ثبت درخواست فرزند خواندگی در سامانه فرزند پروری

به گزارش اوج باور، مدیر کل بهزیستی استان زنجان گفت: متقاضیان فرزند خواندگی ابتدا به بهزیستی شهرستان محل اقامت خود مراجعه نموده و پس از اخذ مشاوره های لازم درخواست خود را به وسیله سامانه فرزند پروری ثبت نمایند.

ثبت درخواست فرزند خواندگی در سامانه فرزند پروری

به گزارش خبرنگار از ، محمدی مدیر کل بهزیستی استان زنجان با بیان اینکه حدود 60 کودک و نوجوان بی سرپرست و بدسرپرست در 5 مرکز استان زنجان، با عنوان خانه های بچه ها و نوجوانان نگهداری می شوند، اظهار کرد: قانون گذار فقط تا 16 سالگی اجازه فرزند خواندگی می دهد و البته همه بچه ها دارای شرایط فرزند خواندگی نمی باشند.

او با اشاره به اینکه درخواست نمایندگان سرپرستی باید متعهد شوند که تمامی هزینه های مربوط به نگهداری و تربیت و تحصیل افراد تحت سرپرستی را تامین نمایند، تاکید نمود: این حکم حتی پس از فوت سرپرستان نیز تا مشخص سرپرست جدید، برای کودک یا نوجوان جاری است، بدین منظور سرپرست موظف است با نظر بهزیستی خود را نزد یکی از شرکت های بیمه به نفع کودک یا نوجوان تحت سرپرستی بیمه عمر کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بانوان ازدواج ننموده و مطلقه فاقد فرزند که سن آن ها بالای 30 سال است می توانند فرزند دختر از اداره بهزیستی تحویل بگیرند، اضافه کرد: بچه های به فرزندی سپرده خواهند شد که امکان شناخت پدر و مادر، جد پدری آن ها وجود نداشته باشد و یا هیچ یک از این افراد در قید حیات نباشند.

محمدی اظهار داشت: افرادی که به موجب حکم مراجع صلاحیت دار به سازمان سپرده شده اند و تا دو سال بعد از تاریخ سپردن آنان به سازمان، پدر یا مادر و یا جد پدری و وصی منصوب از سوی ولی قهری برای سرپرستی مراجعه ننموده باشد و همچنین هیچ یک از پدر، مادر و جد پدری و وصی منصوب از سوی ولی قهری صلاحیت سرپرستی را نداشته و به تشخیص دادگاه صالح این امر حتی با ضم امین یا ناظر حاصل نگردد واجد شرایط واگذاری به صورت فرزندخوانده شناخته می شوند.

او با اشاره به اولویت پذیرش سرپرستی تاکید نمود: الویت به ترتیب با زن و شوهر فاقد اولاد، سپس زنان و دختران بدون شوهر فاقد فرزند و در نهایت زن و شوهر دارای فرزند است.

محمدی با بیان اینکه اخذ شناسنامه کودک با مشخصات والدین قانونی بعد از طی دوره شش ماهه آزمایشی و صدور حکم سرپرستی دائم انجام خواهد شد، یاد آور شد: دادگاه در صورتی حکم سرپرستی صادر می کند که درخواست نماینده سرپرستی، بخشی از اموال یا حقوق خود را به کودک یا نوجوان تملیک کند.

او با اشاره به اینکه تشخیص نوع و میزان مال یا حقوق مزبور با دادگاه است، ادامه داد: در مواردی که دادگاه تشخیص دهد اخذ تضمین عینی از درخواست نماینده ممکن یا به مصلحت نیست و سرپرستی کودک و یا نوجوان ضرورت داشته باشد، دستور اخذ تعهد کتبی به تملیک بخشی از اموال یا حقوق در آینده را صادر و پس از قبول درخواست نماینده و انجام دستور، حکم سرپرستی انجام می گردد.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان خاطر نشان کرد: متقاضیان فرزند خواندگی ابتدا به بهزیستی شهرستان محل اقامت خود مراجعه نموده و پس از اخذ مشاوره های لازم، درخواست خود را به وسیله سامانه فرزند پروری به آدرس https://adoption.behzisti.net ثبت نمایند.

م

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 21 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 478

به "ثبت درخواست فرزند خواندگی در سامانه فرزند پروری" امتیاز دهید

1 کاربر به "ثبت درخواست فرزند خواندگی در سامانه فرزند پروری" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت درخواست فرزند خواندگی در سامانه فرزند پروری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید