استاندار خراسان جنوبی: انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی در شورای عالی آب تصویب می گردد

به گزارش اوج باور، استاندارخراسان جنوبی گفت: در روزهای آینده انتقال آب از دریای عمان به استان های سیستان و بلوچستان،خراسان رضوی و جنوبی در شورای عالی آب تصویب و ابلاغ و مقدمات اجرایی آن انجام می گردد.

استاندار خراسان جنوبی: انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی در شورای عالی آب تصویب می گردد

با تور عمان از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش خبرنگاران از بیرجند، محمدصادق معتمدیان شامگاه یکشنبه در نخستین همایش خراسان جنوبی در جهت پیشرفت گفت: شهیدان رجایی و باهنر تجلی راستین خدمتگزاری بی منت به مردم بودند.

وی گفت: در ابتدای راه توسعه استان قرار داریم و در مرحله هدف گذاری و ریل گذاری برای حرکت شتابان توسعه در استان خراسان جنوبی هستیم.

استاندار خراسان جنوبی اضافه نمود: پتانسیل ها و ظرفیت های خوبی در استان وجود دارد و پیشران های این استان به عنوان موتور متحرکه مطرح می گردد و برای رسیدن به توسعه همه جانبه احتیاج به تکمیل و احداث زیرساخت هایی در بخش های توسعه ای استان هستیم.

معتمدیان توضیح داد: علی رغم ظرفیت های خوبی که وجود دارد اما در بخش سرمایه گذاری و بخش خصوصی با مشکل روبرو هستیم و یکی از موانع اصلی در بخش سرمایه گذاری نیز زیرساخت های استان است.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت های استان تکمیل بخش زیرساخت های استان است ادامه داد: کمبود آب و خشکسالی یکی از چالش های استان بوده که مشکل زیادی برای مردم و تولیدنمایندگان ایجاد نموده و توسعه بخش کشاورزی و نداشتن الگوی مصرف یک آسیب جدی مطرح است.

اختصاص 120 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای طرح سیستم های نوین آبیاری استان

استاندار خراسان جنوبی گفت: از سال گذشته با رایزنی های اجرا شده با وزیر نیرو و معاونان بحث سند سازگاری با کم آبی در دستور کار وزارت نیرو نهاده شد و با جلسات زیاد کارشناسی هفته گذشته خراسان جنوبی به عنوان اولین استان در سطح کشور سند سازگاری با شرایط کم آبی را به تصویب رساند و استان به صورت پایلوت برای اجرای این سند مهم که نقش زیادی در توسعه استان دارد مشخص شد.

معتمدیان با بیان اینکه بر اساس این سند تغییر الگوی کشت مدنظر نهاده شده و به دنبال حذف محصولات پر آب در استان خواهیم بود اظهار کرد: وزارت کشاورزی برای اجرای طرح سیستم های نوین آبیاری در استان اعتبار 120 میلیارد تومان را اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه خراسان جنوبی جز محدود استان هایی بوده که در بخش شبکه های انتقال آب هدررفت و پرت آب آن 6 درصد بیشتر از میانگین کشوری است اضافه نمود: همچنین انتقال آب از دریای عمان به استان پیگیری می گردد و این موضوع سال ها در شرق کشور مورد مطالبه نهاده شده که در روزهای آینده انتقال آب از دریای عمان به استان های سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی در شورای عالی آب تصویب و ابلاغ و مقدمات اجرایی آن انجام می گردد که با این پروژه حداکثر بیش از 110 میلیون متر مکعب آب به استان اختصاص می یابد.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه خراسان جنوبی تنها استانی بوده که دولت تضمین خرید آب را بر عهده گرفته است گفت: 91 درصد آب استان در بخش کشاورزی، دو درصد در بخش صنعت و 7 درصد در بخش مصارف آب شرب استفاده می گردد که بخش کشاورزی کمتر از 27 درصد اشتغال و بخش صنعت 38 درصد اشتغال را ایجاد نموده است.

اتصال راه آهن بیرجند به یونسی گناباد در چهار سال، شرکت ویسا؛ برنده مناقصه راه آهن بیرجند به قاین

معتمدیان با اشاره به راه آهن بیرجند بیان نمود: اتصال راه آهن از سواحل دریای عمان از چابهار به سرخس مطالبه شد و سال ها این پروژه از سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی شروع شده اما از خراسان جنوبی هیچ عملیاتی انجام نشده بود که با پیگیری های اجرا شده دو پروژه اتصال بیرجند به ایستگاه یونسی و پروژه اتصال جهت بیرجند به قاین هدف گذاری شده است.

وی بیان کرد: پروژه اتصال بیرجند به ایستگاه یونسی گناباد در خراسان رضوی در دو هفته اخیر از هیأت دولت اجازه گرفته شد که شرکت زیرساخت قرارداد مشارکتی با بخش خصوصی و کنسرسیوم متشکل از پنج شرکت مطرح کشور منعقد کند که قرار شده 70 درصد هزینه توسط منابع اقتصادی از بانک ها، 20 درصد آورده کنسرسیوم و 10 توسط دولت تامین گردد و از زمان تامین منابع اقتصادی پیش بینی شده جهت 271 کیلومتری بیرجند تا یونسی گناباد طی چهار سال متصل خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی توضیح داد: همچنین با اعتبارات دولتی و با پیگیری های اجرا شده مراحل مناقصه راه آهن قطعه 32 کیلومتری جهت بیرجند به قاین انجام شده و روز گذشته(یکشنبه) نیز آخرین مرحله بازگشایی پاکت ها انجام و شرکت ویسا به عنوان برنده معرفی گردید و با مراحل انعقاد قرارداد اتصال جهت بیرجند به قاین انجام می گردد.

برگزاری نمایشگاه تخصصی استان در مزار شریف افغانستان

معتمدیان با بیان اینکه مراحل تکمیل جاده ها و بزرگراه ها در استان انجام می گردد و با تزریق اعتبارات شاهد افزایش سرعت پروژه ها خواهیم بود گفت: به زودی نیز رئیس شرکت توانیر به استان سفر می نماید تا برای احتیاجهای اولیه استان در برق و توسعه زیرساخت ها همکاری بیشتری داشته باشد.

وی اضافه نمود: اتصال ماهیرود به استان فراه می تواند جهت استان و ترانزیتی حوزه دریای عمان به آسیای میانه را کاهش دهد و با تزریق اعتبارات سرعت این پروژه افزایش پیدا می نماید.

استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: افغانستان یکی از بازارهای بکر برای معرفی خراسان جنوبی است و با مشارکت اتاق بازرگانی و بخش خصوصی در آبان ماه سال جاری نخستین نمایشگاه تخصصی استان در مزار شریف برپا می گردد.

معتمدیان با اشاره به همایش ملی عناب در خراسان جنوبی گفت: علی رغم پتانسیل های خوبی که در محصولات استراتژیک مانند عناب هستیم اما این محصولات خام فروشی می گردد و تمرکز ما روی فرآوری محصولات استراتژیک استان بوده که این خود روی افزایش ثروت و درآمد مردم تاثیرگذار است و امروز شاید کمتر از یک درصد محصولات استراتژیک استان فرآوری می گردد.

افزایش چهار برابری اعتبارات آبخیزداری خراسان جنوبی

وی بیان کرد: در بحث صنایع دستی و گردشگری نیز استان ظرفیت خوبی است و امیدواریم بتوانیم شاهد توسعه بوم گردی و صنایع دستی در استان باشیم و به دنبال تقویت و حمایت صنایع دستی در استان هستیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: انرژی های نوین و گیاهان دارویی نیز در اولویت های تیم مدیریتی استان قرار گرفته است و در بحث توسعه گلخانه ها نیز اعتبارات خوبی از سوی وزارت جهاد کشاورزی اختصاص یافته است.

معتمدیان با بیان اینکه سال جاری شاهد مرمت تعداد زیادی از قنوات در استان خواهیم بود اضافه نمود: اعتبارات ملی در حوزه آبخوان داری و آبخیزداری در استان چهار برابر افزایش داشته است.

وی اضافه نمود: خراسان جنوبی ظرفیت خوبی در بحث پرورش ماهی ها از جمله ماهی تیلاپیا دارد و با توجه به مجوزی که سازمان شیلات کشور داده مردم می توانند در این بخش نیز سرمایه گذاری نمایند.

ش

منبع: تسنیم
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 100

به "استاندار خراسان جنوبی: انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی در شورای عالی آب تصویب می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استاندار خراسان جنوبی: انتقال آب از دریای عمان به خراسان جنوبی در شورای عالی آب تصویب می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید