شکایت گردشگران خارجی از شرایط مهمترین مسجد دنیا اسلام!

به گزارش اوج باور، به گزارش خبرنگاران، وقتی اثری ثبت دنیای می گردد به این معناست که دیگر آن بنای تاریخی در حوزه ملی و گستره یک کشور نمی گنجد و متعلق به همه مردم دنیا است نه فقط مالکان و یا حتی روسای آن بنای گردشگری. به همین دلیل است که درهای این بناهای تاریخی به روی دنیایان باز می گردد و همه گردشگران خارجی و داخلی می توانند از آن بازدید نمایند.

شکایت گردشگران خارجی از شرایط مهمترین مسجد دنیا اسلام!

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه ویزا توریستی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

مسجد امام اصفهان نیز یکی از مجموعه بناهای تاریخی میدان نقش جهان است که به عنوان جزئی از پفراینده میدان نقش جهان توسط سازمان یونسکو ثبت جهانی شد. این مسجد به همراه مسجد جامع اصفهان که آن هم در قالب پفراینده ای جداگانه در فهرست میراث جهانی قرار گرفته دو بنای تاریخی جهان اسلام هستند که به لحاظ معماری و اهمیت همواره مورد بازدید گردشگران خارجی قرار می گیرند.

مسجد امام اصفهان است در دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمارمی رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است.

گردشگران میدان نقش جهان ممکن نیست که از این مسجد تاریخی عکس هایی برای یادگاری و نشان دادن عظمت مسجد تهیه نکرده و آن را به افراد دیگری که آن را ندیده اند نشان ندهند.

تعداد آنها در ماه مهر و آبان آن هم در شرایط پس از توافقات هسته ای آنطور که مسئولان گردشگری کشور می گویند، زیاد هم شده است.

آسیب داربست ها به زمین مسجد

از سوی دیگر گردشگران خارجی که مهر ماه یکی از ایام سفر آنها به ایران است، در پکیج سفرهای خود غیر از شیراز و یزد، حتما اصفهان را نیز به عنوان یکی از شهرهای مقصد گردشگری انتخاب می نمایند و به مهمترین بنای تاریخی آن که میدان نقش جهان است می فرایند، بنابراین شکی نیست که مسجد امام واقع شده در این میدان نیز در تیررس نگاه گردشگران مسلمان و غیر مسلمان خارجی است.

اما چقدر بازدید آنها از این بنا با تصورشان از آن هماهنگ است؟

گردشگران مسجد امام همواره با موکت های روی هم انباشه، داربست های باز نشده، به هم ریختگی فضای بیرونی و داخلی مسجد، عدم پاکیزگی سرویس های بهداشتی روبرو می شوند که کادر عکس آنها را خراب می نماید. این گلایه همه گردشگران است که سال ها به گوش تولیت این مسجد می رسد اما توجهی به آن نمی گردد.

محسن حاجی سعید، یکی از اعضای کانون سراسری انجمن راهنمایان گردشگری سراسر کشور است که در چند روز اخیر یک گروه از گردشگران خارجی را در این مسجد هدایت می کرد او به خبرنگاران می گوید: شرایط مسجد امام اصفهان شرایط اسفناکی است در حالی که این مسجد به عنوان کلیدی ترین مساجد در جهان شناخته شده، ما این مسجد را به عنوان یکی از مساجد دارای معماری و تزئینات منحصر به فرد به گردشگران معرفی می کنیم.

گردشگران خارجی وقتی توضیحات راهنمایان گردشگری را درباره عظمت بنا می شنوند، به بازدید از بنا می فرایند، اما آنها از آنچه که بازدید می نمایند حیرت می نمایند! حاجی سعید در این باره می گوید: آنها پس از شنیدن توضیحات با داربست هایی روبرو می شوند که به دلیل برگزاری نماز جماعت پس از گذشت چهار روز هنوز از صحن مسجد جمع نشده اند، بعضی از این داربست ها با صدای بلندی روی زمین می افتد و باعث آسیب به سنگ های کف مسجد می گردد. تصویر مسجد در دوربین گردشگران با الحاقات اضافه ای رو به رو می گردد که آنها را آزرده و البته با سوال روبرو می نماید.

حاجی سعید می گوید: ما همواره در حال توجیه وجود این داربست ها و موکت هایی هستیم که هنوز بعد از چهار روز از برگزاری نماز جماعت از گوشه و کنار مسجد جامع آوری نشده اند. آنها وقتی از ما آدرس سرویس بهداشتی مسجد را می پرسند، بدون وارد شدن به آن، برگشته و می گویند:OHHH VERY DIRTY! سرویس های بهداشتی مسجد امام اصفهان به حدی کثیف است که گردشگران از رفتن به آن پشیمان می شوند. آن هم گردشگران خارجی که به بهداشت اهمیت زیادی می دهند.

او با طرح این سوال که چقدر به آثار تاریخی مان که در معرض دید گردشگر خارجی قرار گرفته است، توجه نشان می دهیم؟ گفت: سو مدیریت متولیان این بناهای تاریخی نشان می دهد که آنها نمی توانند از عهده نگهداری از بنای تاریخی و مهم اصفهان برآیند.

نشان دادن جریان زندگی در بناهای تاریخی خوب است اما به شرطی که پاکیزگی و نگهداری مناسب از آن رعایت گردد. متاسفانه در زمان های دیگری مانند ایام اعتکاف ورودی این مسجد به طور کامل بسته می گردد و گردشگران نمی توانند از آن بازدید نمایند درحالی که می توان راهی را باز کرد و بدون ایجاد مزاحمت برای معتکفان، به گردشگران خارجی نشان داد که در این مسجد معتکفان زیادی حضور پیدا می نمایند نه آنکه در مسجد از ورودی آن بسته شده و امکان بازدید از هیچ یک از بخش های آن داده نگردد.

مسجد امام اصفهان یکی از 6 مسجد مهم کشور است که گردشگران حتما تصوری که از آن دارند یک مسجد پاکیزه و به دور از الحاقات اضافی در آن است که اتفاقا می تواند مهمترین بنا در معرفی بناهای مذهبی ایران باشد اما سو مدیریت در نگهداری از آن باعث شده تا این انتقال فرهنگ به اقدامی ضد فرهنگی تبدیل گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 80

به "شکایت گردشگران خارجی از شرایط مهمترین مسجد دنیا اسلام!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت گردشگران خارجی از شرایط مهمترین مسجد دنیا اسلام!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید