واکنش سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آلودگی گوشت ها به کرونا

به گزارش اوج باور، مدیرکل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور در مورد نگرانی مردم از انتقال کرونا از راه انواع گوشت گفت: در این مورد نگرانی وجود ندارد و وقتی اصولاً در دام ها بیماری گزارش نشده است، لذا فرآورده های آنان نیز آلوده نخواهند بود.

واکنش سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آلودگی گوشت ها به کرونا

به گزارش اوج باور، تسنیم به نقل از سازمان دامپزشکی کشور نوشت: سیدبهمن نقیبی در یک برنامه تلویزیونی خاطرنشان کرد: اگرچه تا به امروز هیچ موردی از ابتلای دام ها به ویروس کرونای جدید گزارش نشده است، اما سازمان دامپزشکی کشور بر اساس اصول بهداشتی و در تعامل با سایر کشورها، به منظور جلوگیری از انتشار فزون تر این ویروس نوظهور در کشور که دارای ابعاد ناشناخته بسیاری است، ورود دام زنده و به ویژه حیوانات خانگی از کشورهایی که به طور قطعی، مواردی از ابتلا به ویروس کرونا را داشته اند، ممنوع نمود.

وی با بیان اینکه در هنگام بروز و شیوع یک بیماری بویژه بیماری های نوظهور استفاده از تمامی پتانسیل های کنترلی موجود از جمله اقدام به قرنطینه دام های بیمار و یا مشکوک به بیماری است، اضافه نمود البته در تمامی موارد هنگامی که حیوانی از کشوری به کشوری منتقل می گردد اقدامات پیشگیرانه و کنترلی در ارتباط با آنان اعمال و تمامی اقدامات در شناسنامه بهداشتی حیوان ثبت می گردد.

نقیبی با بیان اینکه تصمیم به محدودیت ورود عمدتاً شامل حیوانات خانگی همراه مسافر بوده است، توضیح داد: در این راستا از سازمان هواپیمایی کشور خواسته شد تا با ابلاغ این ممنوعیت به تمام ایرلاین ها از پذیرش هرگونه حیوان بدون گواهی بهداشتی دامپزشکی در مورد کشورهای غیر آلوده خودداری گردد و در مورد کشورهای آلوده ممنوعیت به صورت کلی است.

مدیرکل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور گفت: در شرایط فعلی مردم نگرانی بابت انتقال ویروس از حیوان به انسان را نداشته باشند و این بیماری همانطور که سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت کشورمان همیشه بر آن تاکید داشته و دارند، عمدتاً به وسیله قطرات تنفسی ناشی از سرفه و عطسه از انسان به انسان منتقل شده و اعمال اقدامات محافظت شخصی بهترین راه چاره پیشگیرانه در این ارتباط خواهد بود.

وی با تکرار این موضوع که اصولاً ورود حیوان همراه مسافر همراه با شناسنامه بهداشتی آن است، خاطرنشان کرد: محدودیت های اعمال شده، تدبیری پیشگیرانه جهت مقابله با شیوع ویروسی نوظهور است که تا به امروز ابعاد مختلف بیماریزایی آن شناخته نشده است.

نقیبی بیان نمود: اگر به هر دلیلی حیوانی خارج از چارچوب مشخص شده وارد کشور گردد، تمهیداتی مختص این موضوع با هماهنگی ادارات کل دامپزشکی استان ها اتخاذ شده تا این حیوانات به بعضی بیمارستان های دامپزشکی مشخص شده منتقل شده و مدت 21 روز را در قرنطینه خواهند گذراند.

مدیرکل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور، اقدام زودهنگام این سازمان قبل از اثبات هرگونه احتمال انتقال بیماری از دام زنده و حیوانات به انسان را انجام وظیفه مسئولانه این سازمان نسبت به تضمین سلامت تمام شهروندان کشورمان برشمرد و ابراز امیدواری کرد با تمهیدات در دست اجرای مسئولان بهداشتی کشور و همچنین مراعات تمام نکات بهداشت فردی توصیه شده، این بحران هر چه سریع تر در کشور فروکش کند.

وی درباره تعداد بیماری های مشترک انسان و حیوان گفت: بیماری حاصل از ویروس کرونای جدید، آخرین بیماری مشترک شناخته شده بین انسان و حیوان و نوپدید است و تا به امروز از حدود افزون بر 1700 عامل بروز بیماری ها، کمی بیش از 50 درصدشان مشترک بین انسان و حیوان هستند.

نقیبی بیماری های هاری، تب کریمه کنگو، سل گاوی و تب مالت را از عمده ترین بیماری های مشترک بین انسان و دام نام برد و در مورد توصیه به عدم تماس با حیوانات در ارتباط با بیماری جدید اینگونه بیان نمود که تماس با حیوانات فارغ از اینکه یک موجود زنده هستند، به دلیل اینکه می توانند ناقل مکانیکی کرونا ویروس هایی باشند که در تماس احتمالی یک فرد مبتلا روی سطح بدن آنها نشسته و امکان انتقال به انسان را دارند مهم است و اضافه نمود اگر هم این اتفاق به هر دلیلی رخ داد، بایستی دست ها را به صورت کامل شستشو نمایند.

مدیرکل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور در مورد نگرانی مردم از انتقال کرونای جدید از راه انواع گوشت نیز گفت: در این مورد نگرانی وجود ندارد و وقتی اصولاً در دام ها بیماری گزارش نشده است لذا فرآورده های آنان نیز آلوده نخواهند بود و تنها آلودگی به صورت ثانویه و آن هم به وسیله انسان آلوده در تماس با سطح فرآورده امکان پذیر است که با رعایت اصول بهداشتی در مراکز فرآوری و یا در منزل این مورد هم قابل کنترل خواهد بود ضمن آنکه به دلیل حساسیت بالای ویروس به حرارت در همان مراحل اولیه پخت غذا ویروس غیر فعال خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 178

به "واکنش سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آلودگی گوشت ها به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش سازمان دامپزشکی کشور در خصوص آلودگی گوشت ها به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید