دوماه پایانی سال 400 هزار تن روغن وارد کشور می گردد

به گزارش اوج باور، بازار آشفته نهاده ها و کالاهای استراتژیک از جمله جو، کنجاله سویا، دانه های روغنی، روغن خام و غیره در طول چندماه گذشته، چالش های مختلفی را درپی داشته است. کاهش سطح واردات این نوع کالاها و نگرانی هایی نسبت به تأمین احتیاج داخل تا انتها سال به دنبال داشت.

دوماه پایانی سال 400 هزار تن روغن وارد کشور می گردد

از طرف دیگر اختلافات بین وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت موجب شد تا تنش ها در این حوزه افزایش پیدا کند. به اعتقاد رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران سوءمدیریت ها در این حوزه بیش ترین آسیب ها را وارد کرد.

به گفته کاوه زرگران، رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق ایران حجم واردات 5 قلم کالای اساسی در 9 ماهه سال 98 بالغ بر 12.2 میلیون تن بوده که در امسال به 10.8 میلیون تن کاهش پیدا نموده است و دلیل اصلی بعضی گرانی ها در این بازارها همین کمبود کالاست.

این فعال مالی پیش از این شرایط ذخایر روغن کشور را نامناسب ارزیابی نموده و معتقد است در صورتی که بانک مرکزی همراهی لازم را نداشته باشد، شرایط از این هم پیچیده تر گردد. طبق گفته های او تا آذر 99 حدود 42 درصد کاهش واردات روغن خام نسبت به مدت مشابه سال قبل را شاهد هستیم.

با توجه به پیش بینی هایی که درباره شرایط روغن شده، حسن حنان، معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه در دو ماه آخر سال حدود 400 هزار تن روغن وارد کشور می گردد، اظهار داشت: هیچ کمبودی در تأمین روغن مصرفی خانوار و صنفی صنعت نخواهیم داشت.

او در نشست سراسری هماهنگی و گفتگو برای تأمین روغن مصرفی خانوار و صنایع، با اشاره به این که هیچ کمبودی در تأمین روغن مصرفی خانوار و صنعت نداریم، بر لزوم حمل روغن خام توسط کارخانه های فراوری روغن تأکید کرد و گفت: احتیاج مصرفی کشور در هر سال یک میلیون و 600 هزار تن است که 90 درصد آن به وسیله واردات روغن خام تأمین می گردد.

وی توضیح داد: تأمین روغن مصرفی کشور فرایند بسیار مسئله ای است که پس از واردات روغن خام، توسط کارخانه های فراوری و ساخته می گردد و در سراسر کشور به وسیله شبکه های زنجیره ای توزیع می گردد.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: به طور متوسط احتیاج سرانه مصرف در هر ماه دو لیتر است که کوچک ترین وقفه در تأمین سبب ایجاد کمبود می گردد. این اتفاق دو ماه قبل رخ داد که با هوشیاری و تدبیر تأمین نمایندگان روغن از بخش دولتی و خصوصی رفع شد.

حنان اضافه نمود: در حال حاضر هیچ مسئله ای در زمینه تأمین کالاهای اساسی گندم، روغن، برنج و شکر در کشور نداریم.

این مقام مسئول گفت: در دو ماه آخر سال حدود 400 هزار تن روغن وارد کشور می گردد که با توجه به واردات قبلی توسط شرکت و بخش خصوصی و استحصال روغن از دانه های روغنی فراوری شده در کشور هیچ مسئله ای در تأمین روغن مصرفی خانوار و صنعت نداریم.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران اضافه نمود: اما آنچه مهم است گلوگاه های خروج روغن از چرخه مصرف در زنجیره تأمین و مسائل احتکار و انبار آن است که باید مورد مداقه مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت وادارات کل غله و خدمات بازرگانی استان های سراسر کشور قرار گیرد.

حنان سامانه جامع تجارت و سامانه انبارها را ابزار مناسب برای رصد کالاهای اساسی در کشور اظهار داشت و گفت: اطلاعات کالای وارد شده ثبت شده در این سامانه ها زمینه رصد کالاهای اساسی در زنجیره تأمین را برای مدیران استانی صنعت، معدن و تجارت و غله میسر ساخته که باید روزانه به وسیله این سامانه ها میزان موجودی و احتیاج استان رصد گردد.

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: کارخانه های روغن مکلف هستند که روغنی که حواله آن صادر شده را به زودی حمل نمایند و تنها مسئله ای که در بحث زنجیره تأمین داریم مسائل و گلوگاه های زنجیره تأمین هستند و مسئله ای برای تأمین روغن خام کارخانه های با توجه به تأمین خوبی که صورت گرفته نداریم.

وی گفت: مدیران استانی باید میزان مصرف روغن خام کارخانه های را به طور مستمر رصد نمایند تا بر اساس میزان احتیاج روغن دریافت نمایند. موضوع تعیین شدن احتیاج به روغن در استان های مرزی بیشتر ضروری است و ضروری است که فرم های آماری ارسالی ما را تکمیل و ارسال نمایند تا با اطلاع از میزان مصرف مسائل قاچاق کالاهای اساسی به خارج مرتفع گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 776

به "دوماه پایانی سال 400 هزار تن روغن وارد کشور می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوماه پایانی سال 400 هزار تن روغن وارد کشور می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید