قانون تازه اسکار به کام قهرمان خواهد بود؟

به گزارش اوج باور، خبرگزاری خبرنگاران-آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار اعلام نموده سال جاری قطعا 10 فیلم را در شاخه برترین فیلم بلند به عنوان نامزد معرفی خواهد نمود.

قانون تازه اسکار به کام قهرمان خواهد بود؟

به گزارش خبرنگاران، پس از برگزاری کم هیاهوی اسکار 2021 که با جذب کمترین مخاطب تلویزیونی تاریخ این رویداد همراه شد، مسئولان آموزشگاه قصد دارند سال جاری هم به وسیله معرفی 10 فیلم به عنوان نامزد در شاخه برترین فیلم بلند، بار دیگر مجذوب کنندهیت از دست رفته جوایز اسکار را زنده نمایند.

تعداد نامزدهای شاخه برترین فیلم در روزهای شروع برپایی جوایز اسکار هر سال تغییر می کرد اما از سال 1944 تا 2008 استانداردی در این باره تعریف شد و تنها پنج فیلم نامزد دریافت مهم ترین شاخه جوایز اسکار می شدند؛ اما با انتقاد به نامزد نشدن فیلم های مورد توجه منتقدان چون شوالیه تاریکی و انیمیشن علمی-تخیلی وال-ئی در سال 2008، آموزشگاه برای جذب مخاطب ییشتر و مجذوب کننده کردن این رویداد تصمیم به افزایش تعداد نامزدها به 10 فیلم از دوره بعد آن گرفت و در نتیجه فیلم هایی چون آواتار، منطقه 9، انیمیشن UP و آثار سرگرم نماینده و تماشاگرپسندی چون حرام زاده های لعنتی توانستند به جمع نامزدهای شاخه برترین فیلم راه یابند. در نهایت نیز جایزه به فیلم هرت لاکر رسید و پخش تلویزیونی مراسم اسکار 2009 توانست 41 میلیون بیننده جذب کند.

با این وجود بخش قابل توجهی از مسئولان در آموزشگاه نسبت به این تغییر ناخشنود بودند و اعتقاد داشتند افزایش تعداد نامزدهای برترین فیلم به 10 فیلم، ارزش نامزدی در این شاخه را کاسته و در نتیجه در فرمولی تازه خاطرنشان کردند بین 5 تا 10 فیلم در هر دوره می توانند نامزد این شاخه باشند و با غیرقابل پیش بینی کردن تعداد نامزدها خواستند به مجذوب کنندهیت این شاخه یاری نمایند.

اما تجربه نشان داد در 10 سالی که این قانون اجرا شد و در هر سال 8 یا 9 فیلم نامزد این شاخه می شدند، به جای افزایش مجذوب کنندهیت، حدس ها درباره فیلم های جامانده که می توانستند به عنوان فیلم نهم و دهم نامزد اسکار شوند بالا گرفت.

آموزشگاه بار دیگر در جولای 2020 خاطرنشان کرد از دوره 2021 در مجموع 10 فیلم به صورت قطعی نامزد شاخه برترین فیلم می شوند، گرچه این استراتژی در سال گذشته جواب نداد و مراسم اسکار با کمترین اقبال دوره های خود روبرو شد و تنها 10.4 میلیون نفر به تماشای مراسم اعطای جوایز از شبکه ABC نشستند.

با بازگشایی سینماها، نود و چهارمین دوره جوایز سینمایی اسکار امیدوار است بار دیگر اهمیت فرهنگی و مجذوب کنندهیت از دست رفته خود را بازیابد. سال جاری نیز قرار است 10 فیلم در شاخه برترین فیلم نامزد کسب جایزه معرفی شوند و با افزایش تدریجی اعضای آموزشگاه از شش هزار نفر به 89 هزار نفر و بعلاوه تنوع فرهنگی بیشتر میان رای دهندگان، این امیدواری وجود دارد که نگاه این جوایز تنها به آثار معمول هالیوودی محدود نگردد و شانس فیلم های غیرانگلیسی زبان همانند قهرمان ساخته اصغر فرهادی، مادران موازی از پدرو آلمادوار و فیلم برنده نخل طلای تیتان برای کسب نامزدی شاخه برترین فیلم افزایش یابد.

جدا از تاریخ سازی فیلم اَنگل در جوایز اسکار 2020، شاخه برترین فیلم طی دوره های گذشته کمتر توجهی به فیلم های غیرانگلیسی زبان داشته اما حضور این فیلم های بین المللی در این شاخه که در جشنواره های معتبر درخشیدند، می تواند به بازگشت مجذوب کنندهیت از دست رفته اسکار بیش از پیش یاری کند.

فیلم قهرمان که در شاخه برترین فیلم بین الملی از شانس های اصلی کسب نامزدی و جایزه است از سوی نشریات سینمایی در شاخه های برترین فیلم و فیلمنامه اصلی نیز شانس بالایی برای حضور در میان نامزدها دارد. سینمای ایران علاوه بر کسب سه نامزدی (بچه های آسمان مجید مجیدی، و جدایی و فروشنده اصغر فرهادی) و دو جایزه در شاخه اسکار بین المللی (جدایی و فروشنده)، در اسکار 2012 نیز با اصغر فرهادی در شاخه برترین فیلمنامه اصلی نامزد شده بود. در صورتی که قهرمان بتواند به جمع نامزدهای برترین فیلم اسکار 2022 راه یابد، نخستین حضور سینمای ایران در این شاخه رقم خواهد خورد.

در لیست تازه هالیوود ریپورتر از 30 فیلم اصلی رقیب شاخه برترین فیلم بلند اسکار 2022، نام فیلم قهرمان در کنار آثاری چون بلفاست، کودا، به بالا نگاه نکن، تل ماسه، گزارش فرانسوی، دست خدا، خانه گوچی، پادشاه ریچارد، آخرین دوئل، دختر گم شده، کوچه کابوس، مادران موازی، قدرت سگ، موشک سرخ، اسپنسر، تیتان، تراژدی مکبث و داستان وست ساید دیده می گردد.

نامزدهای نهایی اسکار 2022 روز 8 فوریه 2022 (19 بهمن ماه) معرفی می شوند و مراسم اسکار نیز 27 مارس 2022 (7 فروردین) برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 آذر 1400 بروزرسانی: 14 آذر 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1216

به "قانون تازه اسکار به کام قهرمان خواهد بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون تازه اسکار به کام قهرمان خواهد بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید