جزئیات پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران

به گزارش اوج باور، قائم مقام بانک مرکزی جزئیات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران (یاری ودیعه مسکن) را تشریح کرد.

جزئیات پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، اکبر کمیجانی ضمن اشاره به چرایی اخذ این تصمیم گفت: با توجه به گرانی های اخیر در قیمت و اجاره مسکن و در راستای ایجاد ثبات در بازار اجاره و حمایت از مستأجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا و اعمال تحریم های ظالمانه، موضوع اعطای تسهیلات مرابحه خرید کالا و خدمات از محل بخشی از منابع اقتصادی اختصاص یافته به ستاد ملی مقابله با کرونا در این ستاد مطرح شد.

وی با اشاره به سقف تسهیلات یادشده بیان نمود: براساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهرها و 150 میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود 13 درصد و بازپرداخت یکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه گردد) یا با نرخ سود 12 درصد و بازپرداخت 36 ماهه (به نحوی که مستأجر در هر قسط اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند)، با هدف یاری به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در امسال اعطا گردد.

قائم مقام این بانک درخصوص نحوه ثبت نام و سازوکار پالایش و معرفی متقاضیان به منظور دریافت تسهیلات یاری ودیعه مسکن به بانک عامل، گفت: به منظور رعایت پروتکل های بهداشتی و جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و رفاه حال متقاضیانی که قصد دریافت یاری هزینه ودیعه مسکن را دارند ثبت نام متقاضیان با استفاده از سامانه پیامکی وزارت راه وشهرسازی انجام گرفت. متقاضیان واجد شرایط از ساعت 10 صبح روز شنبه 4 مرداد ماه با ارسال کد ملی سرپرست خانوار به سرشماره پیامکی 300073640 به وسیله تلفن همراه شخصی خود تا ساعت 24 روز پنجشنبه 9 مردادماه نسبت به ثبت نام اولیه اقدام نموده اند.

وی در ادامه اضافه نمود: پس از آنالیز اولیه و ارسال پیامک به متقاضی در زمان بندی اعلام شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، متقاضیان واجد شرایط دریافت تسهیلات بانکی از سوی این وزارت می باید در سامانه وزارت راه و شهرسازی به آدرس tem.mrud.ir ثبت نام نمایند. آن گاه مشخصات متقاضیان واجد شرایط از سوی وزارتخانه یادشده به بانک مرکزی و بانک ها منعکس و متعاقب آن دستورالعمل اجرایی به بانکهای عامل ابلاغ می گردد.

کمیجانی درخصوص سقف های تسهیلات اعطایی به متقاضیان، اظهار کرد: تسهیلات یاد شده در سقف های 500 میلیون ریال در شهر تهران، 300 میلیون ریال در سایر کلانشهرها (شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت شامل مشهد،اصفهان،کرج،شیراز،تبریز،قم، اهواز و کرمانشاه) و 150 میلیون ریال در سایر شهرها، با هدف یاری به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره های مسکن اقشار کم درآمد و آسیب پذیر در امسال اعطا می گردد.

مقام مسئول بانک مرکزی درباره نرخ سود تسهیلات و نحوه بازپرداخت آن گفت: نرخ سود تسهیلات 13 درصد است و با سررسید یکساله پرداخت می گردد. در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات توسط مستاجر پرداخت و اصل تسهیلات در سررسید (سرانجام سال) تسویه می گردد. در صورت درخواست متقاضی، پرداخت تسهیلات یاد شده به صورت 36 ماهه، به نحوی که متقاضی در هر قسط بخشی از اصل و سود تسهیلات را پرداخت کند نیز امکان پذیر است. (نرخ سود این تسهیلات 12 درصد است).

کمیجانی در پاسخ به این سوال که اعطای تسهیلات یاری ودیعه مسکن در قالب کدام یک از عقود اسلامی امکان پذیر است، گفت: از آنجا که تسهیلات یاد شده غالباً به مستأجرانی که از اقشار نیازمند و دهک های پایین اقتصادی بوده و در نتیجه شیوع ویروس کرونا و افزایش سطح عمومی قیمت ها به دلیل تحریم های ظالمانه اخیر آسیب دیده اند، پرداخت خواهد شد، بانک مرکزی با این دیدگاه که این اقشار برای تامین هزینه مسکن خود ناگزیر به حذف بعضی از نیازهای زندگی خود شده اند، به دنبال راهکاری در مورد پرداخت این تسهیلات بود تا به لحاظ شرعی و قانونی امکان جبران هزینه های پرداختی از سوی این اقشار بابت تامین مسکن خود فراهم گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 485

به "جزئیات پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پرداخت تسهیلات بانکی به مستأجران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید