هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

به گزارش اوج باور، هوش اجتماعی به توانایی ما در برقراری ارتباط با دیگران و محیط اطرافمان گفته می گردد. پرورش هوش اجتماعی احتمال موفقیت ما در اجتماع را افزایش داده و ما را در کنترل احساسات و هیجاناتمان توانمندتر می سازد.

هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - فکر می کنید باهوش هستید؟ هوش اجتماعی تان چگونه است؟ برای پیروزیت در جامعه و محیط کار به روابط و حضور در جامعه احتیاجمندید و به همین علت باید کوشش کنید تا مهارت های اجتماعی و درواقع هوش اجتماعیتان را پرورش دهید. اگر می خواهید بدانید هوش اجتماعی چیست و چگونه می توان آن را پرورش داد با ما همراه باشید.

هوش اجتماعی چیست؟

انسان چندین نوع هوش دارد که یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین آن ها هوش اجتماعی است. هوش اجتماعی درواقع علت بروز بسیاری از رفتار ها و ویژگی های شخصیتی افراد در اجتماع است. برونگرا یا درونگرا بودن، توانایی مدیریت، احساس همدلی، تکرار اشتباه، تکبر و بسیاری دیگر از این صفات به میزان هوش اجتماعی افراد مربوط است.

به طور کلی هوش اجتماعی همان چیزی است که نحوه برخورد و برقراری ارتباط ما با محیط بیرون را تعیین می نماید. هوش اجتماعی شامل سیزده مهارت است که درواقع قابل رشد و تقویت است. هوش اجتماعی با هوش هیجانی ارتباط مستقیم دارد. هوش هیجانی توانایی کنترل هیجانات و رفتار ها در فرد است. در ادامه این مقاله به بیان اهمیت هوش اجتماعی و راه های تقویت آن می پردازیم.

اهمیت هوش اجتماعی چیست؟

افراد با هوش هیجانی بالا، در اجتماع و در برقراری ارتباط با دیگران معمولا پیروز تر هستند. چرا که گفته می گردد این افراد درک و شعور اجتماعی بیشتری نسبت به سایرین دارند. اما شعور اجتماعی چیست؟ شعور اجتماعی همان چیزی است که به ما یاری می نماید در ارتباط با سایر انسان ها به آن ها کمترین آسیب را وارد نموده و قوانین را به بهترین شکل اجرا کنیم. شعور اجتماعی شامل درک روابط انسانی، احترام به حقوق و احساسات دیگران، پایبندی به قوانین و ... است. مسلما همه ما دوست داریم با چنین فردی در ارتباط باشیم. به طور کلی اهمیت و فایده هوش اجتماعی عبارت است از:

  • توانایی برقراری ارتباط موثر
  • توانایی همدلی با سایر انسان ها، توانایی ایجاد آرامش در روابط و مورد اعتماد بودن
  • تشخیص درست باید ها و نباید های اجتماعی، درک محیط انسانی، درک و تشخیص رفتار درست
  • وجود مهارت یاری به دیگران، مهارت درک احتیاج افراد (چنین فردی در حیطه فروش می تواند بسیار پیروز باشد.)
  • برخورداری از مهارت تطابق پذیری
  • افزایش مهارت کار در گروه
  • افزایش مهارت مدیریت گروه های کاری، دوستی، تحصیلی

افرادی که هوش اجتماعی بالایی دارند، بسیار تاثیر گذار، مدیر، مورد اعتماد، پر انرژی و انرژی بخش، همدل و مهربان، محبوب و برونگرا هستند. البته این فقط یک روی سکه است. همانطور که افراد باهوش ذهنی بالا می توانند از هوش خود در جهت منفی استفاده نمایند، افراد با هوش اجتماعی بالا هم در معرض چنین جهتی قرار دارند. این افراد به علت تاثیرگذاری بالایی که دارند، می توانند به راحتی از این مهارت سوءاستفاده نموده، به راحتی به دیگران دروغ بگویند و دیگران را فریب دهند.

بیشتر بخوانید: اهمیت هوش هیجانی و ویژگی های افراد با هوش هیجانی بالا

راه های افزایش هوش اجتماعی چیست؟

هوش اجتماعی و توانایی استفاده از آن دقیقا شبیه به راه رفتن است. شما در ابتدای زندگی، به علت ضعف در پا ها به سختی روی آن ها می ایستادید، اما با یادگیری مهارت راه رفتن توانایی دویدن، اسکیت کردن و بسیاری فعالیت های دیگر را نیز فراگرفتید. همانطور که گفتیم هوش اجتماعی توانایی کنترل احساسات وهیجانات است. اما شما در حالت عادی همواره نمی توانید این احساسات را تشخیص دهید؛ و این کار به تمرین احتیاج دارد. در ادامه این مطلب به معرفی دو روش برای تقویت هوش اجتماعی و مهارت تشخیص احساسات می پردازیم.

روش اول: افزایش توجه

چقدر زمان می برد تا متوجه شوید چیزی شما را ناراحت نموده است؟ یک لحظه، یک روز، یک ماه؟ افرادی که از هوش اجتماعی بالایی برخوردار هستند، به راحتی و در لحظه می توانند احساس ناراحتی یا هر حس دیگری که در مغزشان وجود دارد را تشخیص دهند. این افراد حتی به سادگی قادر هستند نمود فیزیکی احساسشان را نیز درک نمایند. به همین علت است که افراد با هوش اجتماعی بالا، در روابط بهتر عمل می نمایند چرا که این افراد در تشخیص احساسات خود دچار سردرگمی نمی شوند و به راحتی می توانند درمورد آن ها تصمیم بگیرند.

این بار که احساس اضطراب کردید، چشمانتان را ببندید و سعی کنید بفهمید این احساس اضطراب را در کجای بدن خود حس می کنید؟ در شکم، در قلب، در ماهیچه های ریه؟ بدنتان را ببینید و آن را سلول به سلول حس کنید. با این کار به مرور توانایی تشخیص احساستان تقویت می گردد.

روش دوم: حس کردن

شما چقدر حس هایتان را درک می کنید؟ ایا زمانی که ناراحت هستید گریه می کنید؟ خشمتان را بروز می دهید یا سعی می کنید آنرا خفه کنید؟ اینکه شما چقدر بتوانید احساس کنید یک مهارت است که به میزان هوش اجتماعی مربوط می گردد.

افراد باهوش اجتماعی بالا، کاملا بر روی احساسات خود کنترل دارند. آن ها می توانند تعیین نمایند که در چه زمان هایی ناراحت باشند و چه زمان هایی مسرور. بعضی از متخصصان این برنامه ریزی را زجرکشی برنامه ریزی شده و بعضی دیگر بهداشت عاطفی می نامند. مغز انسان احساسات را برای آگاهی او فراوری می نماید و اگر انسان به این احساسات توجه نکند و آن ها را نپذیرد مانند یک فنر فشرده شده جمع می گردد تا جایی که روزنه ای برای بروز پیدا نمایند. بنابراین سعی کنید هر احساسی که در لحظه دارید را با آغوش باز بپذیرید و آن را حس کنید.

سخن آخر

برای تقویت این مهارت سعی کنید با افراد با هوش اجتماعی بالا در ارتباط باشید. با این کار به مرور ذهن شما از آن ها یاد می گیرد و آغاز به تقلید کردن می نماید. شما با این کار به طور ناخودآگاه به تقویت هوش اجتماعیتان می پردازید و ذهنتان را در جهت درستش قرار می دهید.

درنهایت می توان گفت که هوش اجتماعی مجموعه ای از مهارت های کاملا اکتسابی است و با حضور در اجتماع و به مرور تقویت می گردد. مدرسه اولین اجتماعی است که انسان با آن روبرو می گردد و می توان آنرا خاستگاه هوش اجتماعی دانست؛ بنابراین برای تقویت هوش اجتماعی فرزندانتان از سنین پایین اقدام کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 818

به "هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش اجتماعی چیست و چه اهمیتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید