عدم تعادل بیولوژیکی عامل ارتباط بین لثه و بیماری های کلیوی است

به گزارش اوج باور، یک مطالعه جدید نشان داده عدم تعادل اکسیژن بدن در فراوری رادیکال های آزاد و سلول های آنتی اکسیدانی آن می تواند دلیل ارتباط بیماری لثه و بیماری مزمن کلیه باشد.

عدم تعادل بیولوژیکی عامل ارتباط بین لثه و بیماری های کلیوی است

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر، بیماری لثه موسوم به پریودنتیت یک بیماری التهابی شایع است که باعث خونریزی لثه، لق شدن یا جابجایی دندان و در نهایت می تواند منجر به از دست دادن دندان گردد.

مطالعات قبلی ارتباط بین التهاب شدید دهانی ناشی از بیماری لثه و بیماری مزمن کلیه را نشان داده است که نشان می دهد افرادی که مبتلا به التهاب شدیدتر لثه هستند عملکرد کلیه هایشان بدتر است.

محققان دانشگاه بیرمنگام انگلستان، بیش از 700 بیمار مبتلا به بیماری مزمن کلیه را با استفاده از معاینات دقیق دهان و بدن، از جمله نمونه خون، مورد آنالیز قرار دادند. هدف آنها، آزمایش این فرضیه بود که التهاب لثه و عملکرد کلیه بر روی یکدیگر تأثیر می گذارند.

نتایج نشان داد که تنها 10 درصد افزایش در التهاب لثه عملکرد کلیه را 3 درصد کاهش می دهد. در این گروه از بیماران، 3 درصد عملکرد وخیم کلیه به معنای افزایش خطر نارسایی کلیه در طی یک دوره 5 ساله از 32 تا 34 درصد است. همچنین نتایج نشان داد که کاهش 10 درصدی عملکرد کلیه، التهاب لثه را 25 درصد افزایش می دهد.

محققان برای اولین بار دریافتند که در این گروه از بیماران، این ارتباط ناشی از یک فرآیند بیولوژیکی به نام استرس اکسایشی یا عدم تعادل بین گونه اکسیژن واکنشی و ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن است که به بافت ها در سطح سلولی آسیب می رساند.

دکتر پراوین شارما، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: یافته ها نشان داد که حتی کاهش نسبی التهاب لثه می تواند به نفع عملکرد کلیه باشد. با توجه به سهولت نسبی در دستیابی به 10 درصد کاهش التهاب لثه، به وسیله اقدامات ساده مانند روش های مسواک زدن صحیح و تمیز کردن دندان ها، این نتایج بسیار جالب است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 769

به "عدم تعادل بیولوژیکی عامل ارتباط بین لثه و بیماری های کلیوی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم تعادل بیولوژیکی عامل ارتباط بین لثه و بیماری های کلیوی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید