تفاوت پایه سنوات و سنوات خاتمه خدمت

به گزارش اوج باور، رئیس کانون انجمن صنفی کارگران ایران گفت:به واسطه قرارداد های موقت کارگران نمی تواند مبلغ قابل توجهی از پایه سنوات خاتمه خدمت خود را دریافت نمایند.

تفاوت پایه سنوات و سنوات خاتمه خدمت

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، ناصر چمنی رئیس کانون انجمن صنفی کارگران ایران درباره تفاوت پایه سنوات و سنوات انتها خدمت، اظهار کرد: در پایه سنوات کارگرانی که حداقل یک سال سابقه کار دارند یا از پرداخت پایه سنوات آن ها یک سال می گذرد مستحق دریافت پایه سنوات هستند.

چمنی ادامه داد: پایه سنوات جزو مزد کارگران بوده و مقدار آن هر ساله براساس مصوبات شورای عالی کار مشخص می گردد و به علت اینکه پایه سنوات جزو مزد دریافتی کارگر است لذا در محاسبه سنوات انتها کار عیدی و پاداش محاسبه خواهد شد و پایه سنوات جزو مزد ثابت کارگر بوده و بایستی به همراه سایر مزایا و حقوق به طور ماهانه به کارگر پرداخت گردد.

رئیس کانون انجمن صنفی کارگران ایران با اشاره به سنوات انتها خدمت، توضیح داد: در سنوات انتها خدمت یا اصطلاحا حق سنوات یکی از مزایای اجباری است که کارفرما در هر حالت موظف به پرداخت آن به کارگر بوده و حق سنوات یا پاداش انتها خدمت مبلغی است که کارگر هنگام فراغت از کار از قبیل بازنشستگی، ازکار افتادگی، فوت و استعفا و... دریافت می نماید و مقدار آن معادل یک ماه آخرین مزد دریافتی کارگر است.

وی اضافه نمود: با استناد به تبصره چهار ماده هفت قانون کار، کارفرمایان موظف اند به نسبت کارکرد در قرارداد های مدت موقت مزایای انتها کار یعنی همان سنوات را محاسبه و در وجه کارگر پرداخت نمایند. حق سنوات به اسم پاداش انتها کار بر اساس ایام کارکرد به کارگران پرداخت می گردد.

چمنی ادامه داد: اصولا باید به همه دریافتی هایی که در فیش صورت حساب به کارگر تعلق می گیرد مانند حق جذب، حق مدیریت، حق سرپرستی و... محاسبه و در انتها کار به کارگر پرداخت گردد، ولی متاسفانه در پایه سنوات فقط بخشی از قانون اجرا می گردد و فقط مربوط به دستمزدی که لحاظ شده است.

رئیس کانون انجمن صنفی کارگران ایران، توضیح داد: سال گذشته دادنامه ای از طرف دیوان عدالت اداری صادر شد که تمام دریافتی های پایه سنوات انتها خدمت باید برای کارگر محاسبه گردد، ولی بعد از گذشت مدتی این دادنامه تغییر کرد.

وی گفت: کارمندی که 30 سال خدمت می نماید در انتها کار خود مبلغ قابل توجهی را تحت اسم پایه سنوات انتها خدمت دریافت می نماید، اما متاسفانه در قرارداد های مدت موقت با توجه به تمدید هرساله آن اگر کارگری 30 سال کار کند فقط پایه سنوات انتها خدمت یک سال را دریافت می نماید که مبلغ قابل توجهی برای آن نخواهد بود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1076

به "تفاوت پایه سنوات و سنوات خاتمه خدمت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت پایه سنوات و سنوات خاتمه خدمت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید