اعلام کشف یادمان شاه آشوری در کرمانشاه

به گزارش اوج باور، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کشف یادمان شاه آشوری در کرمانشاه صورت گرفت.

اعلام کشف یادمان شاه آشوری در کرمانشاه

داستان چیست؟

سجاد علی بیگی، سرپرست هیأت باستان شناسی درباره این کاوش گفت: هیأتی متشکل از باستان شناسان ایرانی از اوایل فروردین 1400، کاوش های باستان شناختی را در قباق تپه کوزران در شهرستان کرمانشاه شروع نموده اند. قباق تپه بقایای استقرار مهم و وسیعی است که حداقل از هزاره سوم پیش از میلاد تا دوره اسلامی مسکون بوده است.

عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه رازی ادامه داد: باستان شناسان به دنبال کشف سرنخی از حضور آشوریان در قباق تپه و برای پاسخ به پرسش هایی در مورد کارکرد و قدمت محوطه با موافقت پژوهشکده باستان شناسی و مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، راهی این محوطه باستانی شده اند.

او اضافه نمود: طی آنالیز ها و بازدیدهای پیشین در این محوطه بخشی از یک قاب سنگی دور پاشنه در کشف شد که کاملاً به سبک و سیاق هنر آشور نو حجاری شده و نشان می داد که احتمالاً مرکزی اداری یا پایگاهی آشوری در این مکان وجود داشته است.

علی بیگی افزود: با توجه به این یافته، اهمیت محوطه و موقعیت راهبردی آن در شمال ماهیدشت، فصل نخست پژوهش های باستان شناسی در این محوطه شروع شد.

به گفته او، در دو گمانه کوچک حفرشده در این محوطه، تا به امروز بقایایی از دوره ساسانی، آشور نو و هزاره دوم پیش از میلاد و در میان مواد سطحی، سفال هایی از دوره اشکانی و سلوکی بدست آمده است.

این باستان شناس مهم ترین یافته این فصل را کشف تکه ای از یک سنگ یادمان سلطنتی آشوری با 23 سطر نوشته به خط میخی دانست که به استناد آن معتقد است: پس از فتح این محوطه توسط آشوریان برپا شده است.

علی بیگی اظهار کرد: این سنگ یادمان به زمان سارگنِ دوم، شاه نیرومند آشوری مربوط است که به یادبود ششمین لشگرکشی وی برپا شده و حاوی اطلاعاتی از وقایع تاریخی پنجمین و ششمین سال سلطنت وی (717-716 پ. م) است.

سرپرست هیأت باستان شناسی گفت: این کشف تاریخی دریچه تازه ای را به روی مطالعات آشورشناسی در ایران خواهد گشود و باستان شناسان امیدوارند در فصل های آینده بتوانند اطلاعات بیشتری از استقرار عصر آهن III (دوره آشور نو) این محوطه بدست بیاورند.

علی بیگی یادآور شد: این پژوهش با اعتبار دانشگاه رازی و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال اجرا است.

منبع: همگردی
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 937

به "اعلام کشف یادمان شاه آشوری در کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام کشف یادمان شاه آشوری در کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید