تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایام نوروز

به گزارش اوج باور، دکتر حسینی یکتا با اشاره به اینکه در ایام نوروز گاهی سبک زندگی از حالت عادی و طبیعی خارج شده که سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد، به مردم توصیه کرد تا در این ایام مراقب ساعت خواب، نوع تغذیه و آداب خوردن آن و سایر اصول شش گانه سبک زندگی باشند.

تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایام نوروز

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، دکتر نفیسه حسینی یکتا، مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به پیش رو بودن تعطیلات نوروزی و افزایش دید و بازدید و مسافرت ها گفت: برای پیشگیری از افزایش آمار ابتلا به کرونا احتیاج به همراهی و مشارکت جدی مردم داریم؛ مراقبت ها و رعایت پروتکل ها همانند حفظ فاصله اجتماعی و زدن ماسک باید به طور جدی ادامه یابد، تا حد امکان دید و بازدید ها مجازی باشد، در صورت بروز کوچکترین علامت از رفتن به میهمانی و مسافرت خودداری گردد، ضمن اینکه حتما قبل از سفر یا دید و بازدید های نوروزی دوز دوم و سوم واکسن کرونا تزریق گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه برای پیشگیری از ابتلا به کرونا علاوه بر رعایت پروتکل ها احتیاج به تقویت سیستم ایمنی بدن داریم؛ اظهار کرد: یکی از نکات مهم برای افزایش سیستم ایمنی بدن این است که سبک زندگی سالمی داشته باشیم، در آموزه های طب ایرانی، اصول شش گانه سلامتی و سبک زندگی سالم را که برگرفته از منابع طب سنتی ایران است داریم که الگو های صحیح بهداشتی و زندگی سالم را در شش محور؛ تدبیر آب و هوا، تغذیه، ورزش و استراحت، حالات روحی، خواب و بیداری، استحمام و چگونگی دفع مواد زاید از بدن، ارایه می دهد.

دکتر حسینی یکتا ادامه داد: در سفر های نوروزی گاهی سبک زندگی از حالت عادی و طبیعی خارج می گردد که سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می گردد لذا در این ایام باید حواسمان به ساعت خواب، نوع تغذیه و آداب آن و سایر اصول شش گانه سبک زندگی باشد.

این پزشک و متخصص طب ایرانی در پاسخ به سوال یکی از مخاطبان که درخواست نموده بود دمنوشی برای تقویت سیستم ایمنی بدن معرفی گردد، گفت: ترجیح می دهم به جای معرفی یک دمنوش، مردم را به مطالعه و عمل به پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت یا همان توصیه های پیشگیرانه و درمان های یاری نماینده طب ایرانی در کووید 19 دعوت کنم.

وی در شرح این پروتکل ها گفت: از ابتدای شیوع کرونا طرح های تحقیقاتی مستند و علمی فراوانی با موضوع کرونا و طب ایرانی شروع شد، پس از اینکه این پروتکل ها و مجموعه توصیه ها در کمیته ملی کرونا به وسیله متخصصان آنالیز گشت در نهایت تایید و دی ماه سال جاری از سوی وزارت بهداشت به تمام دانشکده های پزشکی و مراکز درمانی ابلاغ شد تا در کنار سایر روش های درمانی طب رایج مورد استفاده قرار گیرد. این همان رویکرد تلفیقی سازمان جهانی بهداشت است که به کشور های عضو توصیه میکند که از هر دو طب رایج و سنتی در کنار هم استفاده نمایند.

مدیر کل دفتر طب ایرانی توضیح داد: آنچه در این پروتکل ها آمده توصیه های ساده و موثری در اصلاح سبک زندگی و بعضی دستورالعمل های ساده در یاری به درمان سریعتر کرونا و معرفی بعضی گیاهان دارویی برای تقویت سیستم ایمنی بدن است.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای شیوع کرونا طرح های تحقیقاتی زیادی با موضوع کرونا و طب ایرانی در مورد فراوری دارو های گیاهی شروع شد، گفت: پس از انجام کارآزمایی های بالینی و اثبات اثربخشی آن ها، 17 دارو از سازمان غذا و دارو مجوز فراوری گرفتند و در حال حاضر 10 فراورده طبیعی برای یاری به درمان کرونا در بازار دارویی کشور موجود است.

دکتر حسینی یکتا در خاتمه ضمن توصیه به مردم برای عمل به پروتکل های ابلاغی وزارت بهداشت، گفت: این پروتکل ها برای عموم مردم قابل استفاده است، در کنار آن یکسری از توصیه ها به صورت موشن گرافی طراحی شده که به همراه پروتکل ها در وبسایت دفتر طب ایرانی و سایر صفحات مجازی این دفتر قابل دسترسی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1376

به "تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایام نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تضعیف سیستم ایمنی بدن در ایام نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید