قبل از خرید خانه نوساز حتما این موارد را بررسی کنید

به گزارش اوج باور، همانطور که می دانید خانه های نوساز در کنار مزیت نوساز بودن، مانند هندوانه دربسته ای هستند که هنوز امتحان خود را از لحاظ کیفیت و استاندارد بودن، پس نداده اند. چرا که در خانه های نوساز، بر خلاف خانه های چند سال ساخت، تجربه سکونت وجود نداشته یا کمتر است. در نتیجه مشخص نیست کیفیت ساخت خانه به چه شکل است. بنابراین باید قبل از خرید خانه نوساز مواردی را حتما بررسی کنید تا معامله خوبی داشته باشید. این موارد، از لحاظ حقوقی و همچنین ساخت، اهمیت زیادی دارند. در ادامه مطلب، بیشتر با نکات مهم پیش از خرید آشنا می شوید.

قبل از خرید خانه نوساز حتما این موارد را بررسی کنید

خرید خانه نوساز و شناخت سازنده ملک

یکی از مهمترین نکات در خرید خانه نوساز شناخت سازندهٔ ملک است. اگر با مشاوران محلی مشورت کنید حتماً سازنده های خوشنام و بدنام منطقه را می شناسند. اگر مشاور مناسبی در محله پیدا نکردید،، حتماً باید تحقیقات محلی انجام دهید. با مشاهده چند نمونه از پروژه های نوساز، سابقه سازنده های محلی را بررسی کنید. می توانید از خانه هایی با سال ساخت بیش از 2 سال تا 5 سال شروع کنید.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که توجه صرف به حرف سازنده برای اطمینان به او کافی نیست. بلکه باید ملک به صورت تخصصی بررسی شود. در این راستا، همراهی با متخصصان ساختمان یا مشاوران امین، کارساز خواهد بود.

در پی خرید آپارتمان نوساز هستید؟ اینجا کلیک کنید

بررسی جزئیات ساختمانی و امکانات

خانه های نوساز در کنار جذابیتی که به دلیل نو و دست نخورده بودن تجهیزاتشان دارند، باید به طور کامل بررسی شوند. زیرا ممکن است یک ملک تجهیزات داخلی بسیار خوبی داشته باشد، اما از لحاظ کیفیت و کارایی امتیاز پایینی کسب کند. از جمله جزئیاتی که باید پیش از خرید خانه نوساز و در هنگام بازدید به آن ها توجه کنید، موارد زیر هستند:

  • خوش نقشه بودن و استاندارد بودن نقشه ساختمان و فضای داخلی ملک
  • دو جداره بودن پنجره ها
  • داشتن کفپوش مناسب
  • سیستم گرمایشی و سرمایشی استاندارد
  • قابل شستشو بودن خبرنگاران و کفپوش
  • لوله کشی استاندارد
  • تنظیم بودن فشار آب
  • کیفیت مناسب شیرآلات، دستگیره ها و دیگر تجهیزات به کار رفته در ملک
  • میزان روشنایی و نورگیر بودن خانه

نکته حقوقی خرید خانه نوساز: سرانجام کار

داشتن گواهی سرانجام کار برای خانه های نوساز یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن دقت داشته باشید. چرا که برخی خانه های نوساز تخلفات ساختمانی دارند. همچنین شاید در یک ملک تخلفات ساختمانی به میزان ای باشد که گرفتن سرانجام کار برای خانه با مشکل روبرو شود. از طرفی امکان دارد حکم تخریب ملک به دلیل داشتن تخلفات بیش از حد و رعایت نکردن قوانین، صادر شود. بنابراین همیشه در پی خرید خانه نوساز از میان فایل هایی باشید که گواهی سرانجام کار دارند.

قرارداد دوره تضمین

حتی پس از بررسی امکانات و شرایط سکونت در خانه نوساز، برای محکم کاری، قرارداد دوره تضمین را با فروشنده برقرار کنید. این قرارداد مدتی بین 6 ماه تا یکسال است. به موجب این قرارداد، فروشنده ملزم می شود در صورت ایجاد هرگونه عیب و ایراد در ساختمان و تجهیزات آن، آن ها را برطرف کند. این شرط کمک می کند خریدار کمتر درگیر مسائل مربوط به خرید خانه نوساز شود.

توجه به سند تفکیکی ملک پیش از خرید خانه نوساز

سند تفکیکی ملک، سندی الزامی برای خانه های نوساز است. وجود این سند باعث می شود بسکمک از مسائل حقوقی ملک برطرف شود. زمانی که روی یک زمین، ساختمانی بنا می شود، اسناد قبلی باطل شده و سند مالکیت تفکیکی جدیدی صادر می شود. این سند از سوی اداره ثبت اسناد و املاک کشور صادر می شود و با استفاده از گواهی سرانجام کار امکان دریافت آن وجود دارد.

پیش از خرید خانه نوساز حتماً از وجود و صحت این سند مطمئن شوید. فراموش نکنید که رعایت نکات حقوقی، برای پیشگیری از چالش های احتمالی آینده هستند. اصلا از بررسی ها نگران نباشید و هیچ ملکی را پیش از بررسی کامل خریداری نکنید.

جمع بندی نکات خرید خانه نوساز

خرید خانه نوساز در کنار جذابیت، نگرانی ها و چالش های خاص خود را هم دارد. املاک نوساز در کنار مزیت هایی که دارند، امتحان خود را برای سکونت و زندگی پس نداده اند. بنابراین باید به طور کامل و با جزئیات بررسی شوند. با این حساب پیش از خرید این نوع از خانه ها باید به خوبی نقشهٔ ملک را بررسی کرده و در صورت مناسب بودن، بخش های دیگر را هم بررسی کنید.. از طرفی باید پس از بررسی ملک، قیمت منصفانه ای را برای آن پیدا کنید. بررسی های ساختمانی مانند تأسیسات و همچنین اسناد حقوقی را هم فراموش نکنید.

نظر شما چیست؟ برای بررسی خانه نوساز چه موارد دیگری مهم هستند؟

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 7 مرداد 1401 بروزرسانی: 7 مرداد 1401 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1439

به "قبل از خرید خانه نوساز حتما این موارد را بررسی کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل از خرید خانه نوساز حتما این موارد را بررسی کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید