3 سال حبس برای متجاوز به حریم محوطه تاریخی ارجان

به گزارش اوج باور، به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، سعید محمدپور روز چهارشنبه 24 دی ماه 99، اظهار کرد: چندی قبل فردی به ساخت و ساز و کاشت درخت در محوطه باستانی ارجان اقدام کرد که با شکایت اداره کل استان و با دستور قضایی این عملیات متوقف شد.

3 سال حبس برای متجاوز به حریم محوطه تاریخی ارجان

او افزود: با پیگیری های مستمر اداره کل استان، بذهکاری فرد متجاوز به حریم محرز دانسته شد و در نهایت این فرد با حکم قضایی به سه سال حبس تعزیری محکوم شد.

مسئول واحد حقوقی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان گفت: از آن جا که محوطه ارجان در نزدیکی روستایی قرار گرفته است که اداره کل جهاد کشاورزی مجوز کشاورزی در این روستا را برای اهالی آن صادر کرده است، تعرضات وسیعی در منطقه رخ می دهد و اداره کل استان مجبور است به منظور جلوگیری از تعرضات، به صورت مکرر در مقابل متعرضان ایستادگی کرده و با شکایت، از تعرضات جلوگیری کند.

او بابیان این که براساس قوانین میراث فرهنگی هرگونه ساخت و ساز و کاشت درخت در حریم محوطه های باستانی ممنوع و تخلف است، اظهار کرد: هرگونه عملیات کشاورزی و ساخت و ساز در این حرائم باید با دریافت مجوز از اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شود.

احمدرضا حسینی بروجنی معاون میراث فرهنگی خوزستان نیز با اشاره به این که عرصه و حریم محوطه باستانی ارجان پس از کاوش های باستان شناسی در سال 1391 تصویب و ابلاغ شد، افزود: مطابق ضوابط عرصه و حریم هرگونه دخل و تصرف و ساخت و ساز در عرصه گفته شده ممنوع و پیگرد قانونی دارد.

او افزود: این ضوابط به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ شده و همه آن ها نیز مکلف به رعایت این ضوابط هستد.زمین های واقع در عرصه ارجان دارای مالکیت های مختلف از جمله اشخاص حقیقی و حقوقی است و از همین رو رعایت ضوابط این عرصه تاریخی الزامی است .

حسینی بروجنی گفت: همه دستگاه های اجرایی و مالکان خصوصی مکلف به دریافت استعلام از اداره کل استان هستند و این اداره کل نیز براساس وظایف ذاتی خود نسبت به بررسی درخواست ها و تطابق با ضوابط عرصه و حریم و در نهایت پاسخ گویی اقدام می کند.

او اظهار کرد: به دلیل این که در بعضی موارد بدون دریافت استعلام از اداره کل، اقدامات مخربی از سوی مالکان در عرصه تاریخی صورت می گیرد، ما نیز بنابر وظیفه به طرح دعوی و شکایت از متخلفان اقدام می کنیم.

معاون میراث فرهنگی خوزستان درباره شکایت مطرح شده درخصوص تعرضی که به محوطه ارجان صورت گرفت، گفت: در این پرونده، متهم اقدام به حصارکشی و کاشت درخت در زمین خود کرد که این موضوع خلاف ضوابط حاکم بر عرصه تاریخی و موجب مخدوش شدن سیمای منظر و لایه های تاریخی محوطه شده است.

او با بیان این که پس از طرح دعوی و بررسی همه جوانب از سوی مرجع قضایی، جرم متهم محرز شناخته شد، تأکید کرد: حفظ آثار تاریخی، وظیفه همه اقشار جامعه است و این اداره کل به عنوان متولی حفاظت از آثار تاریخی، ضمن تشکر از کسانی که در راستای حفاظت از آثار تاریخی هم پای اداره کل استان گام برمی دارند، با متخلفان و تخریب کنندگان آثار تاریخی از راه مراجع قانونی برخورد خواهد کرد.

محوطه باستانی ارجان در کنار رودخانه مارون در 12 کیلومتری شمال شرقی بهبهان واقع است. وسعت این محوطه باستانی که با شماره ثبت 44 جزو نخستین محوطه های ثبت شده در استان محسوب می شود، حدود 500 هکتار است. در اولین مطالعات پیرامون شهر قدیم ارجان، قدمت این شهر به دوره ساسانیان (224- 652 میلادی) نسبت داده شده ولی در سال 1316 خورشیدی در نزدیکی این محوطه باستانی، آثار یک آرامگاه متعلق به حدود هزاره دوم قبل از میلاد و به دوره ایلامی کشف شد که باب جدیدی در باستان شناسی این محوطه تاریخی گشود.

در یکی دیگر از کاوش های انجام شده در محوطه ارجان هیئت کاوش باستان شناسی پیروز شدند مسجدی مدفون شده متعلق به اوایل دوره اسلامی که در متون و اسناد تاریخی از آن به عنوان مسجد ارجان یاد شده است را از دل خاک بیرون آورند.

منبع: گردشبان
انتشار: 27 بهمن 1399 بروزرسانی: 27 بهمن 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 772

به "3 سال حبس برای متجاوز به حریم محوطه تاریخی ارجان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 سال حبس برای متجاوز به حریم محوطه تاریخی ارجان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید