قسطنطنیه کجاست؟

به گزارش اوج باور، امپراطوری روم، یکی از قدرتمندترین امپراطوری های دنیا

برای آنکه قسطنطنیه را بهتر بشناسیم باید کمی در اعماق تاریخ دنیا پیش روی کنیم. حدود سال 27 قبل از میلاد امپراطوری روم باستان حکمرانی خود را بر بخش بزرگی از خاورمیانه، اروپا و آفریقا شروع کرد. روم باستان یکی از قدرتمندترین و بزرگ ترین امپراطوری های دنیا است که حدود 1500 سال در حوزه خود حکومت کرد.

قسطنطنیه کجاست؟

در سال 395 میلادی امپراطور تئودئوس، روم را برای کنترل بهتر و تداوم حکمرانی، به دو قسمت روم غربی و روم شرقی تقسیم کرد. شهرهای رم و قسطنطنیه پایتخت این دو امپراطوری بودند. عمر امپراطوری روم غربی به صدسال نرسید اما روم شرقی به مرکزیت قسطنطنیه تا سال 1453 میلادی پابرجا بود. همان طور که از تاریخ برمی آید، قسطنطنیه شهری است که سال ها پایتخت امپراطوری روم شرقی یا بیزانس بوده و نقشی اساسی در تاریخ روم دارد.

قسطنطنیه، ریشه در تاریخ

کنستانتین یکم، اولین امپراطور روم است که مسیحیت را به رسمیت پذیرفت و دین رسمی امپراطوری روم گفت. این پادشاه به وسیله قدرت کلیسا و گسترش دین مسیحیت توانست بر دشمنان زیادی پیروز شود. کنستانتین پس از پیروزی به دشمنان و در سال 330 میلادی، شهر کنستانتینوپل را در منطقه باستانی بیزانتیوم بنا کرد و از همان زمان ساخت ساختمان های حکومتی را شروع کرد. کنستانتینوپل یا به زبان عربی قسطنطنیه، شبه جزیره ای بود که از سه جهت به آب و از سمت غرب به خشکی راه داشت. موقعیت این شهر به گونه ای بود که تنها از سمت غرب ممکن بود موردحمله دشمنان قرار بگیرد اما پادشاه برای جلوگیری از این حملات، دیوار قسطنطنیه را در سمت غربی شهر ساخت.

بر اساس اسناد تاریخی، قسطنطنیه پس از حدود یک قرن به سرعت گسترش پیدا کرد و حدود یک میلیون جمعیت داشت. علیرغم آبادانی شهر و قدرت عظیم امپراطوری روم شرقی، در سال 1453 میلادی قسطنطنیه موردحمله ترک های عثمانی نهاده شد و سقوط کرد. سلطان محمد فاتح و نیروهایش از دیوارهای شهر بالا رفتند و قسطنطنیه را فتح کردند.

حکومت عثمانی پس از پیروزی بر رومی ها نام شهر قسطنطنیه را به نامی تغییر دادند که برای ما بسیار آشناست. اسلامبول نامی بود که عثمانی ها برای قسطنطنیه انتخاب کردند.

درست است! قسطنطنیه بر بخش غربی تنگه بسفر قرار داشت و بخشی از استانبول امروزی محسوب می شد. شهری که ممکن است بارها به آن سفر نموده باشید و حالا می دانیم که قدمت زیبایی های این شهر، به زمانی در اعماق تاریخ بازمی شود.

کنستانتینوپل، اسلامبول یا استانبول

استانبول در طول تاریخ اسامی زیادی داشته و به همین دلیل ممکن است نام قسطنطنیه برای ما یادآور استانبول نباشد. همان طور که گفته شد عثمانی ها نام قسطنطنیه را به اسلامبول تغییر دادند. روایت های مختلفی درباره نام اسلامبول وجود دارد. به روایتی عثمانی ها نام قسطنطنیه را به اسلامبول به معنی شهر اسلام تغییر دادند. در روایت دیگری گفته می شود که نام این شهر از واژه یونانی ایستین پولی به معنای مرکز شهر گرفته شده است. اروپایی ها نیز تا مدت ها این شهر را به همان نام کنستانتینوپل می شناختند.

در سال 1770 میلادی نام این شهر به صورت رسمی به استانبول تبدیل شد و مدتی بعد اداره پست ترکیه از جهانیان درخواست کرد که در آدرس نامه های خود از نام استانبول استفاده نمایند. جالب است بدانید نامه هایی که به آدرس کنستانتینوپل و یا قسطنطنیه نوشته می شوند توسط پست برگشت می خورند.

استانبول و یادگار قسطنطنیه

شهر امروزی استانبول تنها شهر دنیاست که در دو قاره واقع شده است. تنگه بسفر این شهر را به دو قسمت اروپایی و آسیایی تقسیم نموده است. شهر قسطنطنیه واقع در بخش غربی تنگه بسفر، یعنی قسمت اروپایی بود. ساختمان های بسیار زیبای باقیمانده از قسطنطنیه از جاذبه های دیدنی بخش اروپایی استانبول محسوب می شوند.

از شاخص ترین بناهای بیزانسی باقیمانده از امپراطوری روم مسجد ایاصوفیه و آب انبار باسیلیکا هستند. این سه جاذبه دیدنی استانبول در محله سلطان احمد و در بخش اروپایی استانبول واقع شده اند.

مسجد ایاصوفیه در زمان روم شرقی یکی از زیباترین کلیساهای اُرتودکس محسوب می شد. در زمان عثمانی این کلیسا به مسجدی برای عبادت مسلمانان تبدیل شد.

آب انبار باسیلیکا که یکی از نمونه های عظیم سیستم آب رسانی استانبول است در فاصله کمی از ایاصوفیه قرار گرفته است. این بنای زیبا نشان دهنده بخشی از سازمان دهی شهری قسطنطنیه است. اگر به استانبول سفر کردید بازدید از محله سلطان احمد را از دست ندهید. محله سلطان احمد یکی از 9 محله معروف استانبول است.

اگر دوست دارید برای تماشای آثار باستانی استانبول از وسایل حمل و نقل عمومی بهره ببرید مطلب راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول به شما یاری خواهد نمود.

منبع: دالاهو
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 139

به "قسطنطنیه کجاست؟" امتیاز دهید

2 کاربر به "قسطنطنیه کجاست؟" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قسطنطنیه کجاست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید