بازار ثانویه قدرتمند، احتیاج بازارسرمایه پیروز

به گزارش اوج باور، محسن خدابخش: سازمان بورس و اوراق بهادار همیشه به دنبال تقویت بازارسرمایه در کنار بازار پول برای رشد اقتصاد کشور بوده است، زیرا این بازار در تجهیز منابع شرکت ها و رونق مالی نقش مهمی ایفا می نماید.

بازار ثانویه قدرتمند، احتیاج بازارسرمایه پیروز

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از سنا، محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در برنامه تلویزیونی شبکه ایران کالا، وجود بازارثانویه قدرتمند را از پیش نیازهای مهم یک بازارسرمایه پیروز دانست و اضافه نمود: برای تامین اقتصادی شرکت ها در گام نخست باید بدانیم که بازارسرمایه بازاری بلند مدت است و به تناسب آن، باید افق دید بلند مدتی برای سرمایه گذاری در آن مد نظر داشته باشیم.

خدابخش تاکید نمود: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان متوالی تنظیم گر و ناظر بازار به دنبال حداکثرسازی سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به بازار سرمایه است. در این راستا سازمان بورس، شفافیت بالایی در بازار ایجاد نموده و نظارت همگانی در بازار شکل گرفته است؛ به طوری که در سایت مدیریت فناوری بورس تهرانtsetmc)) تمامی فعل و انفعالات بازار به صورت لحظه ای قابل مشاهده است؛ همچنین شفافیت و تحلیل محوری به وسیله الزام ناشران در ارسال به موقع اطلاعات به وسیله سامانه کدال افزایش یافته و تاخیر در ارسال اطلاعات بسیار کاهش یافته است.

وی اضافه نمود: باید از سازمان بورس و شورای عالی بورس در حوزه مقررات گذاری، حمایت های لازم صورت گیرد. برای مثال اخیرا الزام ناشران به بازارگردانی به سرعت مقررات گذاری شد و اجرای آن نیز از سوی ناظر در حال اجرا است.

مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس، عکس العمل ها در بازارسرمایه را مستلزم سرعت زیادی دانست و گفت: البته قوانین نباید تغییرات زیادی داشته باشند، اما از آنجایی که رفتار سرمایه گذاران ممکن است همیشه با تغییراتی همراه باشد، از این رو نقش قانون گذار (سازمان بورس و اوراق بهادار) پررنگتر از قبل است. به همین دلیل و با هدف نظارت دقیق بر بازار سرمایه مرکز عدالت ترمیمی توسط سازمان بورس ایجاد شده است تا در مورد تخلف ها، نظام حقوقی پیش از ارجاع به مراجع قضایی، به سرعت به این موارد رسیدگی کند.

خدابخش اضافه نمود: همچنین دیده بان سلامت بازار سرمایه نیز توسط این سازمان تشکیل شده تا گزارش های افراد و فعالان بازار را به سرعت دریافت و به آن ها رسیدگی کند. بنابراین در مجموع هم نظارت ها به طور آنلاین انجام و هشدارها به متخلفین داده می گردد و در مراحل بعدی به مراکزی که در بالا اشاره شد ارجاع داده شده و موارد حل و فصل می گردد، در صورت وجود موارد مجرمانه هم به مراجع قضایی ارجاع داده می گردد.

وی در سرانجام به سهامداران توصیه کرد تا از روش های سرمایه گذاری غیرمستقیم به خصوص صندوق های سرمایه گذاری استفاده نمایند و از این طریق ریسک های خود را به حداقل برسانند و همینطور از نظرات تخصصی تحلیلگران بازارسرمایه بهره ببرند. توجه به سرمایه گذاری بلند مدت از دیگر مواردی بود که مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس در این گفت و گو مورد تاکید قرار داد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 716

به "بازار ثانویه قدرتمند، احتیاج بازارسرمایه پیروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار ثانویه قدرتمند، احتیاج بازارسرمایه پیروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید