مقام های گم شده در جشنواره موسیقی جوان پیدا شدند

به گزارش اوج باور، یکی از اعضای هیات داوران پانزدهمین جشنواره ملی موسیقی جوان از تلاش هنرمندان شرکت کننده در این رویداد برای اجرای مقام های گمشده موسیقی منطقه کردستان سخن گفت.

مقام های گم شده در جشنواره موسیقی جوان پیدا شدند

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پانزدهمین جشنواره موسیقی جوان، پیمان صفوتی داور بخش موسیقی نواحی با بیان اینکه من یکی از شرکت کنندگان در دوره های اول و دوم جشنواره بودم، درباره جایگاه جشنواره موسیقی جوان گفت: این جشنواره در کردستان جایگاه خیلی ویژه و نقش بسیار خوبی برای رشد و اشتیاق جوانان به ساز های منطقه داشته است. به هر حال رسالت اصلی جشنواره معرفی کردن فضای موسیقی مقامی و نواحی است. چرا که نگاه بسیار ویژه ای به استادانی کرده که در هر منطقه به دلیل عدم توجه مسئولین نامشان سالهاست به گوش کسی نرسیده است. در واقع جشنواره هم استادان گمشده را پیدا کرده و هم به نوجوانان و جوانانی که در عرصه موسیقی نواحی فعالیت می کنند توجه کرده است.

این داور بخش دف افزود: طی سال های اخیر شرکت کنندگان از شهر ها و روستا های خیلی دور در ساز دف شرکت کردند که این خود نشانه ترویج و اشاعه خوب این جشنواره است، اما متاسفانه به خاطر شرایط کرونا کمی اشتیاق کمتر شده است.

صفوتی درباره کیفیت آثار شرکت کنندگان اظهار کرد: نوازندگی بچه ها خصوصا رده سنی الف عالی است. آن ها دارای تکنیک هایی هستند که من با شنیدن کارهایشان ذوق می کنم. بچه هایی که سن شان کم است، طبیعتا اشتیاق و شور و نشاط شان برای کار موسیقی بیشتر است، اما وقتی سن و سالشان بالا می رود به گروه نوازی گرایش پیدا می کنند. بنده خودم آن سال هایی که در جشنواره شرکت می کردم هدفم بر این بود که در زمینه نوازندگی محکم حرکت کنم و همیشه سعی می کردم در کار تک نوازی باشم. در حال حاضر هم آموزش می دهم و هم گروه نوازی می کنم.

داور بخش موسیقی نواحی جشنواره پانزدهم موسیقی جوان در ادامه گفت: با نگاهی به دوره های قبل می توان تغییر 100 درصدی را در نوازندگی بچه ها شاهد بود که این ها همه نشانه اشاعه جشنواره موسیقی جوان است. در واقع جشنواره موسیقی جوان باعث شده بچه ها از سنین پایین به کار موسیقی علاقمند شوند.

صفوتی با اشاره به احیای موسیقی مقامی کردستان اظهار کرد: در حال حاضر در سنندج مقام هایی داریم که خیلی وقت بود که گم شده بودند، ولی با وجود جشنواره جوان و حضور بخش موسیقی نواحی، بسیاری از نوازندگان سنندج آن ها را نواختند و نه تنها نوازندگان کرد بلکه کل کشور توانستند بواسطه این اجرا ها با بخش مقامی و نواحی خانقاهی منطقه کردستان آشنا شوند و به طور کلی جایگاه دف های مقامی کردستان را مشخص کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1400 بروزرسانی: 29 دی 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1263

به "مقام های گم شده در جشنواره موسیقی جوان پیدا شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام های گم شده در جشنواره موسیقی جوان پیدا شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید