39 حیوان بر اثر تصادف در پارک ملی گلستان تلف شدند

به گزارش اوج باور، رییس پارک ملی گلستان خاطرنشان کرد: 39 مورد انواع گونه های حیوانی این پارک بر اثر برخورد وسایل نقلیه در جاده بین المللی گرگان - مشهد در محدوده این پارک ملی در سه ماه اخیر تلف شدند.

39 حیوان بر اثر تصادف در پارک ملی گلستان تلف شدند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، مهدی تیموری گفت: عمده این حیوانات که بر اثر بی دقتی رانندگان تلف شده اند، از گونه های گراز، شغال، روباه و سمور بودند.

وی با اشاره به بارش برف در روزهای اخیر در ارتفاعات پارک ملی گلستان و سرمای هوا و پی آمد این امر که حضور حیوانات از جمله گونه های شاخص مثل پلنگ و مرال در حاشیه جاده به صورت غریزی و برای تهیه غذا است، از رانندگان تقاضا کرد از زمان ورود به جاده جنگلی کشیده شده در دل این پارک تا زمان خروج با سرعت مطمئنه 60 کیلومتر در ساعت رانندگی نمایند.

رییس پارک ملی گلستان گفت: علاوه بر بارندگی های سال جاری، از 10 روز گذشته بارندگی ها با بارش برف در مناطق مختلف این پارک همراه شده که نقش موثری در رشد زاد و ولد انواع گونه های جانوری دارد.

تیموری ادامه داد: محیط بانان آمادگی کامل دارند تا در صورت افزایش سرما و کمبود علوفه و خوراک، به صورت دستی غذای مورد احتیاج را در اختیار حیوانات پارک ملی گلستان قرار دهند.

وی اعلام کرد: با انجام سرشماری پاییزه حیات وحش با موضوع گونه های علفخوار، بیش از پنج هزار راس قوچ و میش، کل و بز و آهو در پارک ملی گلستان شناسایی شدند که با توجه به شرایط مطلوب آب و هوا، پیش بینی می گردد در آمار سرشماری سال آینده فرایند زاد و ولد حیوانات خیلی مثبت باشد.

پارک ملی گلستان قدیمی ترین پارک ملی ثبت شده در ایران و پناهگاهی کم نظیر برای حیات وحش است که 1350 گونه گیاهی و 302 گونه جانوری از جمله نیمی از گونه های پستانداران ایران را در گستره حدود 900 کیلومتر مربعی خود جای داده و به همین دلیل به عنوان ذخیره گاه زیست کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

پارک ملی گلستان بدون تردید ارزشمندترین منطقه ایران چه از لحاظ کمیت و چه از نظر تنوع زیست جانوری و گیاهی است و تنوع زیستی این پارک حتی فراتر از بعضی کشورهای اروپایی است که صدها برابر این پارک وسعت دارند.

پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال معروف است.

گلستان در سال 1354 نخستین پارک ملی ایران شد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان یکی از 50 ذخیره گاه زیست محیطی کره زمین به ثبت رسیده است.

بیشتر گستره پارک در استان گلستان، حدود 34 درصد آن در استان خراسان شمالی و بخش ناچیزی نیز در استان سمنان واقع شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 135

به "39 حیوان بر اثر تصادف در پارک ملی گلستان تلف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "39 حیوان بر اثر تصادف در پارک ملی گلستان تلف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید