سفیر ایران: انتقال 9 تُن طلا از ونزوئلا به ایران شایعه ای بی اساس است

به گزارش اوج باور، سفیر ایران در ونزوئلا ضمن رد شایعات رسانه های غربی در مورد انتقال 9 تُن طلا به ایران از ونزوئلا توضیح داد که نه دولت ایران چنین محموله ای را دریافت نموده و نه تا به امروز بنزین ایران وارد ونزوئلا شده است.

سفیر ایران: انتقال 9 تُن طلا از ونزوئلا به ایران شایعه ای بی اساس است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، حجت الله سلطانی سفیر ایران در ونزوئلا در مصاحبه ای ادعاهای اخیر پایگاه تحلیلی بلومبرگ در ارتباط با انتقال 9 تُن طلا به ایران از ونزوئلا در قبال یاری ایران به این کشور آمریکای لاتین در احیای پالایشگاههای بنزین را رد کرد و آن را شایعه ای بی اساس توصیف کرد.

وی در این خصوص شرح داد: من دریافت 9 تُن طلا توسط دولت ایران را رد می کنم. این یک شایعه بی اساس و در حقیقت تله رسانه ها است که در حالت انتشار و توزیع است و ادعایی کاملاً نادرست است.

وی با رد ادعاهای رسانه های غربی گفت: تا امروز، بنزین ایران وارد ونزوئلا نشده است. تا امروز، دولت های دو کشور، گفت وگوهایی را در زمینه همکاری دوجانبه در زمینه تجاری انجام داده اند اما تا به امروز سوخت ایران وارد ونزوئلا نشده است.

سفیر ایران در ونزوئلا در ادامه در پاسخ به سؤالی در مورد ماهیت پروازهای اخیر هواپیماهای ایران به ونزوئلا شرح داد: در روزهای اخیر، میانگین 10 تا 17 پرواز تجاری (از ایران) به ونزوئلا برای انتقال فوری تجهیزات مورد احتیاج کاتالیزور برای فعال سازی مجدد مجتمع پالایشگاه پاراگوانا انجام شده است که در حال حاضر این مسئله در تحقق روابط جامع میان کشورهای ما بعنوان یک اولویت محسوب می گردد.

سلطانی ضمن تأکید بر همکاری دو کشور در مقابله با ویروس ناشناخته کووید-19 گفت: همکاری دولت ایران با مردم ونزوئلا در زمان های بحرانی مستحکم تر شده است و هم اکنون روابط ما به ویژه در عرصه همکاری تجاری مستحکم تر از هر زمانی است. ما اینجاییم تا بیشترین یاری را به مردم ونزوئلا ارائه دهیم.

سلطانی ضمن تأکید بر کوشش ایران برای یاری به کشورهای آمریکای لاتین در مقابل تحریم های آمریکا گفت: ما از کشورهای آمریکای لاتین که تحت تحریم غیرقانونی هستند حمایت می کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر حضور کارشناسان فنی ایران در پالایشگاههای ونزوئلا گفت: من حضور کارشناسان فنی ایران در پالایشگاههای ونزوئلا را رد می کنم. کارشناسان نفت ما در این کشور حضور ندارند. در حال حاضر احتیاجی به حضور این افراد وجود ندارد و ونزوئلا به تعداد کافی کارشناس در حوزه نفتی دارد اما اگر در آینده، به همکاری فنی ما احتیاج باشد، ما آماده ارائه خدمات هستیم.

سلطانی در ادامه ضمن تأکید بر توسعه روابط تجاری دو کشور ایران و ونزوئلا ادامه داد: در حال حاضر ما به تقویت روابط در زمینه های تجاری، گردشگری و همکاری تجاری برای فراوری لبنیات و مواد شوینده علاقمندیم.

سفیر ایران در کاراکاس در شرح روابط دیپلماتیک ایران و ونزوئلا گفت: تأمین رفاه مردم دو کشور در چارچوب قوانین بین الملل یک امر قانونی و مشروع است. ایران و ونزوئلا سابقه بیش از 60 سال روابط دوجانبه بر اساس احترام دوجانبه را دارند. پس از گذشت 20 سال از انقلاب بولیواری در ونزوئلا، ما راه طولانی را (همراه با ونزوئلا) آمده ایم به نحوی که شرکت های ایرانی فراوریات خود را در ونزوئلا ارتقا بخشیده اند. در چارچوب این موضوع، ما 18 نیروگاه انرژی را برای رفاه مردم ونزوئلا ایجاد نموده ایم.

این دیپلمات ایرانی سپس در خاتمه مصاحبه خود بر لزوم ایستادگی مردم ونزوئلا در مقابل سیاست های امپریالیستی آمریکا تأکید کرد و گفت: شجاعت مردم ونزوئلا در مواجهه با کوشش های امپراطوری آمریکا برای تسلط و تحت کنترل درآوردن حاکمیت ونزوئلا امری لازم است و ما به یاری یکدیگر شکست ناپذیر خواهیم بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 364

به "سفیر ایران: انتقال 9 تُن طلا از ونزوئلا به ایران شایعه ای بی اساس است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر ایران: انتقال 9 تُن طلا از ونزوئلا به ایران شایعه ای بی اساس است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید