2 هزار و 150 میلیارد تومان برای طرح های آذربایجان شرقی توزیع شد

به گزارش اوج باور، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: در امسال بر اساس مصوبات شورای برنامه ریزی یک هزار و 650 میلیارد تومان و از محل تبادل ملی هم 500 میلیارد تومان برای اجرای طرح ها و پروژه ها در سطح دستگاه های اجرایی استان توزیع شد.

2 هزار و 150 میلیارد تومان برای طرح های آذربایجان شرقی توزیع شد

به گزارش خبرنگاران آذربایجان شرقی ، داود بهبودی، در گفت و گو با خبرنگاران اضافه نمود: اعتبار پروژه های ملی استان علاوه بر پروژه های استانی بوده و در امسال حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان هم برای این پروژه ها هزینه می گردد که بعضی از آن ها در قالب طرح های سراسری اجرا می گردد.

وی گفت: هر سال حداقل حدود پنج هزار میلیارد تومان از منابع ملی و استانی در بخش های عمرانی دولتی استان هزینه می گردد و تخصیص اعتبارات امسال نسبت به سال گذشته بهتر بوده و در بعضی موارد تا حدود 70 درصد تخصیص یافته در سال 98 به طور میانگین 35 درصد تخصیص اعتبار صورت گرفته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: در سال 1400 حدود 6 هزار میلیارد تومان پیش بینی وصول عایدی شده است در حالی که مجموع اعتبارات هزینه ای و عمرانی دولت در استان حدود 16 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

بهبودی، ادامه داد: مجموع اعتبارات موجود در استان تحت عناوین اعتبارات استانی، اعتبارات توازن، ردیف های متغیر، ردیف های ملی و سایر عناوین است که در قالب قوانین بودجه سالانه در توزیع اعتبارات لحاظ می گردد.

وی یادآوری کرد: اعتبارات از منابع مختلف تامین می گردد و در بیش از 80 درصد بودجه های عمرانی کشور در قالب پروژه های ملی و ردیف های متمرکز توزیع شده و کمتر از 20 درصد به اسم ردیف های استانی توزیع می گردد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی گفت: بخش عمده پروژه های استان شامل سدها، راه آهن، مترو، آزادراه ها و جاده های بین شهری بوده که اعتبار آن ها در قالب اعتبارات ملی تخصیص می یابد.

بهبودی ادامه داد: در بخش زیر بنایی مانند راه، زیرساخت های سلامت، شبکه درمان و بیمارستان کارهای خوبی در هشت سال گذشته در استان انجام شده است اما هنوز در بحث زیرساخت های انرژی، استان با استاندارها و ظرفیت ها فاصله دارد.

وی با بیان اینکه در زمینه فراوری و انتقال برق کمبودهایی در استان وجود دارد، گفت: برنامه هایی برای توسعه در این بخش وجود دارد که از جمله شامل احداث یک نیروگاه در بناب بوده و خطوط انتقال و نیروگاه های فراوری برق استان باید ترمیم و تقویت گردد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به احداث سد خداآفرین به اسم بزرگترین سد استان و سایر سدها، گفت: هنوز 2 سد شهید مدنی در اطراف تبریز و شهریار میانه به بهره برداری نرسیده است و فرایند احداث آن ها ادامه دارد و با وجود اینکه در چندین سال گذشته اعتبار خوبی برای سد شهید مدنی تزریق نشده ولی با تامین حدود 400 میلیارد تومان می توان از سوی دولت یا بخش خصوصی می توان آن را تکمیل کرد.

بهبودی، با اشاره به فرایند اجرای سایر پروژه های استان مانند راه آهن میانه - تبریز، بستان آباد - سراب - اردیبل، آزادراه تبریز - بازرگان و تبریز - مرند، اظهار امیدواری کرد: در دولت آینده با تامین اعتبار لازم از منابع ملی و استانی فرایند تکمیل این طرح ها تسریع یابد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی میانگین رشد مالی کشور در 10 سال اخیر با توجه به نوسانات مختلف و رشدهای منفی و مثبت آن در این سال ها را حدود صفر درصد بیان کرد و گفت: با توجه به این آمار نباید انتظار داشت در این بازه زمانی شاخص های رفاه و برخورداری در سطح جامعه به شکل میانگین تحول عجیبی داشته باشند و یا انتظارات مردم را برآورده کند.

بهبودی، ادامه داد: شروع دولت در سال 92 با شرایط خاصی از لحاظ مالی، اجتماعی و سیاسی روبرو و فشار تحریمی، موج تورمی، اختلالات بازارهای مختلف، انتظارات تورمی، کاهش عایدیهای نفتی و سایر چالش ها موجب بروز نابسامانی های مالی در کشور شد.

وی گفت: سال 99 با شدیدترین فشار تحریمی سپری شد و عایدیهای نفتی این سال معادل 10 درصد میانگین 10 ساله قبلی بود یعنی اگر سالانه حدود 45 میلیارد دلار از محل فروش نفت به بودجه یاری می شد در سال گذشته از این محل حدود پنج تا 6 میلیارد دلار وصول شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان شرقی با اشاره به فشار مالیاتی بیشتر بر روی بخش صنعت گفت: دولت آینده برای پایداری منابع عایدیی خود باید به سمت تقویت پایه های مالیاتی برود تا سرجمع عایدیهای مالیاتی خود را افزایش دهد و با اتکا به آن کشور را مدیریت کند.

بهبودی، با تاکید بر لزوم تقویت سرمایه گذاری در دولت نو، اضافه نمود: نیازمند استفاده از سرمایه گذاری های خارجی در کشور هستیم تا از این ظرفیت برای توسعه بخش های مختلف استفاده گردد تا شاهد توسعه مالی، افزایش اشتغال جوانان و امیدآفرینی در جامعه شد.

وی یادآوری کرد: دولت آینده برای بهبود شرایط موجود باید برای اصلاح ساختار مالی ایده داشته باشد، اقدامات روبنایی انجام دهد و نحوه تعاملات با جهان را تغییر دهد و در این زمینه نیازمند تغییر بعضی پارادایم ها (الگوواره ها) وجود دارد.

بهبودی، ادامه داد: دولت نو باید با استفاده از تجربه 40 ساله نظام و استفاده از تجارب کشورهای دیگر برای رشد شاخص های برخورداری جامعه الزامات آن را فراهم کند و رویکردهای نوینی پیش بگیرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1051

به "2 هزار و 150 میلیارد تومان برای طرح های آذربایجان شرقی توزیع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "2 هزار و 150 میلیارد تومان برای طرح های آذربایجان شرقی توزیع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید