتی و اجرایی گردد و اگر قانون نواقصی هم دارد در فرآیند اصلاح قانون و مقررات، آن را تعقیب نمایند.

وی ادامه داد: در همین زمره، قانون رسیدگی به اموال و دارایی های مسئولان که سالیان متمادی اجرا نشده بود، عملیاتی و اجرایی شد. قانون جرم سیاسی هم در زمره قوانینی بود که گرچه همکاران قضایی به آن باور و اعتقاد داشتند، اما در مقام عمل و اجرا به نظر می رسید مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است.

اسماعیلی اضافه نمود: ریاست قوه قضاییه تصمیم گرفت بعد از تذکراتی که قبلا داده بود با صدور بخشنامه جامع، دستورات موکد برای اجرایی شدن قانون جرم سیاسی و آنالیز اتهامات کسانی که مشمول این قانون هستند صادر کند و نهایتاً آنالیز ها و تصمیم ریاست قوه قضاییه منتهی به صدور بخشنامه ای شد که از امروز به تمامی واحد های قضایی در ارتباط با چگونگی رسیدگی به جرم سیاسی صادر شده است.

وی در پاسخ به این سوال که بخشنامه مذکور چه زمانی قرار است اجرایی گردد؟ گفت: این بخشنامه از همین امروز لازم الاجرا است؛ به لحاظ آنکه اجرای قانونی است که قبلاً تصویب شده است و از همین امروز همکاران ما موظف شدند محتوا و مفاد این بخشنامه را در رسیدگی های قضایی خودشان مورد نظر قرار بدهند.

وی درباره اینکه آیا در میزان مجازات مرتکبین تغییر حاصل می گردد یا خیر؟ گفت: خیر، میزان مجازات تفاوتی ندارد؛ متهمان و محکومان جرایم سیاسی از بعضی امتیازات قانونی که در ماده 6 قانون برای آن ها در نظر گرفته شده برخوردارند مانند آنکه محل نگهداری آن ها از سایر متهمان جدا است و الزامی به پوشیدن لباس زندان ندارند و می توانند از نشریات و کتب و تلویزیون استفاده نمایند و می توانند با خانواده خود ارتباط داشته باشند.

سخنگوی قوه قضاییه اضافه نمود: فقط در یک مورد بین میزان مجازات می توانیم تفاوت در نظر بگیریم و آنجا که قانونگذار گفته است که شرایط تکرار جرم در جرم سیاسی لحاظ نمی گردد و در سایر جرائم تکرار جرم جزء علل مشدده است و موجب تشدید مجازات می گردد، اما در جرم سیاسی، قائده تکرار، عملیاتی نمی گردد و همان مجازات اصلی برای فرد مرتکب در نظر گرفته می گردد.

وی در پاسخ به این سوال که این بخشنامه شامل چه افرادی خواهد شد؟ تاکید نمود: همه کسانی که مشمول قانون جرم سیاسی باشند؛ یعنی با انگیزه اصلاح امور و بدون قصد براندازی، نسبت به مقامات سیاسی قوای سه گانه کشور، وزرا، معاونین وزرا و دیگر مسئولان حکومتی و همچنین نمایندگان مجلس و اعضای شورای نگهبان، مواردی را نسبت دهند و توهین و افترا داشته باشند و یا نشر اکاذیبی را انجام دهند؛ در حالی که هدف آن ها اصلاح امور است و قصد مقابله با نظام و براندازی را ندارند. این قبیل از افراد برابر این قانون، از امتیازات پیش بینی شده در قانون جرم سیاسی و بخشنامه اخیر الصدور ریاست قوه قضاییه برخوردار خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 388

به "بخشنامه لزوم اجرای رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی از امروز لازم الاجراست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخشنامه لزوم اجرای رسیدگی منصفانه به اتهامات مرتکبان جرائم سیاسی از امروز لازم الاجراست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید