ضرورت حرکت به سمت گردشگری سفارشی در دوران کرونا

به گزارش اوج باور، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ضرورت حرکت به سمت گردشگری سفارشی در دوران کرونا مشاهده می شود.

ضرورت حرکت به سمت گردشگری سفارشی در دوران کرونا

داستان چیست؟

محمدتقی طغرایی اضافه نمود: دنیاگردی سفارشی یا سفارش پذیر شده، الگوی جدیدی در صنعت دنیاگردی و مبتنی بر نیاز، تقاضا و خواسته های دنیاگرد است که در آن، دنیاگرد همه موارد مدنظر خود را پیش از سفر مطرح می کند و محیط مناسب برای استقرار و سفر وی با رعایت همه دستورهای بهداشتی فراهم می شود.

وی با بیان اینکه در دوران شیوع بیماری کرونا لازم است که دنیاگردی از حالت انبوه به سمت سفارش پذیر شده حرکت کند، گفت: در این حالت، دنیاگرد همه سفارشهای خود برای دنیاگردی مانند شرایط آب و هوایی، مکان اسکان و پذیرایی را قبل از شروع سفر به صورت الکترونیکی و مجازی اعلام می کند و براساس این سفارش و متناسب با شرایط مقصد دنیاگردی، مجوزهای لازم صادر می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دنیاگردی سفارشی، بحث جدیدی در بخش دنیاگردی با حاشیه سود بالاست، اضافه نمود: در این نوع دنیاگردی، تعداد دنیاگردان کاهش می یابد اما درآمدهای آن بیشتر می شود.

وی ادامه داد: دنیاگردی سفارشی همچنین باعث توزیع بهتر دنیاگردان در مناطق هدف دنیاگردی مختلف و با رعایت هرچه بهتر دستورهای بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی می شود.

این استاد کارآفرینی یکی از بخشهایی که نیاز به متناسب سازی با دوران شیوع کرونا دارد را صنعت دنیاگردی خواند و گفت: سیاستگذاران و فعالان این صنعت نباید در برابر بیماری کرونا مقاومت نشان دهند بلکه باید با شناسایی فرصت های موجود، آستانه پذیرش کسب و کارها را بالا ببرند.

وی با بیان اینکه محیط پیرامون ما در زمان حاضر پیچیدگی زیادی دارد و مسائل مختلف زندگی با سرعت و شتاب بالایی روز به روز پیچیده تر می شوند، گفت: ما برای گذر از این دوران باید توانایی حل مسائل پیچیده بویژه در بخش کسب و کار را داشته باشیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه شرکتهای بزرگ دنیا پس از شیوع بیماری کرونا شروع به متناسب سازی و انطباق فعالیت های خود با آن کردند و محدودیت های ناشی از فاصله گذاری اجتماعی را پذیرفتند، توضیح داد: 2 موضوع مهم در کسب و کار مطرح است که شامل مقاومت و پذیرش می باشد و در چنین فضای پیچیده ای، بنگاه هایی پیروز خواهند بود که مقاومتِ کمتر و پذیرش بیشتری در برابر تغییرات داشته باشند.

طغرایی با تاکید بر اینکه با توجه به شواهد و اطلاعات موجود، بیماری کرونا تا مدت طولانی باقی خواهد ماند و بزودی از بین نمی رود، اضافه نمود: با توجه به شرایط موجود لازم است که روشهای کسب و کار نیز متناسب با آن تغییر کرده و پذیرش در برابر تغییرات و محدودیتهای جدید افزایش یابد.

وی ادامه داد: اینکه عده ای در این روزها دست روی دست بگذارند و کار خاصی انجام ندهند به امید اینکه روزی کرونا از بین برود و بعد از آن شروع به فعالیت کنند، کاملا اشتباه است بلکه باید در قبال پدیده و تهدیدهای جدیدی مانند شیوع بیماری کرونا از فرصت های ناشی از آن استفاده کرد.

طغرایی با اشاره به اینکه 2 مفهوم جدید در حوزه دنیاگردی توسط استادان دانشگاه و با همکاری اتاق بازرگانی اصفهان تعریف شده است، آنها را دنیاگردی سفارش پذیر شده و میزبان پذیری خواند و گفت: بخش دنیاگردی در چنین شرایطی نیاز به نوآوری همراه با حفظ نشاط و روحیه اجتماعی دارد تا بتواند خود را از خطر نابودی نجات دهد.

وی درباره مفهوم میزبان پذیری نیز توضیح داد: پیش از این در مباحث دنیاگردی مفهمومی به نام مهمان نوازی داشتیم که جامعه میزبان باید بگونه ای باشد تا منجر به رضایتمندی حداکثری دنیاگرد شود اما در دوران شیوع کرونا نیاز است که به مفهوم میزبان پذیری یا میزبان نوازی نیز توجه شود بدین معنی که جامعه میزبان نیز نیاز به کمک مهمان یا همان دنیاگرد دارد تا بتواند فضای دنیاگردی را با سلامت و حفظ هرچه بیشتر ضوابط و دستورهای بهداشتی ایجاد و حفظ کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در مفهوم میزبان پذیری، دنیاگردان باید حفظ سلامتی میزبان را نیز مورد توجه قرار دهند، اضافه نمود: در دورانی مانند شیوع بیماری کرونا باید همه مفاهیم بصورت تعاملی باشد تا بتوان از این شرایط پیچیده عبور کرد.

طغرایی با تاکید بر اینکه ما نمی توانیم با شرایط گذشته در دوران جدید شیوع بیماری کرونا فعالیت کنیم، توضیح داد: عملیاتی کردن روشهای جدید مانند دنیاگردی سفارشی نیاز به توسعه زیرساخت هایی مانند شبکه های ارتباطی و فناوری اطلاعات و ارتباطات و تطبیق سیاست ها و قوانین با آن دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 467

به "ضرورت حرکت به سمت گردشگری سفارشی در دوران کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت حرکت به سمت گردشگری سفارشی در دوران کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید