آیا ادیسون لامپ را اختراع نکرده است!؟

به گزارش اوج باور، جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چند روز پیش ادعا کرد که یک سیاه پوست لامپ را اختراع کرده است، نه یک سفیدپوست به نام توماس ادیسون! اما این ادعا از کجا نشات گرفته است؟

آیا ادیسون لامپ را اختراع نکرده است!؟

به گزارش خبرنگاران، چند روز پیش جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا در اظهارنظری عجیب ادعا کرد که توماس ادیسون مخترع لامپ نبوده و یک سیاه پوست لامپ را اختراع کرده است!!

بایدن در یک اجتماع در کنوشا و در ایالت ویسکانسین، محل تیراندازی اخیر پلیس به جیکوب بلیک، مرد سیاه پوستی که به ضرب گلوله زخمی شد، این ادعا را بیان نمود!

وی در حال صحبت و پرداختن به این موضوع بود که سیاه پوستان چطور در تاریخ آمریکا نادیده گرفته می شوند و در مدارس درباره آنها صحبت نمی شود.

به گزارش سی ان ان، اما مسئله این است که گفته های او کمی نادرست است. تا آنجا که ما می دانیم، توماس ادیسون لامپ را اختراع کرده است، اما یک مخترع سیاه پوست آفریقایی-آمریکایی به نام لوئیس هاوارد لاتیمر که دستیار ادیسون بود، در واقع آن را بهتر و در دسترس تر کرد.

لامپ ادیسون

توماس آلوا ادیسون مهندس، مخترع و کارآفرین اهل ایالات متحده آمریکا بود. او وسایل و دستگاه های متعددی را طراحی یا کامل کرد که مهم ترین و معروف ترین آن ها لامپ رشته ای است.

اغلب اختراعات وی تکمیل شده کارهای دانشمندان و مخترعان پیشین بودند و ادیسون کارمندان و متخصصان پرشماری در کنار خود داشت که در پیشبرد تحقیقات و به انتها رساندن نوآوری هایش او را یاری می کردند.

تلفن، ماشین چاپ، میکروفون، گرامافون ، دیکتافون، کینتوسکوپ(نوعی دستگاه نمایش فیلم)، دینام موتور و لاستیک مصنوعی از جمله مواد و وسایلی هستند که ادیسون و همکارانش آن ها را ابداع یا بهینه کردند. ادیسون از نخستین مخترعانی بود که بسیاری از اختراعات خود را به تولید انبوه رساند.

توماس ادیسون از سال 1878 بیش از یک سال تلاش کرد تا یک لامپ رشته ای را با استفاده از برق برای گرم کردن یک رشته نازک تولید کند. لامپ ادیسون شباهت زیادی به آنچه ما به دیدن آن عادت کرده ایم، داشت و به شکل یک رشته در یک لامپ شیشه ای بود.

اما پس از سال ها آزمایش و هزاران آزمایش مواد مختلف رشته ای، انتها ماندگارترین لامپ وی توانست تا حدود 15 ساعت قبل از سوختن رشته دوام بیاورد.

پیشرفت های لاتیمر

تقریباً در همان زمانی که ادیسون در حال آزمایش لامپ خود بود، لاتیمر نیز با استفاده از رشته های زغال اندود(کربنیزه) چوب سرخ، سدر، بامبو و الیاف دیگر مشغول آزمایش بود.

لوئیس هاوارد لاتیمر تنها یک سال پس از ادیسون در سال 1848 به جهان آمد. وی مخترعی است که به همکاری نزدیک با الکساندر گراهام بل معروف بود که اختراع تلفن به نام وی ثبت شده است. البته برخی ادعا می کنند که تلفن را نیز در واقع لاتیمر اختراع کرده است.

طبق گفته موسسه فناوری ماساچوست(MIT)، لاتیمر طراحی اصلی و ابتکاری لامپ ادیسون را بهبود بخشیده است.

لاتیمر با استفاده از کربن توانست یک لامپ رشته ای بادوام تر ایجاد کند. وی حق ثبت اختراع خود را در سال 1881 به شرکت الکتریک ایالات متحده فروخت و یک سال بعد، فرآیندی را برای تولید موثر رشته های کربن به ثبت رساند. او حتی در سال 1890 کتابی در زمینه روشنایی الکتریکی نوشت که اولین کتاب در نوع خود است.

موسسه فناوری ماساچوست می گوید به دلیل تلاش های لاتیمر، لامپ های رشته ای مقرون به صرفه تر و عملی تر ایجاد شدند، بنابراین لوئیس هاوراد لاتیمر نقش بسزایی در دگرگون کردن فرهنگ آمریکایی داشت.

بیشتر اختراعات ادیسون حاصل تکمیل ایده های دیگران و کار گروه بزرگی از تکنسین ها و کارمندانی بود که زیر دست او به تحقیق و آزمایش می پرداختند. لوئیس لاتیمر دستیار آفریقایی-آمریکایی ادیسون که در پروژه چراغ الکتریکی نقش مهمی داشت، از جمله این افراد است. اگر امروز کمتر نامی از کسانی مانند او به میان می آید، برای این است که ادیسون غالبا همکاران خود را در افتخار و اعتبار اختراعاتش سهیم نمی کرد. با این همه، بدون سازماندهی و خصوصا همت بلند ادیسون دست یافتن به این همه موفقیت ممکن نبود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1399 بروزرسانی: 30 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 542

به "آیا ادیسون لامپ را اختراع نکرده است!؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ادیسون لامپ را اختراع نکرده است!؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید