ویروس کرونا تا 28 روز بر روی موبایل و اسکناس زنده می ماند

به گزارش اوج باور، محققین آژانس ملی علوم استرالیا دریافته اند که ویروس کرونا در محیط هایی با دمای حدود 20 درجه سانتی گراد یا دمای اتاق، فوق العاده قدرتمند است.

ویروس کرونا تا 28 روز بر روی موبایل و اسکناس زنده می ماند

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، مطابق با آخرین مطالعات اجرا شده، ویروس کرونا که عامل بیماری کووید 19 است، می تواند بر روی سطوح تلفن همراه و اسکناس برای 4 هفته به بالا باقی بماند. همچنین محققین در این مطالعات فهمیده اند که این ویروس می تواند حتی در دماهای پایین تر نیز زنده باقی بماند.

محققین می گویند این ویروس می تواند بر روی سطوح صاف تر مانند شیشه یا فولا زنگ نزن نسبت به سطوح متخلخل تر مانند پنبه یا کتان، دوام بیشتری داشته باشد.

همچنین این دانشمندان استرالیایی دریافته اند که ویروس کرونا بر روی اسکناس های کاغذی نسبت به اسکناس های پلاستیکی مدت زمان بیشتری زنده باقی خواهند ماند.

مطالعات گذشته که در ماه اپریل در مجله The Lancet منتشر شده بود، اعلام نموده بود که ویروس SARS-Cov-2 بعد از 4 روز بر روی شیشه یا اسکناس و بعد از 7 روز بر روی فلزات ضد زنگ قابل تشخیص و شناسایی نیست.

با این حال، تحقیقات در یک منطقه تاریک انجام شد که اثرات نور UV را نفی می نماید، زیرا مطالعات نشان داده است که نور مستقیم خورشید می تواند به سرعت ویروس را غیرفعال کند.

دکتر دبی ایگلز، معاون مرکز آماده سازی بیماریهای استرالیا در این باره گفت: نتایج ما نشان می دهد که SARS-CoV-2 می تواند برای مدت طولانی بر روی سطوح به حالت عفونی باقی بماند و به همین جهت احتیاج است روشهای خوب مانند شستن منظم دست و تمیز کردن سطوح را تقویت می نماید.

وی تاکید نموده است: در دمای 20 درجه سانتیگراد، یعنی حدود دمای اتاق، متوجه شدیم که ویروس بسیار قوی است و به مدت 28 روز بر سطوح صاف مانند شیشه موجود در صفحه های تلفن همراه و اسکناس های پلاستیکی زنده باقی مانده است.

ایگلز اضافه نموده است: آزمایش های مشابه ای برای آنفلوانزای نوع هم A نشان داده است که این ویروس به مدت 17 روز بر روی سطوح زنده مانده است، که نشان می دهد مقاومت SARS-CoV-2 چقدر است.

در خصوص انتقال ویروس از سطح همچنان عدم اطمینان وجود دارد

دکتر ایگلز افزود: در حالی که هنوز نقش دقیق انتقال ویروس از سطوح، میزان تماس با سطح و میزان ویروس مورد احتیاج برای عفونت هنوز معین نشده، اما معین اینکه این ویروس تا چه اندازه روی سطح بدن زنده می ماند برای توسعه استراتژی های کاهش خطر بسیار مهم خواهد بود.

دکتر لاری مارشال، مدیر اجرایی CSIRO هم گفته است آخرین تحقیقات آنها بر روی سایر فعالیت های کووید 19 آژانس علمی ملی مانند آزمایش واکسن پایدار است.

وی اظهار کرد: معین مدت زمان واقعی زنده ماندن ویروس بر روی سطوح، ما را قادر می سازد تا شیوع آن را با دقت بیشتری پیش بینی نموده تا بتوانیم آن را کاهش دهیم و در حفاظت از مردم کار بهتری را انجام دهیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 589

به "ویروس کرونا تا 28 روز بر روی موبایل و اسکناس زنده می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا تا 28 روز بر روی موبایل و اسکناس زنده می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید