قله نیزوا؛سومین قله مرتفع استان سمنان، عکس

به گزارش اوج باور، کوه نیزوا نام یکی از قله های معروف کوه های البرز، واقع در استان سمنان، شهرستان مهدیشهر و بخش شهمیرزاد است. کوه نیزوا نام یکی از قله های معروف کوه های البرز، واقع در استان سمنان، شهرستان مهدیشهر و بخش شهمیرزاد است.

قله نیزوا؛سومین قله مرتفع استان سمنان، عکس

به زبان محلی مازندرانی نیزوا مرکب از نی+ز+وا می باشد که اشاره به شدت باد داردالبته برخی اعتقاد دارند که مرکب از دو کلمه نیزه+وا تشکیل شده است، در زبان کهن مردم لارستان جنوب ایران نزوا به معنی مه و بخار متراکم ابتدای روز می باشد که البته کمتر صبحگاهی است که روستای چاشم و نیزوا بدون مه و شبنم باشد در ضمن در منطقهٔ باستانی خرند درپای نیزوا و در شرق چاشم ارتباطاتی با مردم جنوب و خلیج فارس کشف شده صدف هایی در گورستان خرند کشف شده که متعلق به خلیج فارس می باشد این کوه و حومهٔ آن نشیمنگاه اولیه تپوریان بوده است،

در دامنه های این کوه و دیگر ارتفاعات چاشم گیاهی می روید که به آن درگویش مازندرانی متکا (metka) می گویند در برخی از کتب به اشتباه نیزوارچاشم ثبت شده است انگلیسی ها در قدیم به اشتباه تصور می کردند این کوه از علم کوه مازندران نیز مرتفع تر است .

اگر بپذیریم که پتشخوارگر جبال روبروی خوار و به معنی ناحیه ای کوهستانی باپوشش درختان اندک است بلاشک کوه نیزوا و سلسله جبال آن تا دماوند به پتشخوارگر معروف بوده است مرحوم اعظمی سنگسری نام قدیم نیزوا را امیدوار کوه مازندران ذکر کرده است.

پوشش گیاهی منطقه شامل انواع گون، ارس و انواع گرامینه می باشد و از جانوران منطقه می توان به گرگ، شغال، مار، موش صحرایی، خرس ، پلنگ ، گراز و … اشاره نمود.

در اوایل بهار به علت آب شدن برف در نزدیکی قله، دریاچه کوچکی تشکیل می شود که بر زیبایی آن می افزاید.

نحوه دسترسی به قله نیزوا

ابتدا از شهمیرزاد به سمت روستای چاشم حرکت کنید. بعد از رسیدن به روستای چاشم جاده خاکی شمال روستا را ادامه داده و هنگام رسیدن به اولین دوراهی، جهت دست راست را انتخاب کرده و به سمت استخر پرورش ماهی ادامه جهت بدهید. قله نیزوا با ارتفاع 3780 متر با پرچم های نارنجی رنگ از دور خودنمایی می نماید.

با توجه به اینکه زما لازم برای صعود به این قله حدود 5 ساعت است در طول جهت باید به بادگیر یا گورتکس جهت مقابله با بادهای شدید مجهز باشید. همچنین برای صعود به این قله در زمستان نیازمند تجهیزات زمستانی برای مقابله با برف هستید.

جهتهای صعود قله نیزوا

1- جهت جنوبی (درشیو)

2- جهت شرقی (اورپلنگ و سیاه خانی)

3- جهت غربی (چاشم)

4- جهت شمالی(هیلکو)

جهت چاشم هر چند طولانی ترین جهت صعود به قله است ولی دارای شیب ملایم تر و دسترسی مناسب تری است و در تمامی فصول سال قابل استفاده می باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 344

به "قله نیزوا؛سومین قله مرتفع استان سمنان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قله نیزوا؛سومین قله مرتفع استان سمنان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید