تمدید تفاهم نامه مشترک ایران و ایتالیا برای مرمت، فصل جدید کاوش برج سنگی در پاسارگاد شروع می گردد

به گزارش اوج باور، مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از تمدید تفاهم نامه ایران و ایتالیا برای شروع فصل جدید مرمت در پاسارگاد اطلاع داد.

تمدید تفاهم نامه مشترک ایران و ایتالیا برای مرمت، فصل جدید کاوش برج سنگی در پاسارگاد شروع می گردد

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور لوکس ایتالیا همراه شوید و از شهرهای زیبای رم، فلورانس و ونیز شهر روی آب دیدن کنید و بنای کولوسئوم را ببینید.

حمید فدایی در گفت وگو با خبرنگار اوج باور در شیراز، با بیان اینکه تفاهم نامه با هیئت ایتالیایی برای مرمت پاسارگاد تا خاتمه سال گذشته بوده است، گفت: کوشش بر این است که با تمدید تفاهم نامه فصل جدید مرمت نیمه دوم سال شروع گردد البته در حال حاضر گروه های ایرانی موضوع مرمت را در پاسارگاد دنبال می نمایند.

وی با بیان اینکه این گروه ها در همکاری با هیئت ایتالیایی آموزش لازم را دیده اند گفت: در حال حاضر عملیات مرمت و حفاظت در سایت پاسارگاد با تمرکز بر کاخ اختصاصی و آبراهه های باغ شاهی در حال اجرا است.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد اضافه کرد: عملیات پاک سازی سنگ ها در کاخ اختصاصی در حال اجرا است و مرمت آبراهه ها نیز که از فصل گذشته شروع شده، همچنان ادامه دارد.

فدایی با بیان اینکه طول این آبراهه ها هزار و 100 متر است، بیان نمود: این آبراهه ها شواهدی بر وجود پردیس شاهی بوده که قسمتی از آن در معرض دید بازدیدنمایندگان واقع شده است و جنس آن ماسه و سنگ است.

وی با بیان اینکه حفظ کالبد فیزیکی این آبراهه ها برای ثبت پردیس شاهی مهم است، مطرح کرد: در دهه های قبل بخش اعظمی از این آبراهه ها کاوش شده که نیازمند مرمت و حفاظت جدی است و در فصل جدید با هدف ساماندهی آنها پاکسازی و مرمت می گردد.

مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد از همکاری استادکاری های سنتی مرمت تخت جمشید برای مرمت آبراهه های پاسارگاد اطلاع داد و گفت: مرمت فیزیکی و کالبد آنها و ترمیم قطعات شکسته شده بخشی از اقداماتی است که انجام می گردد.

فدایی از فصل جدید کاوش در برج سنگی اطلاع داد و گفت: فصل دوم کاوش در برج سنگی از مردادماه شروع می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 66

به "تمدید تفاهم نامه مشترک ایران و ایتالیا برای مرمت، فصل جدید کاوش برج سنگی در پاسارگاد شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید تفاهم نامه مشترک ایران و ایتالیا برای مرمت، فصل جدید کاوش برج سنگی در پاسارگاد شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید