روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد

به گزارش اوج باور، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، واهان کروبیان وزیر اقتصاد کشور ارمنستان در رأس هیأتی عالی رتبه به ایران آمد تا از زیرساخت های فناورانه و دستاوردهای علمی کشور بازدید کند و در نشستی مشترک با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری شرایط برای توسعه تعاملات و تبادلات میان دو کشور را مورد آنالیز قرار دهند.

روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در این بازدید با اشاره به طراحی زیست بومی برای بازگشت نخبگان ایرانی از یکصد دانشگاه برتر جهان، گفت: در این مدل بومی ابتدا سازوکارهای بازگشت آنها به کشور را فراهم می کنیم. مثلاً با ایجاد پارک های فناوری، مراکز نوآوری و کارخانجات نوآوری زمینه فعالیت نخبگان در کشور را ایجاد و سپس آنها را برای بازگشت ترغیب می کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه ایده اولیه این کار را از یک مدل چینی گرفتیم، اعلام کرد: در مرحله بعدی آن را کاملاً بومی سازی کردیم. در این مدل بومی توانستیم در طی 3 سال، 2 هزار دانشجوی ایرانی را از یکصد دانشگاه برتر جهان به کشور بازگردانیم. یعنی سالی 600 نفر. قطعاً این افراد با هدف پول بازنگشتند بلکه برای آنها تأثیرگذاری در جامعه مهم است.

ستاری ادامه داد: با توجه به اینکه این مدل به فرهنگ کشور ارمنستان نزدیک تر است قطعاً کاربرد بیشتری نیز برای مسئولان و مدیران این کشور برای بازگشت نخبگانشان دارد. مدل های اروپایی و آمریکایی فاصله بیشتری با فرهنگ ارمنستان دارد. ما آمادگی کامل داریم که مدل بومی خود را در اختیار شما بگذاریم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان همچنین با اشاره به اجرایی شدن اقتصاد دانش بنیان در ایران، گفت: نتیجه و دستاورد شاخص این اقتصاد هر روز در زندگی مردم قابل لمس است و کاربردی عمومی در روزمرگی های مردم دارد. این دستاوردها زندگی مردم را راحت تر نموده است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در ادامه تاکید نمود: ایران کشوری درگیر با تحریم ها و دشمنی های بعضی کشورها است. اما با وجود همه مسائل توانستیم در روزهای بحرانی احتیاجهای خود را تأمین کنیم. مثلاً شیوع کرونا ما را به هیچ کشوری وابسته نکرد و با اتکا به توان و دانش متخصصان داخلی خود همه تجهیزات مورد احتیاج در این زمینه را فراوری و تأمین کردیم.

ستاری اضافه نمود: معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری از ابتدای دولت فعلی بر روی اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد مقاومتی تمرکز کرد. این کار را هم به اتکای جوانان و نیروی انسانی متخصص و تحصیل نموده خود به اجرا درآورد. ایران 4 میلیون دانشجو دارد که ظرفیت بالای دانشی دارند. از توان آنها برای تحقق اقتصاد دانش بنیان بهره برده ایم.

ایران صاحب عظیم ترین استارت آپ های منطقه است

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری مهم ترین و اساسی ترین احتیاج تحقق اقتصاد دانش بنیان در کشور است، گفت: در کنار نیروی تحصیل نموده، دانشگاه ها، مراکز نوآوری، کارخانجات نوآوری، پارک های فناوری و غیره اصلی ترین اجزای این زیست بوم هستند. در حال حاضر 6 هزار شرکت دانش بنیان در ایران فعالیت دارد و سال گذشته حاصل فعالیت آنها حدود 12 میلیارد دلار بود.

ستاری ادامه داد: ایران صاحب عظیم ترین استارت آپ های منطقه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، زیست فناوری، نانوفناوری، سلول های بنیادی و غیره است و حدود 50 پارک فناوری هم در کل ایران شکل گرفته است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری معتقد است که اجرای طرح های مشترک فناورانه بین دو کشور لازم است چون این کار به توسعه ارتباطات طرفین یاری می نماید و به تقویت همکاری های دو جانبه منجر خواهد شد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به اینکه 98 درصد داروهای مورد احتیاج کشور در داخل فراوری می گردد، اعلام کرد: نیروی انسانی متخصص داخلی ما توان تأمین احتیاجهای داخلی را دارد به همین دلیل می توانیم در حوزه توسعه فناوری های نو به کشور ارمنستان یاری کنیم.

ستاری ادامه اضافه نمود: ما در این زیست بوم کوشش می کنیم دانش را به بازار متصل کنیم. یعنی محصولات فراوریی در مرز دانش را به زندگی مردم پیوند بزنیم و جامعه دستاورد این کوشش های فناورانه را لمس کند. چون آموزشی مفید است که نتیجه آن بین 5 تا 10 سال در کشور نمود یابد در غیر این صورت، این آموزش اثرگذار و مثمر ثمر نیست.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان اینکه جامعه ارامنه صندلی ویژه ای در ایران دارند، تاکید نمود: دانشمندان و سرآمدان علمی ارمنستانی زیادی در دانشگاه های ایران تحصیل می نمایند. این کشور نیز مانند ایران با پدیده مهاجرت و رفتن نخبگان خود روبرو است. اما می توانید با یاری مدل بومی ما نخبگان خود را به بازگشت ترغیب کنید.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آماده به اشتراک گذاری همه تجربیات خود به کشور ارمنستان است، گفت: می توانیم پروژه هایی در حوزه ایجاد پارک فناوری مشترک و تبادل دانشجو با یکدیگر همکاری کنیم.

تبادل دانشجو میان ایران ارمنستان لازم است

ستاری ادامه داد: در حال حاضر در ایران بیشتر تجهیزات آزمایشگاهی به شکل بومی فراوری می گردد. ما نمایشگاه تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت را داریم که در حال حاضر 10 هزار محصول در آن به نمایش درآمده است. ایران آماده همکاری با ارمنستان در این حوزه نیز هست.

وی تبادل دانشجو میان کشورها را یک ضرورت دانست و اعلام کرد: آمریکا با وجود سیاست های جنگ طلبانه اش با ایران پذیرای 11 هزار دانشجوی ما است. چون این کار ربطی به سیاست ندارد و یک ارتباط فرهنگی است. ایران و ارمنستان نیز باید با هم برای تبادل دانشجو همکاری نمایند.

اجرای پروژه های مشترک میان ایران و ارمنستان یک ضرورت است

واهان کروبیان وزیر اقتصاد کشور ارمنستان نیز با اشاره به اینکه این کشور پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بیشترین تعداد دانشمند را داشت، گفت: اما پس از فروپاشی، بخش اعظمی از آنها در کل جهان پراکنده شدند. در حال حاضر نیز دانشمندان ما یا بسیار پیر یا بسیار جوان هستند.

وی اضافه نمود: ارمنستان به دنبال اجرای برنامه ای است که بتواند نخبگان و تحصیل کردگانش را از سراسر جهان به کشور بازگرداند. این کار رونق مالی برای ما به همراه دارد. برنامه بازگشت نخبگانی که در ایران اجرایی شده است را می توانیم به شکلی بومی برای خود به کار ببندیم.

کروبیان ادامه داد: ما برای اجرای پروژه ای در حوزه ایجاد پارک فناوری به صورت مشترک میان ایران و ارمنستان بسیار موافق هستیم و علاقه داریم کارهای اجرایی آن هر چه زودتر انجام گردد و تیمی برای توسعه همکاری های دو جانبه شکل گیرد.

وزیر اقتصاد کشور ارمنستان اعلام کرد: ظرفیت های علمی و فناورانه ایران بسیار بالا است و ما علاقه مند به استفاده از آن هستیم. البته ارمنستان هم در این حوزه در خدمت ایران است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 737

به "روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روابط فناورانه ایران و ارمنستان گسترش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید