دست ها را دریافت هنر هر شخص نیست

به گزارش اوج باور، این روزها آن قدر مرز میان فقر و دارایی نزدیک شده است که از روی ظاهر و لباس افراد قابل تشخیص نیست.

دست ها را دریافت هنر هر شخص نیست

گاهی با ظاهری آراسته افرادی وارسته را می بینی که در میان میوه های ارزان قیمت تا کمر خم شده اند تا غیرت شان را در پیچ و خم روزگار از دست ندهند. با هیبت مادرانه خود برای امرار معاش به کارگری در منزل ها تن می دهند تا غرور دخترانه و ابهت نوجوان هایشان از بین نرود و اگر کمی دقیق تر اطراف مان را بنگریم آن قدر گره بسته در بین زندگی های اطرافیان مان می یابیم که نیازی نیست برای گره گشایی مسافتی دور را طی کرد و چه خوب است هر نفر بتواند گره بسته چند نفر از نزدیکان خود را بگشاید ... .مچ دریافت که کار سختی نیست اما دست ها را دریافت هنر هر شخص نیست. چرا باید منتظر رویداد خاصی باشیم تا بدی ها پایان یابد و گرفتاری ها تمام شود در حالی که هر نفر می تواند گره گشا و گشاده رو باشد و بسیاری از دردها را درمان کند.

می توان گریه کرد و گره باز کرد. می شود عاشقانه در اعیاد مذهبی و ملی شادی کرد و شادی را برای دیگران هم به ارمغان آورد. می توان عزاداری کرد و عزای دل کودک و نوجوانی را رفع کرد. می توان دغدغه های دور و بر را رفع کرد بدون آن که حتی نزدیک ترین افراد هم متوجه شوند. به راحتی می شود اخم های بسیاری را از چهره ها زدود بدون آن که خم به ابرویی بیاید.

غیرت داشتن و غیرتمند بودن به قدرتمند بودن ربطی ندارد. به اصالت و نجابت مربوط است. بی توجه بودن به حاجات دیگران ریشه در بی ریشه بودن دارد و ریشه در تربیت نادرست خانواده و این هم میسر نمی شود جز در فرار از دردها و سکوت و خود را به خواب زدن ... . مگر می شود خورشید را دید و انکار کرد، روز را شب بنامیم و شب را روز؟ و آیا این شرط انسانیت و کمال و کرامت انسانی است؟! در میان درد ها و ناآرامی ها آرام بود و بی درد؟

اسفندماه امسال با شرایط سخت این بیماری و گرفتاری های روزمره بسیاری از کارگران روزمزد گرفته تا چهره هایی که با سیلی صورت خود را سرخ نگه می دارند استقبال از بهار خاصی را رقم می زند اما یادمان نرود هر سال بچه ها بسیاری دلخوش همین روزهای نزدیک عید هستند تا لباسی نو بر تن کنند و با کفش های تازه و جدید قدم به سال جدید بگذارند و چه خوب است این سنت خوب و مهربانانه را با بهترین ها و نزدیک ترین های خود شروع کنیم و ای کاش در هر قوم و عشیره و فامیل و قبیله ای تنها فقر همان فامیل با همت و تلاش نزدیکان از بین می رفت تا این روزهای آخر سال چهره های کمتر غم گرفته ای گره بر ابروهای گشاده رو بیندازد و شادمانی و سرور را به هر مقدار ممکن برای همگان بخواهیم تا در شادی شعبان و ایام عزیز این ماه که همزمان با بهار طبیعت هم شده است عطر بهاری با طعم مهربانی به همدیگر هدیه دهیم و سفره مهر و کرامت را بگسترانیم تا مرهمی باشد بر زخم دل های آنهایی که در پیچ وخم زندگی دچار آسیب و بیماری و گرفتاری شده اند.

عطر حسینی داشتن در رفتار علوی و سیره فاطمی است. در رفع کردن دردهای نهفته است. خدا کند بیاموزیم که از روی ظاهر، افراد را قضاوت نکنیم. باطن را تقویت کنیم تا ظاهربین نباشیم و در ایام پیش رو نمونه انسان کامل باشیم تا معنای انتظار و لذت عبادت در عصر غیبت برایمان معنا دهد و تنها با نجوای دلتنگی و فراق به استقبال قدر کوچک و احیای نیمه شعبان نرویم.

چه خوب است گاهی در مقابل آیینه تمام قد بایستیم و به دور از هیچ تشریفاتی به صورت خود نگاه کنیم. شاید حال مان دگرگون شود و از خود و رفتار و کردارمان در حجم بزرگی از بی تفاوت بودن ها متنفر شویم و شاید متنبه ... . بعید است که میخ آهنی بر دل و قلب های سنگی اثری بگذارد اما با خودمان روراست باشیم و کمی از این رفتار بی تفاوت گونه دست برداریم.

روزگار ای کاش ها و حسرت ها

در چند قدمی دل ها و زبان هاست

مناسبت های تقویمی از راه می رسند. فرقی نمی کند شمسی، قمری یا میلادی است اما مهم ترین اتفاق این مناسبت ها حسرت های بزرگی است که در ذهن کوچک ترها و بزرگ ترها نقش می بندد. حسرت بودن های بیشتر در کنار بزرگان و والدین و افسوس های روزها و شب هایی که از دست رفته اند و دیگر تکرار نخواهند شد ... .

حسرت همنشینی با پدربزرگ ها و مادربزرگ هایی که با عشق و محبت وافر سفره مهر را می چیدند و با ذره ذره وجودشان اسباب مهربانی را فراهم می کردند. گاهی با انار دانه کرده معطر به گلپر و میوه های یلدایی و زمانی با سفره های نذری و عطر نذری های عاشقانه ... و اکنون دوران منتظر بودن خبرهای خوشی است که در انتظار صفحه های مجازی در همراهی تلفن های همراه دنبالش هستیم یا مونیتورهای رایانه ها را می نگریم به امید دیدن رویدادی که حال ناخوش را خوش کند و صد افسوس که در دنیای مدرن امروز تنها شیوه های نادرست ارتباطاتی را آموخته ایم و جایگزین دست بوسی پدرها و مادران یا یک پیام و گاهی یک تماس رفع تکلیف می کنیم نه انجام وظیفه و این رفتار حسرت برانگیزی است که در گذر زمان در ذهن ها و دل ها می ماند و چه سال های پیش روی که حسرت این بودن ها را باید در دل مرور کرد و بر زبان آورد.

برخی از پیام ها مانند کادویی می ماند که درب منزل تحویل گرفته ایم و از فرط خوشحالی بارها دیده می شود. درست مانند تماس های برخی از بزرگ ترهایی که به رسم مهربانی گذر روزگار را یادآوری می کنند و شرمندگی پاسخ دادنش با حلاوت کلام شان در هم می آمیزد و روز و شب ما را می سازد ... . درست مانند صفحه های مجازی بسیاری که مانند اسپری آسمی ها عمل می کند و مسکن دردها و آلام ها می شود اما هیچ چیزی جایگزین بودن کنار بزرگ ترها را در روز های عید ملی و مذهبی؛ غدیر و قربان و فطر تا نوروز و شب یلدا خاطره ساز نمی کند و خدا کند هیچ گاه حسرت کوتاهی نبودن و نرفتن در کنار بزرگان در روزها و شب ها را بر دل ها نگذارد. هرچند وظیفه هر فرزندی خدمت خالصانه و عاشقانه نسبت به والدینش بوده و هست.

منبع: مهدی توکلیان - فعال فرهنگی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 912

به "دست ها را دریافت هنر هر شخص نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست ها را دریافت هنر هر شخص نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید