تکلیف سهام عدالت مشمولان متوفی چه می شود؟

به گزارش اوج باور، بیش از دو میلیون مشمول از میان حدود 49 میلیون مشمول سهام عدالت، دیگر در قید حیات نیستند و طبق قانون، سهام عدالت این افراد به ورثه قانونی آن ها تعلق می گیرد. این موضوع در این روزها که بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح است، اهمیت بیشتری یافته و ورثه متوفیانی که مشول سهام عدالت بودند باید حتما نکاتی را در این راستا بدانند.

تکلیف سهام عدالت مشمولان متوفی چه می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، طبق آخرین آمار 49 میلیون و 152 هزار و 741 نفر مشمول سهام عدالت هستند که از این تعداد 46 میلیون و 567 هزار و 349 نفر در قید حیات هستند. بر این اساس وراث مشمولینی که در قید حیات نیستند در صورتی می توانند از این طرح استفاده کنند که فرایند انتقال را انجام داده باشند. درواقع سهام عدالت مانند سایر دارایی ها بر اساس ورقه انحصار وراثت به نام وراث خواهد شد.

این مباحث درحالی مطرح می شود که چندی پیش اعلام شد براساس تصمیم گیری جدید سازمان خصوصی سازی، انتقال سهام عدالت افراد متوفی به وراث متوقف شده است. توضیحی که در مورد این توقف داده شد این بود که از زمانی که بحث آزادسازی سهام عدالت مطرح شد لازم بود تا در یک مدت زمان تعیین تعداد مشمولین را به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار اعلام شود و شرکت مذکور براساس تعداد اعلام شده باقی اقدامات را در دستور کار قرار دهد.

بنابراین اگر انتقال سهام عدالت افراد متوفی متوقف نمی شد، زمانی که وارث افراد متوفی به سامانه مراجعه می کردند تعداد افرادی که به شرکت سپرده گذاری اعلام شده بود تغییر می کرد. به همین دلیل برای جلوگیری از مسائل احتمالی این اقدام به صورت موقت متوقف شد تا پروژه آزادسازی سهام عدالت به اتمام برسد و بعد از آن وراث می توانند ظرف یک یا دو ماه آینده اقدامات قانونی را با مراجعه به دفاتر پیشخوان انجام دهند و بعد از طریق شرکت سپرده گذاری انتقال سهام آنها انجام خواهد شد.

البته افرادی که در حال حاضر نمی توانند روش مدیریت خود را از طریق سامانه انتخاب کنند به صورت اتوماتیک روش غیرمستقیم برای آنها انتخاب می شود اما بعد از انجام اقدامات مربوط به آزادسازی، وراث متوفی می توانند به میزان سهم الارث خود سهام عدالت را به نام بزنند.

به عبارت دیگر روش غیرمستقیم آزادسازی سهام عدالت برای مشمولان متوفی که کار انحصار وراثت آن ها انجام نشده است انتخاب می شود و وراث می توانند اقدامات انحصار وراثت را بعد از نهم خرداد انجام دهند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 367

به "تکلیف سهام عدالت مشمولان متوفی چه می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف سهام عدالت مشمولان متوفی چه می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید