چگونگی تشخیص آسم و آلرژی از کرونا

به گزارش اوج باور، بهداشت نیوز/ در کل آسم عامل خطری برای ویروس کووید-19 به شمار نمی رود ولی هرگونه بیماری تنفسی از جمله کووید-19 باعث شدت یافتن آسم می گردد. افراد مبتلا به آسم (به خصوص نوع حاد آن) بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های شدید ناشی از ویروس های تنفسی قرار می گیرند.آسم یک بیماری التهابی است که موجب تنگ شدن راه های هوایی می گردد.

چگونگی تشخیص آسم و آلرژی از کرونا

افراد مبتلا علائمی از جمله سرفه، خس خس سینه و تنگی نفس دارند. بیماران مبتلا به ویروس کرونا، آنفلوآنزا و سرماخوردگی دچار علائم تنفسی از جمله سرفه، تب و آبریزش بینی می شوند و از روی علائم نمی توان بین کرونا و سایر ویروس ها افتراق قائل شد. همچنین علائم کرونا بسیار شبیه آلرژی فصلی (بهاره) است. سرفه های خشک همراه با تب و خستگی، گلو و بدن درد از علائم تنفسی کروناست و در شدت بالا با تنگی نفس همراه می گردد.

بیمار مبتلا به کرونا ممکن است سابقه رفتن به منطقه یا شهری که کانون شیوع کرونا باشد یا تماس با بیمار مبتلا را در سابقه خود داشته باشد. سرفه های خشک، خس خس تنفسی، بدون تب و درد از علائم آسم است.

همچنین افراد مبتلا به آسم، سابقه سایر بیماری های آلرژی را در خانواده دارند. علائم تنفسی آسم به طور معمول به اسپری های بازکننده مجاری هوایی سریع پاسخ داده و برطرف می گردد، در صورتی که علائم بیماری کرونا با این اسپری ها درمان نمی گردد. تفاوت های فاحشی در آزمون های آزمایشگاهی بین کرونا و آسم وجود دارد.

البته برای تشخیص دقیق کرونا انجام آزمایشات سرولوژی و مولکولی و انجام سی تی اسکن ضروری است.علائم آلرژی فصلی (آلرژی بینی یا رینیت آلرژیک) شباهت های متعددی با علائم بیماری کووید-19 دارد. علائم بالینی آلرژی فصلی شامل عطسه، آبریزش بینی، انسداد و خارش بینی است. البته خارش چشم ها، حلق و سقف دهان نیز شایع بوده و علائم بیان شده در صبحدم بسیار بیشتر است.

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی تنفسی از سرفه و تنگی نفس نیز شکایت دارند، به ویژه سرفه و تنگی نفس آنها هنگام مواجهه با دود، بوهای مختلف، تحریک کننده ها و همچنین فعالیت بدنی تشدید می گردد.برخلاف بیماری کووید-19 ایجاد تب و افزایش دمای بدن در بیماران مبتلا به آلرژی وجود نداشته و اساساً خارش، بسیار زیاد است، در حالیکه در بیماری کرونا خارش اصلا وجود ندارد.

پاسخ به آنتی هیستامین ها از روش های متمایزکننده بیماری آلرژی با بیماری کروناست و افراد آلرژیک به آنتی هیستامین ها پاسخ داده و به میزان قابل توجهی علائم آنها فروکش می نماید. در نهایت سابقه بالینی و پزشکی فرد نیز می تواند به افتراق بیماری آلرژی از بیماری کرونا یاری کند. بنابراین آنچه بسیار مهم است آگاهی داشتن از شرایط بیماری و پرهیز از تصمیم های خودسرانه و توجه به اهمیت مشورت با پزشک است.

منبع: همگردی
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 428

به "چگونگی تشخیص آسم و آلرژی از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی تشخیص آسم و آلرژی از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید