افشای سند محرمانه ناتو عربی؛ جزئیات تشکیل ائتلافی ضدایرانی و هیجان سعودی ها

به گزارش اوج باور، یک روزنامه لبنانی با دست یابی به اسنادی فوق محرمانه اطلاع داد که دولت پیشین آمریکا و بعضی از کشورهای عربی منطقه بویژه عربستان سعودی قصد تشکیل یک ائتلاف منطقه ای عظیم علیه ایران را داشته اند.

افشای سند محرمانه ناتو عربی؛ جزئیات تشکیل ائتلافی ضدایرانی و هیجان سعودی ها

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه الاخبار لبنان، امروز (شنبه)، در گزاشی بلند، جزئیاتی مهم از یک سند محرمانه درباره تشکیل ائتلافی ضدایرانی در منطقه را فاش کرد.

روزنامه الاخبار گزارش مذکور را این گونه شروع می نماید که دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا از زمان سفر نخستش به ریاض، پایتخت عربستان سعودی، به دنبال ایده فریفتن متحدان با تشکیل یک جبهه بود؛ جبهه ای که از هراس این کشورها از آنچه دشمن ایرانی خوانده شده، حکایت داشت؛ ایده ای برای کاستن از وزن سنگین چالش هایی که متحدان دیگر نمی توانستند به تنهایی با آن تعامل نمایند؛ آن هم همزمان با ادامه دوشیده شدن این کشورها.

این روزنامه لبنانی در ادامه می گوید که ترامپ در به اجرا در آوردن این رویکرد، تعلل نکرد و پس از گذشت چند ماه از سفر او [به ریاض]، فصل جدیدی از نمایش آمریکا با شعار ائتلاف راهبردی خاورمیانه یا ناتوی عربی به راه افتاد.

در این گزارش آمده است که این گام درست دربحبوحهسیاست فشار حداکثری علیه ایران برداشته شد و همزمان با آن، اعلام نیت برای تشکیل ائتلاف مذکور با این اقدام همراه شد تا عامل هراس افکنی چندبُعدی به موج این سیاست اضافه گردد.

هیجان عربستان سعودی

الاخبار می افزاید که عربستان سعودی در آن موقع برای چنین طرحی بسیار هیجان داشت؛ عربستانی که به راهبرد ترامپ ایمان آورده بود و تمام تخم مرغ هایش را در یک سبد گذاشته بود؛ اما بعضی اتفاقات در نشست های ادواری همزمان با علنی شدن صحبت از ناتو عربی نشان داد که ریاض آرزوهایش را به طرزی مخالف حقایق پروراند.

طبق اطلاعاتی که این روزنامهآن رابه دست آورده، اطمینان حاصل شده است که یکی از اهداف اصلی مسا (ائتلاف مذکور) اصلاح نظام محافظت از امنیت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بر پایه قاعده مشهور ترامپ یعنی باید بپردازید و همچنین قراردادهای تسلیحاتی بیشتر با این کشورها بوده است که الاخبار در ادامه در پیشنهادهای مطرح شده از سوی کاخ سفید و به طور مفصل تر درسندیفوق محرمانه و درزداده شده از جانب طرف سعودی به تاریخ چهارم جولای سال 2019 بدان می پردازد.

حربه ترامپ؛ باید پرداخت کنی

بر اساس این گزارش، در اسناد منتشر شده از تمام طرف ها خواسته می گردد که فرایند معامله های مسلح سازی با آمریکا و تعهد به امضای یک معامله نظامی برای [ایجاد] نظامی مشترک در منطقه به منظور هشدار سریع درباره موشک های بالستیک تسریع گردد.

الاخبار اشاره می نماید که در این اسناد آمده است که توافق های امضاشده در صورت وقوع تجاوز، ما را (آمریکا را) به اتخاذ هیچ گونه اقدام نظامی ملزم نمی نماید که به گفته این روزنامه لبنانی، درست اینجا بود که طرف سعودی پی برد که این تصور فواید بسیار اندکی برای دیگر کشورها از جمله عربستان سعودی دارد.

طبق این گزارش، نکته شایان توجه، پافشاری چندباره عربستان سعودی و در کنار این کشور امارات وبحرینبر این مسئله بوده است که رویارویی با ایران و آنچه بازوهای این کشور در منطقه خوانده شده، به عنوان محور اصلی کار ائتلاف بوده اند چنان که گویی این کشورها به نیت آمریکا از ایجاد ناتوی عربی شک داشته اند.

این روزنامه در ادامه می گوید که کشورهای مذکور به مورد دیگری نیز مشکوک بوده اند که خواسته شان [از آمریکا] حکایت از آن داشت؛ و آن، تضمین عدم اثرگذاری این پیمان بر تنوع منابع [دریافتی] سامانه های دفاعی یا توافق های دوجانبه بسیار محرمانه ای بود که با دیگر کشورها داشتند.

بر اساس این گزارش، در دیگر طرف خلیج فارس، موضع عمان و کویت بیشتر شبیه به همگامی بود تا ورود جدی به این ائتلاف همانطور که اظهارات رئیس هیأت عمان بر این موضع تأکید دارد: بله ما با بخش مالی موافقیم نه [بخش] نظامی؛ یا درخواست این کشور مبنی بر تغیر کلمه ائتلاف به تجمع یا انجمن، اتحادیه یا ابتکار و از سوی دیگر، صحبت های طرف کویتی این خصوص که گفته بودند فرایند قانونی الزام آوری داریم.

الاخبار در ادامه در ارتباط با قطر می نویسد که این کشور، مثل همواره، بر مخالفت با عربستان سعودی به ویژه تأکید بر ادامه بحران خلیج [فارس] که یکی از مهم ترین تهدیدهای تشکیل ائتلاف بود، پافشاری داشت.

این روزنامه لبنانی می افزاید، اما موضع مصر در این خصوص بیشتر به چشم می آمد چراکه مشارکت این کشور در نشست های اولیه بسیار دوام نیاورد و به سرعت به خروج قاهره از آن انجامید آن هم پس از آنکه مصر خواستار تمرکز بیشتر بر بُعد سیاسی شد.

اما در ارتباط با اردن، الاخبار می گوید که می توان گفت موضع این کشور متناسب با نگرانی همیشگی اردن از قطع یاری ها بود چراکه موضع اردن- برخلاف موضوع سعودی- تأکید بر بخش مالی بود.

در ادامه آمده است که تمام این اختلاف نظرها کافی بود که این طرح عمر طولانی نداشته باشد و همچون ترامپ که به سرعت کاخ سفید را ترک کرد تاجو بایدنجانشین آن گردد، صفحه ای جدید در منطقه باز شد از این رو عربستان سعودی چاره جز تعامل با این شرایط نداشت.

این روزنامه می گوید که تحولاتی که اکنون در سیاست های ریاض حادث شده است به معنای دست برداشتن از اهداف موجودیتی نیست؛ اهدافی که در برگ های پیشنهادهای سعودی و مواضع نمایندگان آن و در کنار این کشور، امارات و بحرین بدان اشاره شده است. این سازه ای که کار ساخت آن عملا پیش از به قدرت رسیدن ترامپ شروع شد، خارج از دایره توجه دولت های جدید آمریکا نخواهد بود؛ اما شاید این مسئله اولویت چندم آن ها باشد.

پیشنهاد طرف آمریکایی

الاخبار با استناد به سند محرمانه سعودی منتشر شده به تاریخ یکم ذی القعده سال 1440 مصادف با چهارم جولای سال 2019 به مهم ترین خطوط مشی پیشنهادی آمریکا درباره تأسیس این ائتلاف اشاره می نماید.

در ادامه به مهم ترین اهداف و محورهای ائتلاف مذکور مطابق با آنچه در اسناد آمده، اشاره می گردد:

هدف اصلی

 • ایجاد نهادها برای تأسیس یک گروه علیه تجاوزهای ایران، تروریسم و افراطی گرایی و بالابردن [سطح] رشد و تنوع مالی.

اهداف فرعی

 • خاورمیانه به یک دژ مستحکم در برابر قدرت های متخاصم تبدیل گردد.
 • خاورمیانه محیطی برای زندگی تروریست های جهادی نباشد.
 • اقتصادهای قدرتمند و درهم تنیده بایکدیگر و دولت های با ثبات منطقه را تحت کنترل درآورند.
 • ایجاد یک بازار قدرتمند برای بخش خصوصی در کشورهای عضو ائتلاف.
 • بالابردن ثبات بازارهای جهانی انرژی.
 • بالابردن توانمندی های نظامی و [همچنین] قدرت های منطقه ای، نیروهای امنیت داخلی، و دستگاه های اطلاعاتی به مکملی نظامی [تبدیل شوند].
 • حرکت به سوی یک مکمل مالی نیرومند تر.
 • مجهز کردن کشورهای عضو در ائتلاف به به روزترین سامانه های دفاعی آمریکایی.
 • آموزش و مسلح سازی کشورهای عضو به روش هایی بی مانند.

چارچوب نظامی ائتلاف

 • در این مرحله به تمام اعضا عنوان (هم پیمان اصلی خارج ناتو) داده می گردد و آمریکا تمایل ندارد که این ائتلاف شبیه به ائتلاف نظامی (ناتو) باشد یا اینکه مشتمل بر لزوم تعهد به ماده پنجم آن مبنی بر رهبری نظامی مکمل یا حضور نیروهای نظامی باشد. آمریکا همچنین بر این نظر است که این ائتلاف بهتر است با سندی امضاشده از جانب تمام کشورهای [عضو] ایجاد گردد که این سند شامل تعهدات هر کشور در قبال چهار عنصر اصلی موردنظر این ائتلاف خواهد بود (امنیتی، سیاسی، مالی، انرژی) باشد.
 • تسریع [فرایند] معامله های مسلح سازی با آمریکا و پایبندی تمام طرف ها به امضای یک معامله نظامی برای [ایجاد] نظامی مشترک در منطقه به منظور هشدار سریع درباره موشک های بالستیک
 • آموزش و مسلح سازی کشورهای عضو به روش هایی بی مانند
 • فراهم کردن یک چارچوب الزام آور برای امنیت مشترک.
 • تأسیس یک چارچوب همکاری در زمینه امنیت دریانوری.

بُعد سیاسی

 • حل اختلافات میان کشورهای عضو

بُعد بازرگانی

 • زمنیه سازی برای امضای توافق تجارت آزاد
 • ایجاد یک چارچوب مالی ادغام شده

بُعد انرژی

 • برداشتن گام های بیشتر برای بالا بردن سطح مکمل شوندگی در بخش انرژی

اعضای ائتلاف

 • این ائتلاف با کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] و اردن شروع به کار می نماید با امکان محلق شدن مصر و دیگر کشورها به آن درآینده.
 • به بعضی کشورهای اروپایی و آسیاسی معین شده ای برای مشارکت در این ائتلاف فرصت داده می گردد که این کشورها شامل انگلیس،فرانسهو ژاپن هستند.

مقر مسا / MESA

 • آمریکا بر این نظر است که هنوز برای معین کردن محل مقر دائم ائتلاف زود است به ویژه آنکه تا این لحظه بر سر نقش، فعالیت های مربوط به چهار عنصر اصلی و نقش هر کشور در این خصوص توافقی صورت نگرفته است.
 • آمریکا بر این نظر است که در بلندمدت، باید این همکاری ها نهادسازی گردد از جمله تأسیس یک مقر دائم برای این ائتلاف با نمایندگی دائم کشورهای عضو.

و...

تصورات طرف سعودی

عربستان سعودی اعتراض ها و توصیه هایی درباره اهداف و راهبرد این ائتلاف معین نموده بود که مهم ترین آن عبارت است از:

 • جداسازی فرایند امنیتی و نظامی از فرایند مالی و تجاری. چنانچه این امکان فراهم نگردد، این دو زیر یک چتر و در دو فرایند جداگانه خواهند بود.
 • تضمین عدم اثرگذاری این پیمان بر تصمیم عربستان سعودی در مورد نفت.
 • تأکید بر این مسئله که این پیمان شامل رویارویی با بازوهای ایران در منطقه باشد.
 • اهمیت پیوستن مصر به این پیمان در مرحله نخست به ویژه در زمینه نظامی.
 • مکانیزم حل اختلافات، بندی در خود داشته باشد و آن بند بر تعلیق عضویت کشوری تأکید داشته باشد که در تهدید امنیت منطقه و ثبات آن نقش دارد.
 • تضمین عدم اثرگذاری این ائتلاف بر متنوع سازی منابع [دریافت] سامانه های دفاعی یا بر توافق های دوجانبه بسیار محرمانه با دیگر کشورها؛ توافق هایی که به موجب آن، به سامانه های تسلیحاتی راهبردی دست یافته می گردد و همچنین تأثیر آن بر توافق های محرمانه تبادل اطلاعات و دیگر مواردی که نمی توان آن را برای دیگر طرف ها فاش کرد.
 • تضمین سهیم بودن این پیمان در بالابردن رتبه بندی یک کشور در راستای تقویبت همکاری با طرف آمریکایی در تمام زمینه ها به ویژه در تسریع قراردهای تسلیحاتی و سامانه هشدار سریع درباره موشک های بالستیک و سامانه های پایش، جمع آوری اطلاعات و اطلاعات.

و...

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 980

به "افشای سند محرمانه ناتو عربی؛ جزئیات تشکیل ائتلافی ضدایرانی و هیجان سعودی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افشای سند محرمانه ناتو عربی؛ جزئیات تشکیل ائتلافی ضدایرانی و هیجان سعودی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید