آخرین شرایط طرح کلان ساخت هواپیمای جت 72 نفره

به گزارش اوج باور، سعید حسینی یکی از محققان هواپیمای مسافربری جت 72 نفره به خبرنگاران گفت: این پروژه اکنون در مراحل انتهایی فاز دوم و نهایی طراحی مقدماتی است.

آخرین شرایط طرح کلان ساخت هواپیمای جت 72 نفره

وی با بیان اینکه طراحی جزییات هواپیمای 72 نفره در حال اجرا بوده و بخش هایی از طراحی جزییات به اتمام رسیده است، ادامه داد: مدل هایی در ابعاد مختلف برای تست تونل باد طراحی و برنامه ریزی شده و بعضی از آنان در حال ساخت است.

وی اضافه نمود: با توجه به اینکه تست ها و شبیه سازی های نرم افزاری هواپیما طی پنج الی شش سال گذشته به اتمام رسیده، اکنون در وضعیتی هستیم که بتوانیم آیرودینامیک، پایداری، و مهارپذیری آن را در تونل باد تست کنیم تا در ادامه اصلاحات لازم قبل از اتمام طراحی جزییات اعمال گردد.

وی ادامه داد: پس از دریافت نتایج تست های تونل باد و کسب اطمینان از صحت و انطباق آن با نتایج نرم افزار، برای توسعه و اتمام طراحی جزییات و ساخت قطعی قطعات هواپیما در مقیاس اصلی گام بر می داریم.

حسینی با بیان اینکه به احتمال زیاد و در صورت مناسب بودن نتایج تست ها می توان گفت که ساخت قطعات هواپیمای پروتوتایپ جت 72 نفره از سال 1401 شروع می گردد، اضافه نمود: مجموعه ای از شرکت های دانش بنیان با همکاری های دانشگاه های کشور زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت و راه شهرسازی روی این پروژه مشغول به کار هستند، و تقریباً 120 نفر روی این پروژه کار می نمایند.

این محقق با تاکید بر اینکه بعد از تست های تونل، نتایج و اسناد طراحی به سازمان هواپیمایی کشوری برای اخذ گواهی ایمنی ارسال خواهد شد، بیان کرد: اما گام اول و اصلی در این پروژه توسعه فناوری های هواپیما جت بوده و در ادامه کسب گواهی از سازمان هواپیمای کشوری است.

به گفته وی، بعد از آن دوسال دیگر زمان می برد تا تست های ایمنی و اعتمادپذیری هواپیمای جت 72 نفره کسب گردد. در این زمان کارایی و کارآمدی هواپیما تعیین می گردد.

حسینی اضافه نمود: پیش بینی می گردد که تا 1405 پروژه به نتایج قابل قبولی برسد.

به گزارش خبرنگاران، توسعه فناوری های کلیدی طراحی هواپیمای مسافربری جت 150 نفره، به عنوان بزرگترین طرح کلان ملی مصوب شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری در سال 91 به تصویب رسید.

این طرح با همکاری دانشگاه های صنعتی امیر کبیر، علم و صنعتی، صنعتی اصفهان و صنعتی شریف و حمایت معاونت علمی و فناوری و مشارکت وزارت دفاع، از همان سال شروع به کار کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1393

به "آخرین شرایط طرح کلان ساخت هواپیمای جت 72 نفره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین شرایط طرح کلان ساخت هواپیمای جت 72 نفره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید