وزیر خارجه فرانسه: برجام در خطر است

به گزارش اوج باور، وزیر امور خارجه فرانسه امروز چهارشنبه با بیان این ادعا که برجام در خطر قرار گرفته از ایران خواست تعهداتش در این توافق را رعایت کند.

وزیر خارجه فرانسه: برجام در خطر است

به گزارش گروه بین الملل اوج باور، ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، علی رغم ناکام ماندن کشورش در عمل به تعهدات خود ذیل برجام از ایران خواسته به این توافق هسته ای پایبند باشد.

طبق گزارش الجزیره، لودریان گفت: توافق هسته ای ایران در خطر است و ما از تهران می خواهیم تعهداتش را رعایت کند.

آلمان، انگلیس و فرانسه روز سه شنبه با انتشار بیانیه ای در بروکسل ساز و کار موسوم به مکانیسم حل اختلاف در برجام را فعال کردند.

سه کشور اروپایی در بیانیه روز گذشته خود مدعی شده بودند هدف از به جریان انداختن این ساز و کار بازگرداندن تحریم های بین المللی علیه ایران نیست.

لودریان امروز مدعی شد: هدف از فعالسازی این مکانیسم یافتن راه حلی دیپلماتیک برای اختلافاتمان است.

ساز و کار حل اختلافات در برجام در بندهای 36 و 37 این توافق هسته ای تشریح شده است. فعال سازی این ساز و کار می تواند طی روندی چند ماهه به بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران منجر گردد.

طبق این دو بند، در صورتی که کشورهای اروپایی ایران را به عدم پایبندی به توافق هسته ای متهم نمایند و تصمیم بگیرند مسئله را به کمیسیون مشترک برجام ارجاع دهند، ایران به عنوان طرف متشاکی 30 روز فرصت خواهد داشت رضایت طرف شاکی (کشورهای اروپایی) را جلب کند. در صورتی که رضایت طرف شاکی جلب نگردد، پرونده ظرف مدت حداکثر 5 روز به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع خواهد شد.

شورای امنیت ظرف 30 روز بعد از دریافت این شکایت بایستی درباره بازگشت تحریم های ایران رأی گیری کند.

سه کشور اروپایی در بیانیه امروز خود مدعی شده اند هدف آنها از کلید زدن ساز و کار حل اختلاف، احیای تحریم ها علیه ایران نیست و آنها به دنبال راهی برای نجات توافق هسته ای هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 106

به "وزیر خارجه فرانسه: برجام در خطر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر خارجه فرانسه: برجام در خطر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید