نماینده روسیه گام نهایی ایران درخصوص برجام را حاصل عملکرد آمریکا دانست

به گزارش اوج باور، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی به گام نهایی ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی اش واکنش نشان داد و آن را نتیجه عملکرد آمریکا دانست.

نماینده روسیه گام نهایی ایران درخصوص برجام را حاصل عملکرد آمریکا دانست

به گزارش ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی در وین در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: آمریکا تمام تلاش خود را کرد تا ایران را از برجام خارج کند. تهران اکنون با هیچ محدودیتی در زمینه هسته ای (جز مواردی که در معاهده ان پی تی مشخص شده) روبرو نیست. آیا این، دقیقا همان چیزی است که واشنگتن خواستارش بود؟

به گزارش خبرگزاری تاس، اولیانوف شب گذشته نیز پس از اعلام تصمیم ایران برای برداشتن گام نهایی در راستای کاهش تعهدات برجامی خود شرح داد که تهران کماکان تحت نظارت های بین المللی قرار خواهد داشت.

به گفته او، ایران اعلام کرده است که برنامه هسته ای اش بر اساس نیازهای فنی اش خواهد بود.

اولیانوف خاطر نشان کرد: این تصمیم به تمام سوالات پاسخ نمی دهد. زمان لازم است تا تصویر کلی مشخص و حقیقت جدید درک شود.

وی اضافه کرد: هرچند ایران تائیدکرده است که همکاری هایش با آژانس همچون گذشته ادامه دارد. این، بدان معنی است که فعالیت های هسته ای ایران تحت نظارت و راستی آزمایی سخت بین المللی، ازجمله بر اساس پروتکل الحاقی خواهد بود. به لحاظ عدم اشاعه هسته ای، این مسئله از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

به گزارش ایسنا، دولت جمهوری اسلامی یک شنبه شب طی بیانیه ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را گفت. ازین رو، جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست.

وزیر امورخارجه کشورمان با اشاره به گام پنجم ایران در کاهش تعهدات برجامی تاکید کرد که این اقدام در چارچوب برجام برداشته شده است.

تروئیکای اروپا موسوم به گروه E3 نیز بدون اشاره به خروج یک جانبه آمریکا از برجام و قصور خود در جبران بازگشت تحریم ها علیه ایران در بیانیه ای مشترک با طرح ادعای واهی انجام اقدامات خشونت آمیز توسط ایران خواستار پرهیز از این اقدامات و خواستار از سر گرفته شدن رعایت مفاد گنجانده شده در توافق هسته ای سال 2015 با قدرت های جهانی شدند.

محمد جواد ظریف در صفحه توییتر خود نوشت: به عنوان پنجمین و آخرین گام جبرانی ذیل پاراگراف 36 برجام، از این پس، تعداد سانتریفیوژها هیچ محدودیتی نخواهد داشت. این گام در چارچوب برجام است و همه پنج گام در صورت اجرای موثر تعهدات متقابل، برگشت پذیر است. همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهد یافت.

منبع: عصر ایران
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 92

به "نماینده روسیه گام نهایی ایران درخصوص برجام را حاصل عملکرد آمریکا دانست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده روسیه گام نهایی ایران درخصوص برجام را حاصل عملکرد آمریکا دانست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید