این 5 نفر به میزان نصف جمعیت جهان، پول دارند!

به گزارش اوج باور، ثروتمندان ثروتمندتر می شوند و فقیران فقیرتر!

آمارهای نو نشان می دهند که ثروت هر روز در دستان افراد کمتری انباشته می گردد و این تعداد رو به کاهش است. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

این 5 نفر به میزان نصف جمعیت جهان، پول دارند!

بر اساس اطلاعات منتشرشده، یک درصد جمعیت آمریکا حدود 4 تریلیارد دلار از بقیه مردم گرفته اند و به جیب خود واریز می نمایند. نیمی از ثروت آن ها از 90٪ افراد فقیر جامعه تأمین می گردد. چنین واقعه هایی به نابرابری عایدی در آمریکا منجر شده که از سال 1920 تا به امروز، بیشترین اندازه نابرابری را رقم زده است.

شکاف باورنکردنی بین جمعیت یک درصدی ثروتمندترین افراد جهان و سایر مردم، هرروز و با سرعتی زیاد گسترده تر و عمیق تر می گردد. تنها در شش ماه گذشته، تعداد افرادی که معادل مجموع ثروت نیمی از جمعیت جهان دارایی دارند، از 8 نفر به 6 نفر و سپس به 5 نفر کاهش پیدا نموده است.

بنا بر گزارشی در 16 ژوئن 2017 (26 خرداد 1396)، 5 فرد ثروتمند جهان که همگی مرد هستند به توضیح زیر اعلام شد:

5. کارلوس اسلیم هلو، سرمایه گذار و کارآفرین مکزیکی: 64،2 میلیارد دلار

4. وارن بافت، مدیرعامل ارشد شرکت برکشایر هاتاوی: 76،3 میلیارد دلار

3. آمانسیو اورتگا، مؤسس زارا: 83 میلیارد دلار

2. جف بزوس، مؤسس آمازون: 84،2 میلیارد دلار

1. بیل گیتس، مؤسس مایکروسافت: 89 میلیارد دلار

مجموع دارایی این 5 نفر، 400 میلیارد دلار است. درحالی که 50٪ از جمعیت فقیر جهان - جمعیتی حدود 3،75 میلیارد نفر - روی هم رفته 410 میلیارد دلار سرمایه دارند.

بنابراین به طور میانه می توان گفت هر یک از آن 5 مرد، ثروتی معادل ثروت 750 میلیون نفر را دارا هستند.

بسیاری از افراد خیلی خیلی ثروتمند، آمریکایی هستند. پل باکهایت، درباره تحقیقات جدیدش می گوید:

ما مردم آمریکا اینترنت را به وجود آوردیم، توسعه دادیم و هوش مصنوعی را بنا نهادیم؛ ما ساختار عظیمی از سیستم حمل و نقل را راه اندازی کردیم؛ اما متأسفانه اجازه دادیم که تعداد کمی از افراد همه اعتبار آن را به دست آورند و میلیاردها دلار به جیب بزنند. علتش این است که جامعه آمریکا با رؤیای شایسته سالاری به عده ای اجازه داد هر آنچه دوست دارند، به دست آورند… شایسته سالاری؟ مارک زاکربرگ، بیل گیتس و جف بزوس کارهای کوچکی انجام داده اند که به هر صورت رخ نمی داد. همه تکنولوژی مدرن آمریکا با دلارهای اقتصادیاتی ما، مؤسسه های تحقیقاتی و یاری های اقتصادی ما آغاز شده است و ادامه پیدا می نماید.

باکهایت در ادامه می گوید:

آن ها اعتبار را با ثروت هنگفتشان همراه نموده اند و موفقیتی که باید از آن جامعه باشد، به چند نفر انگشت شمار اختصاص داده اند. این افراد این ثروت را به تنهایی به دست نیاورده اند و به همین علت نباید به تنهایی درباره نحوه خرج کردن آن تصمیم بگیرند.

این نباید تنها تصمیم یک فرد باشد که این ثروت چگونه خرج گردد بلکه سالانه باید بخشی قابل توجهی از ثروت ملی به تحصیلات، خانه سازی، تحقیقات سلامتی و ساخت و ساز زیربنایی اختصاص یابد. این چیزی است که آمریکایی ها، پدرها و مادرهایشان و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در طی نیم قرن کار و کوشش و فراوری به دست آورده اند.

نکته جالب در خصوص ثروتمندان و سیاست های برخورد با آن ها این است که دونالد ترامپ باور دارد معاف شدن این افراد از پرداخت اقتصادیات می تواند مفید باشد.

منبع: الی گشت
انتشار: 31 فروردین 1401 بروزرسانی: 31 فروردین 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1352

به "این 5 نفر به میزان نصف جمعیت جهان، پول دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 5 نفر به میزان نصف جمعیت جهان، پول دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید