جزییات کامل واگذاری زمین رایگان در ابوموسی

به گزارش اوج باور، خرید زمین در جزیره ابوموسی از روز شنبه 14 مرداد به ترند داغ خبری تبدیل شده است. دقیقا از روزی که مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن به طور رسمی گفت قرار شده با حذف بعضی شرایط از جمله فرم ج، به هر ایرانی متقاضی زندگی در جزیره ابوموسی باشد، زمین تحویل داده گردد.

جزییات کامل واگذاری زمین رایگان در ابوموسی

به گزارش خبرنگاران؛ خرید زمین در جزیره ابوموسی اولین بار یک ماه پیش مورد توجه نهاده شد. استاندار هرمزگان در آن موقع گفته بود به منظور رونق ساخت و ساز در جزایر ایرانی خلیج فارس، حذف شرط فرم ج در طرح نهضت ملی مسکن برای جزیره ابوموسی حذف می گردد. به این ترتیب استفاده از امکانات دولتی مانند طرح های واگذاری زمین و تسهیلات ساخت و خرید مسکن برای اهالی و ساکنان جزایر اطراف در جزیره ابوموسی فراهم می گردد. بعلاوه برخلاف روند معمول ظاهرا گزینه احراز شرط سکونت نیز لحاظ نمی گردد تا سایر ایرانی ها هم بتوانند امکان صاحبخانه شدن و خرید زمین در جزیره ابوموسی را پیدا نمایند.

خرید زمین در جزیره ابوموسی و حذف فرم ج

خرید زمین در جزیره ابوموسی به صورت عادی مثل هر نقطه دیگری از کشور امکان پذیر است، اما با حذف فرم ج و نادیده گرفتن شرط احراز سکونت، متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، ساده تر از قبل می توانند در ابوموسی صاحبخانه شوند.

فرم ج یکی از شروط واگذاری زمین، مسکن یا تسهیلات دولتی در بخش مسکن به شمار میرود و اگر کسی از چنین امکاناتی استفاده نموده باشد، دیگر نمی تواند از آن ها بهره مند گردد. فرم ج افراد از سال 1357 به این طرف آنالیز می گردد. بعلاوه افرادی که خودشان یا افراد تحت تکفل آن ها طی پنج سال گذشته زمین یا واحد مسکونی به نام داشته باشند هم شرایط فرم ج سبز را ندارند.

فرم ج متقاضیان واگذاری زمین رایگان در ابوموسی حتی در صورتی که پیروز به ساخت و تکمیل واحد شده و در اصطلاح صاحبخانه به حساب بیایند سبز خواهد ماند تا آن ها بتواند همچنان در سایر شهرستان ها از مزایای زمین دولتی و تسهیلات مسکن استفاده نمایند.

متقاضیان واگذاری زمین رایگان در ابوموسی بعلاوه از شرط احراز سکونت نیز معاف خواهند بود. پیش از این تنها کسانی اجازه ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن را داشتند که یا در همان منطقه جغرافیایی به جهان آمده اند یا پنج سال قبل ثبت درخواست، در آن نقطه سکونت داشته اند و بتوانند این موضوع را با ارائه مدارکی از جمله گواهی اشتغال به تحصیل شخصی یا بچه ها، جواز کسب، سابقه پرداخت بیمه تامین احتماعی، گواهی اشتغال به کار از ادارات دولتی، گواهی پرداخت مستمری بازنشستگان و... به شکل رسمی اثبات نمایند.

بیشتر بدانید | پس از خرید زمین در جزیره ابوموسی یا دریافت زمین رایگان در طرح دولتی، باید فکری هم به حال هزینه ساخت واحد کنید. در آخرین برآوردها، قیمت ساخت هر متر واحدهای طرح نهضت ملی مسکن بین هشت تا 12 میلیون تومان محاسبه شده است. قیمت مصالح در جریزه ابوموسی احتمالا خرج بیشتری روی دست سازنده ها می گذارد

روش ثبت نام دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی

واگذاری زمین رایگان در جزیره ابوموسی به متقاضیان بر اساس اطلاعیه های قبلی برای همه شهروندان ایرانی سرپرست خانوار یا واجد شرایط آزاد است. متقاضیان برای ثبت نام می توانند به سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن در آدرس saman.mrud.ir مراجعه نمایند. 42 هکتار زمین در جزیره ابوموسی برای واگذاری به شهروندان در نظر گرفته شده و قرار است به هر متقاضی زمینی به مساحت 300 مترمربع اختصاص پیدا کند.

ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن هم اکنون روی سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن، در استان های البرز، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خوزستان، سمنان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان، گلستان، مازندران و هرمزگان انجام می گردد.

بلیت پرواز در مسیر بندرعباس- ابوموسی برای ساکنان جزیره رایگان است اما هر شخص در ماه سهمیه مشخصی دارد

جزیره ابوموسی تنها گزینه پیش روی متقاضیان در قالب طرح نهضت ملی مسکن هرمزگان است اما اگر کسی مشمول قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت باشد، مشمول دریافت زمین رایگان می گردد و علاوه بر ابوموسی در سایر منطقه ها استان مثل بندرلنگه، خمیر، کنگ، دشتی، هرمز، و حتی خود بندرعباس و کیش امکان ثبت نام خواهد داشت. این طرح زمین رایگان در اختیار متقاضیان دارای سه فرزند یا بیشتر قرار می دهد. مشابه همین شرایط برای خانوار دارای چهار فرزند زیر 20 سال نیز برقرار است.

بیشتر بدانید | میانه قیمت زمین در جزیره ابوموسی حدود یک میلیون تومان برآورد می گردد. هزینه ساخت و قیمت مصالح را باید به این عدد اضافه نمود. آنالیز ها نشان می دهد واحدهای مسکونی با عمر میانه 10 تا 15 سال به طور خاص در روزها و هفته های اخیر که موضوع داغ شده، افزایش قیمت داشته اند و ممکن است متری پنج، شش میلیون فروخته شوند

قیمت زمین و ملک در جزیره ابوموسی

جزیره ابوموسی جنوبی ترین جزیره ایران و یکی از جزایر سه گانه خلیج فارس است که از توابع شهرستان ابوموسی در استان هرمزگان محسوب می گردد. مساحت جزیره ابوموسی حدود 12 کیلومترمربع است، اما قرار است در این طرح 42 هکتار از زمین های جزیره ابوموسی که قابلیت کاربری مسکونی دارد مورد استفاده قرار بگیرد. پس در برترین حالت و به شکل خوشبینانه حدود هزار و 400 متقاضی مشمول دریافت زمین رایگان در جزیره ابوموسی خواهند شد.

جزیره ابوموسی بعلاوه فرودگاه و اسکله دارد و پرواز های مسافری به طور منظم از بندرعباس به فرودگاه واقع در جزیره انجام می گردد. هر هفته حداقل دو پرواز مسافری به ابوموسی انجام می گردد و هزینه پرواز های مسافری را استانداری هرمزگان تامین می نماید. پرواز ها برای ساکنان جزیره رایگان است، اما هر شخص در ماه سهمیه مشخصی دارد. خوابگاه و تردد هوایی و دریایی دانشجویان به جزیره ابوموسی رایگان است و دانشجویان بدون آزمون به رشته های تحصیلی وارد می شوند.

ابوموسی به طور معمول به عنوان جزیره ای نظامی شناخته می گردد که در کنار آن جمعیت بومی نیز حضور دارند. شناور های مسافری ایرانی، هفته ای دو تا سه مرتبه از بندرلنگه به این جزیره تردد دارند. شناور های اماراتی، نیز حمل و نقل شهروندان اماراتی جزیره ابوموسی به شارجه را برعهده دارند.

خرید زمین در جزیره ابوموسی با توجه به جمیع شرایط کار چندان متداول یا پررونقی نیست. بین آگهی های منتشر شده یک زمین به مساحت دو هزار و 200 مترمربع به چشم می خورد که ظاهرا کاربری مسکونی دارد و ارزش کل آن را معادل دو میلیارد تومان در نظر گرفته اند. آگهی تازه منتشر شده و در آن ذکر نموده اند زمین دارای آب و برق است و درختان لیمو و میوه های استوایی در آن کاشته اند.

واحد مسکونی 255 متری واقع در جزیره ابوموسی را سه، چهار روز پیش با قیمت توافقی آگهی نموده اند. در توضیحات آمده آب و برق رایگان دارد و به مالک نو بلیت رایگان رفت وبرگشت به بندرعباس تعلق می گیرد. البته تصاویر نشان می دهد خانه تنها چهار تا دیوار و سقف دارد و برای سکونت باید صفر تا 100 مورد بازسازی قرار بگیرد.

فروشنده ای در جزیره ابوموسی ملک مسکونی تمیز و مرتبی را با قیمت 750 میلیون تومان برای فروش آگهی نموده است. خانه سال 1390 ساخته شده و 115 مترمربع مساحت دارد. یخچال فریزر، تلوزیون، جاروبرقی، توستر، گاز، کپسول، فرش، کولر، آبگرمکن و منبع آب هم روی ملک به صاحب خانه تحویل داده می گردد.

خرید خانه در جزیره ابوموسی با مساحت 167 مترمربع با قیمت 850 میلیون تومان امکان پذیر است. این واحد سال 1388 ساخته شده و دو اتاق خواب دارد. در بازارچه مروارید جزیره ابوموسی یک مغازه 24 متری آگهی شده است که برای خریدش باید 280 میلیون تومان پول نقد پرداخت کرد.

موقعیت جزیره ابوموسی روی نقشه خلیج فارس

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1402 بروزرسانی: 16 مرداد 1402 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1612

به "جزییات کامل واگذاری زمین رایگان در ابوموسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات کامل واگذاری زمین رایگان در ابوموسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید