جیب خالی دانش آموزن برای خرید کتاب

به گزارش اوج باور، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در آذربایجان شرقی، گرانی، تورم، بیکاری، شرایط کرونایی و صدها عامل دیگر در جامعه، فشار مضاعفی را به خانواده های ایرانی تحمیل نموده اند و شاید دغدغه بسیاری از خانواده ها در حد تامین خوراک و پوشاک محدود شده است. این روزها که گرانی بیداد می نماید، خیلی ها مجبور به مدیریت ریاضتی تر هزینه ها هستند، هزینه های غیرضروری یا غیر مهم حذف می شوند و چه تلخ است که حوزه فرهنگ و کتاب از نظر بعضی ها اولین اولویت حذف از چرخه زندگی است و دانش آموزان خواه ناخواه به عنوان بخش مهمی از جامعه درگیر این فضای فرهنگی و مالی هستند و به طور قطع از شرایط تاثیر می پذیرند.

جیب خالی دانش آموزن برای خرید کتاب

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی با اذعان بر اینکه مسائل مالی سبد فرهنگی خانواده ها را محدودتر نموده است، در این رابطه به خبرنگار ایبنا گفت: متاسفانه خیلی از بچه ها امکان خرید کتاب را ندارند وگرنه همه آن ها تشنه خواندن و مطالعه هستند. من هر ساله شاهد استقبال و حضور دانش آموزان در نمایشگاه کتاب تبریز هستم که با چه شوقی کتاب می خرند، اما این ها تنها قطره ای از دریای دانش آموزی هستند.

طاهر علمی با انتقاد از اینکه متاسفانه خیرین بیشتر به سمت ساخت و سازهای فیزیکی تمایل دارند تا محتواهای علمی و نرم افزاری ادامه داد: حتما باید در این زمینه فرهنگ سازی گردد. این روزها جای خالی حضور خیرین در این بخش بیش از قبل احساس می گردد. البته ما در اداره کل همیشه از خانواده ها می خواهیم تا کتاب هایی را که یک بار خوانده اند یا دیگر لازم ندارند، به کتابخانه های مدارس اهدا نمایند؛ اما این کافی نیست و باید نهادهای متولی امور فرهنگی به صورت جدی به این قضیه ورود نمایند تا زمینه برای کتاب خوانی تمام فرزندان مملکت محیا گردد.

وی در رابطه با برگزای مسابقات دانش آموزی کتابخوانی اظهار کرد: در طول سال چندین برنامه مرتبط با کتاب با هدف پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان و افزایش سطح آگاهی این قشر برگزار می گردد که از آن جمله می توان به جشنواره ملی دانایی و توانایی اشاره نمود. از طرفی بحث کاروان کتاب را داریم که طی آن 2500 جلد کتاب به صورت رایگان در اختیار مدارس قرار می گیرد.

علمی تشریح کرد: در آذربایجان شرقی سال گذشته از بین 700 هزار دانش آموز 110 هزار نفر در این مسابقه شرکت نموده بودند که بیش از یک هفتم جمعیت را شامل می شد. با توجه به هدف گذاری جشنواره هر دانش آموز در کل 12 کتاب غیردرسی را مطالعه می نماید و به احتمال قوی سال جاری کتاب ها به صورت پی دی اف در اختیار دانش آموزان قرار بگیرد و فرایند آزمون هم مجازی برگزار گردد تا سلامت هیچ کس به دلیل کرونا به خطر نیافتد.

وی برگزاری 50 هزار نمایشگاه در 50 هزار مدرسه را یکی دیگر از طرح های کشوری در حوزه کتاب دانست و اضافه کرد: در این طرح کتاب ها با تخفیف 40 تا 60 درصدی در اختیار دانش آموزان قرار می گیرند. و استان ما هفت سال متوالی رتبه نخست این طرح را به خود اختصاص داده است. البته سال جاری به دلیل شرایط کرونایی احتمالا نمایشگاه به صورت مجازی برگزار و کتاب های خریداری شده از طریق پست به محل زندگی دانش آموزان ارسال شوند.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان، عمده هدف برگزاری مسابقات فرهنگی و کتابخوانی در استان را علاوه بر فرهنگ سازی در زمینه مطالعه، بیشتر با رویکرد نشاط آفرینی و جلوگیری از بروز افسردگی بین بچه ها و نوجوانان مطرح نمود.

علمی در رابطه با سرانه کتاب در مدارس استان گفت: تا سال گذشته این سرانه هفت جلد کتاب به ازای هر دانش آموز بود، اما با کوشش های اجرا شده در اداره کل آموزش و پرورش توانسته ایم این آمار را به 9 جلد کتاب برسانیم.

وی اعلام کرد: با توجه به شرایط ایجاد شده به دلیل شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس، زمینه همکاری و مشارکت خانواده ها در امور تحصیلی دانش آموزان بیشتر فراهم شد. از طرفی خانواده ها به دلیل نگرانی از حضور فرزندانشان در بیرون از منزل، سعی دارند به هر نحو ممکن با ایجاد سرگرمی آن ها را در خانه نگه دارند و به همین دلیل استقبال از کتاب بین خانواده ها افزایش یافته است.

علمی با تاکید بر اینکه رویکرد آموزش و پرورش، نه تنها مطالعه کتاب های درسی بلکه سوق دادن دانش آموزان به سمت کتاب های مفید غیر درسی هم هست، گفت: اینکه گفته می گردد معلم ها تمایل چندانی به مطالعه آزاد دانش آموزان ندارند، درست نیست، چرا که رسالت معلم در ابتدا تدریس مطالب درسی و علمی است و برای همین بیشتر روی مباحث تکمیلی آموزشی تاکید دارند تا سایر زمینه ها.

علمی توضیح داد: به نظر من مهم ترین مانع مطالعه کتاب های غیر درسی بین دانش آموزان، بحث کنکور و حساسیت خانواده ها به این قضیه است. به طوری که باعث ایجاد دید منفی والدین به کتاب های غیر درسی شده است. البته گویا خانواده ها نیز کم کم متوجه شده اند که خواندن هر نوع کتابی بهتر است بازی و سرگرمی های بی ارزش است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 627

به "جیب خالی دانش آموزن برای خرید کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جیب خالی دانش آموزن برای خرید کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید