اعتراض به تصمیمات ناگهانی بورس ادامه دارد ، سهامداران از چه گلایه دارند؟

به گزارش اوج باور، به گزارش تجارت نیوز، عصر چهارشنبه 20 فروردین، اطلاعیه ای از سوی هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد اصلاح بخشی از زیرساختارهای معاملاتی بورس اوراق بهادار تهران منتشر شد که قرار است از 25 فروردین اعمال گردد. البته این تنها تصمیم ناگهانی سازمان بورس نبود، روز دوشنبه نیز تصمیم سازمان فرابورس در مورد معین محدودیت حجم هر سفارش در نمادهای فرابورس بسیار حاشیه ساز شده بود و روز چهارشنبه نیز سازمان بورس از تغییر حداقل ارزش هر سفارش از 100 هزارتومان به 500 هزار تومان اطلاع داد.

اعتراض به تصمیمات ناگهانی بورس ادامه دارد ، سهامداران از چه گلایه دارند؟

تغییراتی که در ادامه تصمیمات ناگهانی اواخر سال گذشته بوده و بیشتر آنها در روز چهارشنبه هر هفته که معاملات به سرانجام رسیده، گرفته شده است. تصمیماتی که اگرچه شاید در فرایند معاملاتی تاثیر منفی نداشته باشد و حتی موجب روان تر شدن معاملات و کاهش فشار بر سامانه معاملاتی شود، اما به شدت روی اعتماد سرمایه گذاران تاثیر منفی گذاشته و موجب کاهش ثبات در بازار می شود.

به همین دلیل موجی از مخالفت ها نسبت به آخرین تصمیم سازمان بورس اجرا شده است و اعتراضات فراوانی از سوی فعالان و تحلیلگران بورس در فضای مجازی در مورد تغییرات پی درپی اعمال شده از سوی سازمان بورس اجرا شده است.

به عنوان مثال حسینی مقدم عضو شورای عالی بورس در پستی اینستاگرامی نوشته: چرا هر چهارشنبه-بیقرار داریم؟!!

این به تفکر مسموم(قیم مآبانه) بر می شود. وضع مقررات جدید، بدون در نظرگرفتن اولین خواسته و البته مهم ترین خواسته هر سرمایه گذار (نقدشوندگی)، حتما با دلخوری و انتقاد بجا، همراه خواهد بود. تفکر مدیریت سنتی این است که چه شباهتی بین بورس ما و سایر بورس ها وجود دارد که مقررات معاملاتی ما شبیه باشد!!! در حالیکه انتظار سرمایه گذاران ما با انتظار سرمایه گذار در ترکیه و یا… تفاوتی ندارد. در نتیجه مقررات معاملاتی (microstructure) بایستی مشابه باشد. فراموش نکنیم که هر سرمایه گذار از یک بازار مالی سه چیز می خواهد: 1. نقدشوندگی 2. نقدشوندگی 3. نقد شوندگی.. وضع مقرراتی که نقدشوندگی را از بین ببرد یا کم کند، از اساس باطل است.

در ادامه بخشی از نظرات مخاطبان تجارت نیوز در این رابطه را که در گزارش اعلام قوانین جدید برای بورس ثبت شده است، می توانید بخوانید:

فردی ناشناس اعتراض خود را اینگونه ابراز نموده است : میتونم فقط این را بگم که در هیچ جای دنیا، حتی کشورهایی با داشتن بازاری که یک پنجم بازار ما است اینقدر قوانین دست وپا گیر درست نمینمایند. این قوانین فقط برای این ساخته و پرداخته میشود که در صورت لو رفتن مافیای درون بورسی، از لابلای این قوانین توجیح بکشند بیرون و بهتر بگم که این قانون نیست بلکه راه فرار از قانون است.

احسان نیز فرد دیگری است که این چنین نظر داده است: کارکه نیست تو این مملکت . تازه اگه جایی هم استخدام بشی باید حقتو از کارفرما گدایی کنی . تازه کارفرما هم کلی از سرو ته پولت می زنه . اگر هم کامل بگیری فقط 10 روز جوابگوت هست . بری کار آزاد بکنی فقط باید سگ دو بزنی چون توبازار جا افتاده که سود کم کار زیاد . ولی الان شده سود کم حمالی مردم . یک کار هم که می تونی باهاش تا اخر ماه یک پول بخور نمیر داشته باشی جلوشو می گیرن . کشور های دیگه حقوق یک کارگر کفاف زندگیشو می ده تازه بهش هم تسهیلات میکن خونه و ماشین هم می دن . اینجا پولت به ماشین خونه برسه سریع 3 برابر می شه..

علی می گوید : با همون قانون حجم مبنا مشکل داریم و سهم 2ماه شل نموده و داره درجا میزنه بعد قانون جدید ،واقعا که. گر واقعا میخواهید قانونی در بورس تصویب کنید از 6ماه قبلش بگید که هر کسی فکر کار خودشو کنه. شماها هم یاد گرفتید مثل بنزین یک شبه اعلام کنید گران شده بدون مقدمه که اونم دیدید مردم همه چی رو ویران کردند.. هر کاری یه اصولی داره ((سرمایه مردم که شوخی بازی نیست))..

فردی دیگر نیز که از تصمیمات اخیر سازمان بورس کلافه شده، اعتراض خود را اینگونه ابراز نموده است: بنده ملکم رو فروختم و وارد بورس شدم اول به قانون حجم مبنا خوردم دوم این قانون حالا ملکم 60درصد رفته روش ولی تو بورس 20درصد رفته روش که همونم پایدار نیست. دوستان بنظر بنده همان بازار سکه و ملک بهتره تا این شرایط بورس.

کاربری در بخش نظرات خبر مربوط به تغییرات جدید سازمان بورس، چند پرسش را از مقامات مطرح نموده است : 1- مگه روسا نگران جریان نقدینگی معلق در کشور نیستند؟ مگه نگران گرانی دلار و طلا نیستند ؟ آخه با این کار بیشتر افراد پول را از بازار بورس خارج و این حجم نقدینگی را بدون ریسک و استرس وارد بازار دلار و طلا و مسکن مینمایند.بعد مسوولین میگویند چرا تورم 200درصد یا بیشتر شد!!

2- مگه رئیس عوض نشده؟اگر شده و حتی هنوز تودیع معارفه انجام نشده نباید این بخشنامه را می دادند چون معلومه که رئیس قبلی باید رفتن خودش را بد جلوه دهد و به سهامداران بفهماند که اگر من برم بورس می ریزه.

و اگر هم با هماهنگی رئیس جدید بوده که دیگه هیچی باید پول خود را برداریم و از بورس فرار کنیم .چون خشت اول را کج گذاشت.

3- چرا این گونه اخبار آخرین روز معاملاتی هفته اطلاع رسانی میشه؟احتمالا دستهای پشت پرده در کار است و قبلا به یکسری از سهامداران، خبر این گونه بخشنامه ها به صورت رانتی رسیده و باید تا آخرین روز معاملاتی ضمن نوسان گیری اقدام به فروش نمایند

4- با این اوضاع ما که سهم خیلی خیلی اندکی داریم(حدود 3 میلیارد تومان) از روز شنبه خارج و به بازار های دیگه که میرویم.

کاربری به نام بهرام نیز البته با این تصمیم موافق است و می گوید : اتفاقا تصمیم عاقلانه ای هستش اگر مجدانه ادامه بدن و شفاف سازی کنن. البته به ضرر حباب سازان و سیگنال فروشان خواهد بود. امیدواریم نظارتشونو تو بازار قوی کنن.

هادی هم اعتراض خود را اینگونه اعلام نموده است : با سلام و عرض ادب مورد 50 درصد (که قبلاً طی 15 روز معاملاتی مشمول قانون می شد) هیچ بازه زمانی ندارد و به بیان بسیار ساده یعنی هر نمادی فقط حدبیشتر در یک سال 50 درصد قابلیت افزایش قیمت دارد!!!!!! مگر اینکه گزارش دهد که تازه اگر سازمان قانع شود!!! آخه رب گوجه که مثلا از 4 هزار تومن شد 20 هزار تومن توجیه خاصی داشت؟؟؟ اینها هنوز درک ننموده اند که بورس در سراسر دنیا مفهوم عرضه و تقاضا را برای نرخ گذاری ملاک قرار می دهد… عملاً دارند می گویند که فقط سهامبازی کنید و سهامداری هیچ مفهوم و توجیه مالی ندارد!! یعنی طرف که اگر به حدبیشتر رشد یک سهام در یک نهاد رسید سریعاً بفروشد و برود سهام دیگری بخرد و حالا بدبختی که سهام رو از اون بخرد!!!!!! فقط جا دارد که 50 درصد افت کند نه حتی یک درصد رشد.

این نظرات تنها گوشه ای از اعتراضات سهامداران خرد به تصمیمات ناگهانی سازمان بورس است که در تجارت نیوز ابراز شده و فعالان بورس و معامله گران در دیگر رسانه ها نیز شکایت خود را از این تغییرات ابراز داشته اند. با این حال بعضی مننظرند تا ببینند در دوران ریاست قالیباف بر سازمان بورس، آیا باز هم این تغییرات پی درپی ادامه خواهد داشت یا خیر.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 292

به "اعتراض به تصمیمات ناگهانی بورس ادامه دارد ، سهامداران از چه گلایه دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض به تصمیمات ناگهانی بورس ادامه دارد ، سهامداران از چه گلایه دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید