منابع غربی به نقل از آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به 12 برابر سقف برجامی رسیده است

به گزارش اوج باور، رسانه های غربی به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردند که بر اساس آخرین برررسی های انجام گرفته از سوی بازرسان آژانس در ایران، ذخایر اورانیوم غنی شده ایران اکنون به 2443 کیلوگرم رسیده که این رقم بیش از 12 برابر سقف معین شده در برجام است.

منابع غربی به نقل از آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به 12 برابر سقف برجامی رسیده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وال استریت ژورنال و چندین رسانه آمریکایی و اروپایی شامگاه چهارشنبه گزارش دادند که آژانس بین المللی انرژی اتمی میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران را 2443 کیلوگرم اعلام نموده است که این رقم بیش از 12 برابر سقف معین شده در توافق هسته ای سال 2015 (برجام) است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

منابع غربی همچنین به نقل از آژانس اعلام نموده اند که ایران همچنین تعداد زیادی سانتریفیوژ پیشرفته را در تأسیسات هسته ای خود نصب نموده که بعضی از آنها هنوز گازدهی نشده اند.

جمهوری اسلامی ایران که حتی تا یک سال پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های یکجانبه این کشور همچنان طبق گزارش های رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهدات هسته ای خود در برجام پایبنده مانده بود، در اردیبهشت سال 1398 در پاسخ به تحریم های آمریکا و مشاهده نشدن هیچ اقدام مثبتی از سوی طرف های اروپایی برجام که وعده داده بودند اثرات خروج آمریکا از برجام را برای ایران جبران خواهند کرد، تصمیم به کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته ای خود ذیل برجام گرفت.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

پس از آن ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی گفت که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل نمایند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای گفت که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 653

به "منابع غربی به نقل از آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به 12 برابر سقف برجامی رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع غربی به نقل از آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به 12 برابر سقف برجامی رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید