احراز هویت متقاضیان آگهی خودرو و مسکن توسط سامانه امتا

به گزارش اوج باور، پس از ابلاغیه اخیر معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی مبنی بر الزام سکوهای آگهی خودرو و مسکن به احراز هویت آگهی دهندگان خود، مسئولین نحوه کارکرد سامانه احراز هویت اِمتا را آنالیز کردند و به نقدها پاسخ دادند.

احراز هویت متقاضیان آگهی خودرو و مسکن توسط سامانه امتا

جهت دریافت خدمات آلاچیق ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، پس از ابلاغیه اخیر معاونت دادستانی کل کشور در امور فضای مجازی مبنی بر الزام سکوهای آگهی خودرو و مسکن به احراز هویت آگهی دهندگان خود از ابتدای مهرماه امسال، واکنش های متعددی از سوی بعضی کسب و کارها و تشکل های صنفی مربوطه نسبت به این تصمیم مطرح شد. حال پس از گذشت چند روز از طرح این مباحث، مسئولان سامانه اِمتا ضمن تشریح نحوه کارکرد این سامانه، به بعضی موارد مهم آن پاسخ داده اند.

عدم ارائه API از سوی سامانه اِمتا و خروج کاربران از پلتفرم ها

این سامانه به صورت API در اختیار کسب و کارها قرار می گیرد. با توجه به اینکه مرحله اول و اصلی احراز هویت در فضای مجازی، شناسایی (ثبت نام) غیرحضوری کاربران است و در فرآیند این شناسایی، اطلاعات مهم هویتی کاربران دریافت می گردد، به همین دلیل کمیسیون عالی امنیت فضای مجازی ذیل شورای عالی فضای مجازی، راه اندازی این سامانه را با شرط صیانت از داده های کاربران به تصویب رسانده است.

یکی از اهداف اصلی تدوین و ابلاغ سند نظام هویت معتبر در فضای مجازی که بعضی منتقدان به استناد آن به سامانه اِمتا ایراد وارد نموده اند، نیز لزوم صیانت از داده های کاربران در فضای مجازی است، بنابراین فرآیند شناسایی و احراز هویت کاربران باید در بستر این سامانه طی گردد. ابزار احراز هویت گوگل (Login With Google Account) که مورد استفاده بسیاری از پلتفرم ها و کاربران ایرانی است نیز به همین شیوه است.

طولانی بودن فرآیند احراز هویت به وسیله اِمتا

نقطه قوت شیوه احراز هویت اِمتا نسبت به شیوه پیشنهادی بعضی منتقدان، فرآیند ساده و کوتاه آن است، به این شکل که کاربر فقط یک مرتبه شناسایی و در دفعات بعدی تنها با نام کاربری (شماره موبایل) و رمز عبور یکتای خود احراز می گردد. در نظر بگیرید چندین هزار کسب و کار وجود دارد که طی کردن فرایند احراز هویت برای هر کدام از آنها توسط کاربران، فرایندی طولانی و زمانبر است. ضمن این که حجم ترافیکی و بار اقتصادی پیامکی زیادی را به سامانه مربوطه و کسب و کارها تحمیل می نماید و تجربه کاربری نامناسبی نیز دارد. با توجه به اینکه شیوه مذکور تا به امروز عملیاتی نشده، لذا تبعات منفی آن آگاهانه یا ناآگاهانه در نظر گرفته نشده است.

اکنون فرآیند شناسایی بیش از هشت میلیون کاربر در سامانه اِمتا طی شده و این کاربران تنها با وارد کردن شماره موبایل و رمز عبور خود برای کسب و کارها احراز هویت می شوند.

کارنامه اِمتا در تجربه احراز هویت متقاضیان طرح فروش فوق العاده خودرو

برخلاف اظهارات بعضی افراد در این زمینه، یکی دیگر از نقاط قوت سامانه اِمتا، تجربه بسیار پیروز این سامانه در احراز متقاضیان طرح فروش فوق العاده خودرو است به شکلی که در مدت 10 روز، بیش از هفت میلیون کاربر شناسایی و احراز هویت شدند و و رکورد کم نظیر احراز هویت بیش از یک میلیون کاربر در یک روز با حجم بالای ترافیکی و استعلام همزمان از سه دستگاه مختلف و راهنمایی کاربران به سامانه های دو خودروساز ثبت شد.

با توجه به اینکه کمیته خودرو در این طرح متقاضیان را ملزم به احراز کارت بانکی متعلق به خود به وسیله سامانه اِمتا نموده بود و این وب سرویس از سوی ارائه دهنده آن به روز و کامل نشده بود بود، به همین دلیل بعضی کاربران را با مشکل روبرو کرد. همچنین بعضی اظهارات مبنی بر عدم شناسایی سیم کارت های اعتباری از سوی سامانه اِمتا نیز به کلی نادرست است. این سامانه تطابق شماره موبایل کاربران با کد ملی آنها را به وسیله سرویس شاهکار که یکی از ابزارهای شناسایی و احراز هویت است انجام می دهد و این سرویس تمامی سیم کارت های کشور اعم از دائمی و اعتباری را پوشش می دهد.

ریزش کاربران سکوهای آگهی و راهنمایی آنها به شبکه های اجتماعی خارجی

آنالیز ها نشان می دهد با توجه به ساختار، ویژگی ها و کارنمودهای سکوهای آگهی، هیچ یک از پلتفرم ها و شبکه های اجتماعی خارجی قابلیت های کاربردی در این خصوص را ندارند و از طرفی صرفاً کاربرانی ریزش داشته اند که به قصد انجام اقدامات سوداگرانه و خلافکارانه در این بسترها فعالیت می نمایند.

یکی از عللی که کاربران به سمت شبکه های اجتماعی خارجی راهنمایی می شوند استعلام قیمت بعضی کالاهاست که از سکوهای آگهی حذف شده است. نظر کارشناسی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز عدم حذف قیمت ها است و درصورتی که این سکوها دستورالعمل ابلاغی از سوی کمیته عالی نظارت بر کسب و کارهای مجازی در شهریورماه سال گذشته که یکی از بندهای مهم آن الزام احراز هویت آگهی دهندگان است را رعایت می کردند، قیمت های خودرو و مسکن از این سکوها حذف نمی شد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 513

به "احراز هویت متقاضیان آگهی خودرو و مسکن توسط سامانه امتا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احراز هویت متقاضیان آگهی خودرو و مسکن توسط سامانه امتا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید