شروط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس

به گزارش اوج باور، معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، واکسیناسیون، بیمار نبودن افراد و تهویه مناسب کلاس های درس را سه شرط اصلی وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس دانست.

شروط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس

محسن فرهادی معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت در تبادل نظر با ایلنا با اشاره به بازگشایی مدارس اظهار کرد: بر اساس یکسری هماهنگی های اجرا شده یک سری توصیه های بهداشتی در قالب پروتکل برای مدارس و مراکز آموزش عالی تدوین شده است که هم به وسیله وزارت کشور و هم وزارت بهداشت به مجموعه های مختلف ابلاغ شده است.

وی اضافه کرد: بعلاوه تشدید کنترل نظارت بر روی مراکز آموزشی به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ می گردد که مهمترین محور های آن تأکید بر رعایت بهداشت فردی مانند شستن دست ها و ضد عفونی کردن آنها، استفاده از ماسک به ویژه در مکان های بسته و فاقد تهویه است.

فرهادی بیان نمود: بعلاوه تأکید زیادی بر تهویه اماکن داریم. در حال حاضر با توجه به مساعد بودن هوا می توان تهویه طبیعی را در دستور کار قرار داد. نکته دیگر خودمراقبتی جدی و نظارت روی آن است به این شکل که دانش آموزان یا اولیا و مربیان در صورت داشتن علائمی مانند سرماخوردگی حتما قرنطینه خود را رعایت نمایند. اگر علائم خفیفی را دارند به پزشک مراجعه نموده و 4 تا 5 روز خود را از محیط آموزشی دور نگهدارند.

این مقام وزارت بهداشت تأکید کرد: توصیه دیگر ما این است که حتما واکسیناسیون کامل انجام گردد. اگر شش ماه از آخرین واکسن آن ها گذشته باشد حتما دوز یادآور خود را تزریق نمایند تا واکسیناسیون آن ها انجام گردد.

او بیان نمود: درخواست وزارت بهداشت از مدارس این است که ضدعفونی سطوح پرتماسی مانند دستگیره های در، سرویس های بهداشتی و آبخوری ها را به صورت جدی انجام دهند. بعلاوه اگر از سرویس مدرسه استفاده می نمایند حتی الامکان شیشه های آن ها را با توجه به شرایط هوا پایین بکشند تا تهویه مناسب در سرویس های رفت و آمد هم صورت بگیرد.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در سامانه ایران من شرایط بیمار بودن، واکسینه بودن راننده های تاکسی و اتوبوس کنترل می گردد به همین علت اگر قرار باشد که سرویسی اختصاص داده گردد، بهتر است از خودرو های عمومی استفاده گردد تا سرویس های خارج از سامانه.

فرهادی با بیان اینکه همزمان با بازگشایی مدارس به آموزش و پرورش ابلاغ شده است که فعالیت بوفه ها و پایگاه های تغذیه ای را شروع نمایند، گفت: رعایت موارد بهداشتی و نظارت بر آن ها الزامی است. ضمن اینکه مدارسی که بوفه دارند با توجه به اینکه وقتی دانش آموز مشغول خوردن مواد غذایی می گردد باید ماسک خود را بردارد، باید توزیع مواد غذایی در زنگ های سرگرمی و در فضای باز صورت بگیرد و در کلاس ها و فضای بسته حتی الامکان مواد غذایی سرو نگردد.

وی اضافه کرد: وقتی بر تهویه تأکید داریم منظور گردش هوا است بسیاری از کلاس ها دارای پنجره بوده و اگر شرایط هوا اجازه دهد می توان این پنجره ها را باز کرد، ضمن اینکه در پروتکل بهداشتی که برای آموزش و پرورش ارسال شده است روش های مختلف تأمین تهویه مناسب هم نوشته شده است. با اصول اولیه و شرایط موجود کلاس ها می توان بسیاری از مسائل را حل کرد.

او ادامه داد: تزریق واکسن در صورت دارا بودن شرایط سنی، بیمار نبودن و نداشتن تست مثبت و تهویه طبیعی سه شرطی هستند که اگر رعایت شوند می توان نسبت به بازگشایی ها، نگرانی چندانی نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه در میان دانش آموزان مقاطع بالاتر بیشترین رعایت پروتکل های بهداشتی اجرا شده است، گفت: با رعایت تمامی این نکات در مدارس و جامعه می توان از بروز پیک های آینده جلوگیری کرد. البته الان موارد مبتلا به بیماری و مرگ و میر ها کاهش پیدا نموده است.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مهر 1401 بروزرسانی: 1 مهر 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1477

به "شروط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروط وزارت بهداشت برای بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید