تشدید درگیری ها در پایتخت لیبی علی رغم درخواست آتش بس

به گزارش اوج باور، نیروهای دولت وفاق ملی لیبی از شروع عملیات نظامی وسیع در پاسخ به نقض آتش بس توسط نیروهای حفتر خبر دادند و این در حالی است که نهادهای بین المللی خواستار توقف درگیری ها برای تمرکز کوشش بر مبارزه با شیوع کرونا هستند.

تشدید درگیری ها در پایتخت لیبی علی رغم درخواست آتش بس

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، نیروهای دولت وفاق ملی لیبی عملیات نظامی گسترده ای را از امروز (چهارشنبه) برای مقابله با نیروهای ژنرال خلیفه حفتر که در حومه طرابلس مستقر هستند، شروع کردند.

مصطفی المجعی سخنگوی مرکز اطلاع رسانی عملیات موسوم به طوفان خشم گفت که نیروهایشان عملیات جدیدی را در پاسخ به بمباران های بی وقفه محله های مسکونی طرابلس از سوی شبه نظامیان حفتر و نقض مکرر آتش بس توسط آنها، کلید زدند.

او اضافه نمود: همه محورها در پایتخت شاهد درگیری های شدید و پیشروی های وسیع نیروهای ماست و عملیات زمینی پس از سرانجام تمهیدات آتش باری شروع می گردد.

نیروهای وفاق ملی لیبی همچنین از دستگیری شماری از نیروهای ژنرال خلیفه حفتر از جمله شماری مزدور در پایگاه هوایی راهبردی الوطیه در جنوب غرب طرابلس اطلاع داد.

اسامه جویلی فرمانده اتاق عملیات مشترک در بیانیه ای از دستگیری این شبه نظامیان حفتر از جمله شماری مزدور خارجی اطلاع داد، اما به ملیت آنها اشاره ای نکرد.

یک مقام نظامی دولت وفاق ملی لیبی هم که خواست نامش فاش نگردد گفت که نیروهایشان پایگاه هوایی الوطیه را تحت کنترل خود گرفتند و در حال حاضر نیروهای نظامی منطقه غرب در حال برقراری امنیت در این پایگاه هستند که شبه نظامیان حفتر پیشتر آنجا را اتاق عملیات هوایی قرار داده بودند.

دولت وفاق ملی لیبی می گوید با وجود اینکه از روز شنبه موافقت شده بود آتش بس انسانی برقرار گردد تا کوشش ها به سمت مبارزه با ویروس کرونا متمکز گردد اما نیروهای حفتر با بمباران مواضع مختلف در پایتخت تعهدات خود را نقض کردند.

لیبی روز سه شنبه از ثبت اولین مورد ابتلای به ویروس کرونا در این کشور اطلاع داد.

نیروهای تحت امر حفتر از چهارم آوریل 2019 حمله به طرابلس مقر دولت السراج را شروع نموده اند و در کوشش برای نفوذ به این شهر و سیطره بر آن هستند اما به دلیل مقاومت نیروهای السراج هنوز پیروز نشده اند.

پیشتر هیأت سازمان ملل و سفارتخانه های چند کشور اروپایی و عربی در بیانیه هایی از طرف های درگیر در لیبی خواسته بودند که به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا، آتش بس انسانی اعلام نمایند.

خ

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 255

به "تشدید درگیری ها در پایتخت لیبی علی رغم درخواست آتش بس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشدید درگیری ها در پایتخت لیبی علی رغم درخواست آتش بس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید