چین: پیش نویس آمریکا در راستای ادامه سیاست فشار حداکثری بود

به گزارش اوج باور، نماینده چین در سازمان ملل به تشریح دلایل پکن برای مخالفت با پیش نویس پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران پرداخت.

چین: پیش نویس آمریکا در راستای ادامه سیاست فشار حداکثری بود

به گزارش خبرنگاران، ژانگ جون، نماینده چین در سازمان ملل درباره پیش نویس قطعنامه ضدایرانی آمریکا گفت، این پیش نویس در زمینه تحمیل مجدد تحریم ها علیه ایران و ادامه سیاست فشار حداکثری بوده است که با روح برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازگاری ندارد.

این دیپلمات چینی تأکید کرد که پیش نویس آمریکا فاقد منطق و مبنای حقوقی است. او ادامه داد، آمریکا نگرانی های اکثریت اعضای شورای امنیت را نادیده گرفته و تأکید داشت که این شورا قطعنامه را تصویب کند. در چنین شرایطی چین به این پیش نویس رأی مخالف داد.

او گفت، آمریکا در مه 2018 گفت که به طور یک جانبه از برجام خارج می گردد و از سیاست فشار حداکثری دفاع نموده و کوشیده که از اجرای برجام توسط سایر جناح ها جلوگیری کند. این اقدامات باعث بالا دریافت تنش ها پیرامون موضوع هسته ای ایران شده است.

نماینده چین در سازمان ملل گفت، آمریکا با خروج از برجام، دیگر طرف این تفاهم نیست و از این رو مشروعیتی برای درخواست از شورای امنیت جهت به جریان انداختن مکانیسم بازگشت اتوماتیک (مکانیسم ماشه) ندارد.

او ادامه داد: اکثریت اعضای شورای امنیت بر این باورند که این کوشش آمریکا فاقد مبنای حقوقی است. چنانچه آمریکا به رغم دیدگاه بین المللی، به کار خود اصرار ورزد، باز هم محکوم به شکست خواهد بود.

ژانگ جون توضیح داد، نتیجه رأی گیری نشان داد که یک جانبه گرایی از هیچ حمایتی برخوردار نیست. به گفته وی، هر کوششی برای قرار دادن منفعت یک جناح فراتر از منفعت مشترک جامعه بین المللی، منتهی به بن بست است.

او حفظ برجام را دارای اهمیت بسیار دانست و خواستار تسهیل ایجاد امکان گفت وگو میان جناح های ذی نفع شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 515

به "چین: پیش نویس آمریکا در راستای ادامه سیاست فشار حداکثری بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین: پیش نویس آمریکا در راستای ادامه سیاست فشار حداکثری بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید