خاتون، قسمت چهارم؛ یه کاری برام بکن... طلاقم بده!

به گزارش اوج باور، خبرنگارانـ قسمت چهارم سریال خاتون به نویسندگی و کارگردانی تینا پاکروان و تهیه کنندگی علی اسد زاده دوشنبه 8 شهریور 1400 وارد شبکه نمایش خانگی شد.

خاتون، قسمت چهارم؛ یه کاری برام بکن... طلاقم بده!

در خلاصه داستان این قسمت آمده است:

شمال ایران به تصرف نیرو های شوروی عایدی. شیرزاد در بند بود و خاتون مسئولیت خانواده را به دوش می کشید...

شیرزاد در تردید قبول یا رد پیشنهاد کمیسر رجب اف است. پیشنهادی که دو پاسخ بیشتر ندارد: بله یا آره! شیرزاد با تماشا عاقبت تیمسار چاره ای جز پذیرش ندارد. هم زمان با تقلای شیرزاد در زندان آن سوی ماجرا در خانه اربابی امیرعلی، پسر شیرزاد و خاتون با یک حمله بیماری تیفوس جان می دهد. شیرزاد بعد از آزادی و ترفیع درجه در حالی پا به خانه می گذارد که اهل خانه در سوگ کودک از دست رفته هستند. نخستین ملاقات خاتون و شیرزاد هم با یک سیلی به گوش خاتون همراه می گردد که موجب مرگ پسرش شده است.

خاتون بعد از این ماجرا به اتاقی در گوشه حیاط کوچ می نماید و تا آمدن بهار رخت سیاهش را از تن بیرون نمی نماید. با قدرت گرفتن روس ها در شمال ایران اوضاع رشت رفته رفته برای آزادی خواستار خطرناک تر می گردد. پروین، دوست خاتون به همراه چند دوست دیگرش شبکه ای را تشکیل داده اند که در مقابل اشغال روس ها مقاومت می نمایند و حالا کمیسر روس، رجب اف از شیرزاد می خواهد که هر طور شده است آن ها را پیدا کند.

بدین ترتیب شیرزاد باز هم در امتحانی سخت قرار می گیرد که یک سوی آن همسر، عشق و وطنش قرار گرفته است و در سویی دیگر فشار و ارعاب اشغال گران روس است. سریال خاتون کوشش می نماید که این اوضاع سخت برای شخصیت داستانش را در بستر حوادث تاریخی بعد از شهریور 1320 روایت کند. روایتی که بسیار آرام و همراه با شیرفهم کردن مخاطب است. شخصیت های واقعی با بیانی مانند بیان معلم تاریخ معرفی می شوند تا مخاطبان سریال به خوبی با آن ها و نقش شان در تاریخ آشنا شوند و سازندگان سریال هم رسالت شان را به خوبی انجام بدهند.

این روز ها تعریف و تمجید های تبلیغاتی برای سریال خاتون زیاد شده است و در بعضی نقد ها با توصیفی از این سریال روبرو می شویم که گویی با یک اثر حماسی فاخر با متن و کارگردانی ای بی نظیر طرف هستیم. اما واقعیت چنین نیست. خاتون و رویکرد تعلیمی اش بسیار قابل احترام است؛ اما این نمی تواند سرپوشی بر دیالوگ نویسی ضعیف و اندازه سن های بد این سریال باشد.

سریال هایی با این رویکرد پیش تر هم در تلوزیون بوده اند و اگرچه مدت ها از پخش آن ها می گذرد و تکرار های پرتکرار آن ها در شبکه های مختلف صدا و سیما هم تکراری شده است؛ اما بیشتر آن ها به هر لحاظ در جایگاهی بسیار بالاتر از خاتون قرار می گیرند و فیلم نامه ها و کارگردانی هایی بسیار جلوتر از خاتون دارند. به هر ر وی سریال خاتون هنوز هم جذابیت های فراوانی برای مخاطبانش دارد. ستاره های محبوب زیادی در این سریال پر بازیگر ایفای نقش نموده اند که مخاطبان زیادی برای ورود آن ها به قصه لحظه شماری می نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 شهریور 1400 بروزرسانی: 11 شهریور 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1115

به "خاتون، قسمت چهارم؛ یه کاری برام بکن... طلاقم بده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتون، قسمت چهارم؛ یه کاری برام بکن... طلاقم بده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید