ماجرای روز رای گیری برای عزل بنی صدر ، بنی صدر به بازرگان گفت از اعدام می ترسد

به گزارش اوج باور، آخرین روز خردادماه 60 اکثریت نمایندگان نخستین دوره مجلس شورای اسلامی رای به عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی صدر نخست وزیر وقت جمهوری اسلامی دادند تا چنان که حالا هاشم صباغیان پس از سال ها گفته، این روز به یکی از روزهای خاص مجلس اول بود.

ماجرای روز رای گیری برای عزل بنی صدر ، بنی صدر به بازرگان گفت از اعدام می ترسد

به گزارش خبرنگاران به نقل از اعتماد، هاشم صباغیان از ابتدای بنیانگذاری نهضت آزادی به عضویت آن درآمد. او علاوه بر عضویت در شورای مرکزی این حزب، رییس هیات اجرایی و عضو دفتر سیاسی نهضت آزادی هم بوده است. صباغیان عضـو کمیته مرکزی استقبال از رهبر انقلاب و مسوول مستقیم فرودگاه مهرآباد و انتظامـات و ارتباطـات آن در روز 12 بهمن ماه 57 و ورود ایشان به تهران بود. او همچنین در کابینه دولت موقت ابتدا رییس دفتر نخست وزیری سپس به سمت معاونت دولت در امور انتقالی و انتها به عنوان وزیر کشور منصوب شد.

آخرین روز خردادماه 60، یعنی حدود 38 سال و 7 ماه پیش بود که اکثریت نمایندگان نخستین دوره مجلس شورای اسلامی رای به عدم کفایت سیاسی ابوالحسن بنی صدر، نخست وزیر وقت جمهوری اسلامی دادند تا چنان که حالا هاشم صباغیان پس از سال ها گفته، این روز به یکی از روزهای خاص مجلس اول و حتی فرای آنچه این کنشگر سیاسی اذعان نموده، به یکی از روزهای مهم تاریخ مجلس در ایران تبدیل گردد.

حالا سال ها از آن روز خاص مجلس اول گذشته و صباغیان، این عضو حزب نهضت آزادی که با اعتمادآنلاین به گفت وگو نشسته، درباره حضور اعضای این تشکیلات سیاسی در مجلس اول توضیحاتی ارایه نموده است.

این کنشگر سیاسی در این رابطه گفته است: نهضت آزادی 5 نماینده در حوزه تهران داشت و به همین دلیل اقلیت بودیم اما فعالیت پررنگی داشتیم. اعضای مجلسی نهضت آزادی، مهندس بازرگان بود، من بودم و همچنین آقایان سحابی و چمران و دکتر یزدی هم از لیست نهضت به مجلس رسیدند. آقای مشخص فر هم در لیست انجمن مهندسان بود و آقای صدر حاج سیدجوادی هم که به عنوان نماینده مردم قزوین انتخاب شدند. همچنین پیش از اینکه مجلس کارش را آغاز کند، ما قرار گذاشتیم در انتخابات هیات رییسه از آقای بازرگان حمایت کنیم.

وزیر کشور دولت موقت همچنین با اشاره به اینکه روز رای گیری برای عزل بنی صدر یکی از روزهای خاص مجلس اول بود، ادامه داد: پیش از جلسه ما با آقای بنی صدر ملاقات داشتیم که حرف هایی رد و بدل شد. یادم می آید مهندس بازرگان به او گفت بهتر است از وقت 2ساعته برای دفاع خود استفاده کند که بنی صدر در پاسخ گفت از این می ترسد که زندانی گردد. بنی صدر جنم نداشت و از ترس اعدام شدن از خودش دفاع نکرد. به همین دلیل وقتی مرحوم بازرگان از بنی صدر پرسید که مگر زندانی شدن چه اشکالی دارد، او در پاسخ گفت از اعدام شدن می ترسد.

صباغیان ادامه داد: جالب این است که آقای بازرگان گفت اگر به کار خودت اعتقاد داری ، نباید از اعدام بترسی. مگر تو مسلمان نیستی و مگر قرار نیست یک روزی بمیری؟ اما بنی صدر از این جنم ها نداشت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 115

به "ماجرای روز رای گیری برای عزل بنی صدر ، بنی صدر به بازرگان گفت از اعدام می ترسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای روز رای گیری برای عزل بنی صدر ، بنی صدر به بازرگان گفت از اعدام می ترسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید