امانی: آیین نامه اجرایی مدارس 3 سال به صورت آزمایشی اجرایی می گردد

به گزارش اوج باور، تهران (پانا) - دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش بیان نمود آیین نامه اجرایی مدرسه یک درسنامه و مفصل ترین مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است که هدف آن ارتقای جایگاه مدرسه است؛ لذا، تقویت ارتباطات مدرسه، تمرکز زدایی، مشارکت جویی و ...، در دستور کار مدرسه قرار خواهد داشت.

امانی: آیین نامه اجرایی مدارس 3 سال به صورت آزمایشی اجرایی می گردد

محمود امانی تهرانی در گفت وگو با پانا درباره جزئیات آیین نامه مدارس اظهار کرد: آنالیز های اجرا شده در دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش در سال 76، نشان داد که فقدان یک آیین نامه جامع برای اداره مطلوب مدارس و وجود ضوابط و مقررات متعدد، پراکنده و بعضا غیرهمسو با مدرسه، مدیران مدارس را در اجرا با مسائل و چالش هایی روبرو نموده است. این آنالیز ها در راستای سیاست مدرسه محوری، منجر به تصویب آیین نامه اجرایی مدارس در جلسه 652 شورای عالی آموزش و پرورش تاریخ 20/5/1379 شد.

دبیرخانه شورا با مشارکت کارشناسان ستادی، استانی و نمایندگانی از مدیران مدارس دوره های تحصیلی، نسبت به تدوین پیش نویس آیین نامه اجرایی مدارس اقدام کرد

وی افزود: با تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و گذشت 20 سال از اجرای آیین نامه مذکور، ضرورت بازنگری در آیین نامه اجرایی مدارس و تدوین آیین نامه ای جامع و کامل برای اداره بهینه و با کیفیت مدارس منطبق با اسناد بالادستی برای پاسخگویی به تحولات محیطی، اقتضائات، شرایط و نیازهای حال و آینده دانش آموزان و جامعه، افزایش اختیارات تصمیم گیری مدرسه و زمینه سازی برای توسعه مشارکت بیشتر عوامل سهیم و موثر در مدرسه به ویژه خانواده ها (ظرفیت های درون مدرسه و محیط پیرامونی) احساس شد.

امانی تهرانی گفت: بر این اساس، دبیرخانه شورا با مشارکت کارشناسان ستادی، استانی و نمایندگانی از مدیران مدارس دوره های تحصیلی، نسبت به تدوین پیش نویس آیین نامه اجرایی مدارس اقدام کرد که پس از اعتبار بخشی در چند مرحله و اخذ نظرات کارشناسی، در شورای عالی آموزش و پرروش مطرح و با تصویب کلیات آن، موضوع برای آنالیز و تصویب به کمیسیون مشخص شورای عالی ارجاع شد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ادامه داد: این آیین نامه که به استناد بند 8 سیاست های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش کشور، مفاد سند تحول بنیادین و وظایف و اختیارات شورای عالی آموزش وپرورش و با هدف ارتقای جایگاه مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت و محل کسب تجربیات یادگیری، به توضیح زیر به تصویب رسید، به عنوان راهنمای عمل مدیران، بستر لازم را برای مشارکت مدیران، معلمان، دانش آموزان، خانواده ها و جامعه محلی در اداره بهینه مدرسه و ایفای وظایف و ماموریت های محوله برای تحقق اهداف دوره های تحصیلی، فراهم می آورد.

اهداف آیین نامه مدارس

وی اهداف این آیین نامه را برشمرد و افزود: ارتقای جایگاه مدرسه به عنوان کانون اصلی تعلیم و تربیت؛ تمرکززدایی و کاهش وابستگی مدارس به ادارات؛ شفاف سازی و پاسخ گو کردن مدارس در قبال تصمیم ها؛ افزایش انعطاف پذیری و بهبود ارتباطات درون مدرسه ای؛ توسعه مشارکت جویی و مشارکت پذیری عوامل سهیم و موثر (معلمان ، دانش آموزان، خانواده ها، نهادهای محلی و منطقه ای و ...) برای افزایش بهره وری(کارآیی و اثربخشی) مدرسه از جمله اهداف این آیین نامه است.

امانی تهرانی با بیان فصول مختلف آیین نامه تازه مدارس اظهار کرد: در سند تحول بنیادین، از مدرسه به عنوان محلی برای شکل گیری موقعیت های مختلف یادگیری مؤثر، نام برده می گردد، لذا مدرسه محل درک و اصلاح موقعیت است و آیین نامه اجرایی تازه مدارس نیز با این نگاه به مدرسه در فضای تازه شکل گرفته است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش توضیح داد: بر اساس تحلیلی که از سند تحول بنیادین صورت می گیرد، مأموریت مدرسه این است که بر تربیت رسمی و عمومی متمرکز باشد؛ البته در دوره تربیت رسمی و عمومی، از مدرسه انتظارات زیادی بیان می گردد در حالی که مدرسه یک مأموریت اولیه دارد. بر اساس سند تحول بنیادین، مدرسه باید بر شایستگی های پایه یادگیری، رشد متوازن در شایستگی های تربیتی در 6 ساحت و مأموریت های ویژه ملی متمرکز باشد.

آیین نامه اجرایی مدارس، دارای 8 فصل است که ابتدا اجرای آزمایشی 3ساله خواهد داشت

در سند تحول بنیادین به مدیر مدرسه، نگاه ویژه ای شده است

وی با اشاره به اینکه در سند تحول بنیادین به مدیر مدرسه، نگاه ویژه ای شده است و مدیر مدرسه، مخاطب بی واسطه سند تحول است افزود: مدیر رکن ایجاد ارتباط موثر بین مدرسه، جامعه و حاکمیت، و دارای صلاحیت و اختیار، کنشگر و مسئول در قبال کیفیت و اثربخشی است. بنابراین آیین نامه اجرایی مدارس با این نگاه تدوین شده و نسخه امروز آن حاصل کار چند سال کوشش شورای عالی آموزش و پرورش است. آیین نامه اجرایی مدارس، دارای 8 فصل است که ابتدا اجرای آزمایشی 3ساله خواهد داشت.

امانی تهرانی گفت: این آیین نامه یک درسنامه و مفصل ترین مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است که هدف آن ارتقای جایگاه مدرسه است؛ لذا، تقویت ارتباطات مدرسه، تمرکز زدایی، مشارکت جویی و ...، در دستور کار مدرسه قرار خواهد داشت.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در مورد چرخش های تحول آفرین در پی این آیین نامه، اظهار کرد: چرخش هایی را در راستای سند تحول بنیادین برای این آیین نامه در نظر گرفته ایم، بنابراین مدیران مدارس باید با این آیین نامه ارتباط برقرار نمایند. برای آموزش این موضوع نیز اقداماتی در شورای عالی آموزش و پرورش، انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 24 آذر 1400 بروزرسانی: 24 آذر 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1227

به "امانی: آیین نامه اجرایی مدارس 3 سال به صورت آزمایشی اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امانی: آیین نامه اجرایی مدارس 3 سال به صورت آزمایشی اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید