معده گاو پلاستیک را تجزیه می کند!

به گزارش اوج باور، محققان اتریشی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند میکروب های موجود در معده گاو می توانند پلاستیک را تخریب کنند.

معده گاو پلاستیک را تجزیه می کند!

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری صدا و سیما؛ تجزیه پلاستیک کار بسیار سختی است، اما محققان اتریشی در مطالعه اخیرشان دریافته اند که باکتری های شکمبه گاو می توانند انواع خاصی از مواد موجود را هضم کنند که این می تواند یک روش پایدار برای کاهش بستر های پلاستیکی باشد. دانشمندان احتمال می دهند که چنین باکتری هایی مفید هستند، زیرا رژیم غذایی گاو ها از قبل تا به امروز حاوی پلی استر های گیاهی بوده است.

دکتر دوریس ریبیتش (Doris Ribitsch) از دانشگاه منابع طبیعی و علوم کشاورزی وین گفت: یک جامعه بزرگ میکروبی در شکمبه زندگی می کند و مسئول هضم غذا در حیوانات است، بنابراین ما تصور کردیم که برخی از فعالیت های بیولوژیکی می تواند برای هیدرولیز پلی استر (نوعی واکنش شیمیایی که منجر به تجزیه می شود) استفاده شود.

به عبارت دیگر، این میکروارگانیسم ها می توانند مواد مشابه را تجزیه کنند، بنابراین نویسندگان مطالعه فکر کردند که ممکن است آن ها بتوانند پلاستیک ها را هم تجزیه کنند.

در این مطالعه ریبیتش و همکارانش سه نوع پلی استر را بررسی کردند. اولین پلی استر، پلی اتیلن ترفتالات که معمولاً با نام PET شناخته می شود، بود. پلی اتیلن ترفتالات یک پلیمر مصنوعی است که معمولاً در پارچه و بسته بندی استفاده می شود. دو مورد دیگر یکی پلی بوتیلن آدیپات ترفتالات (PBAT) و دیگری هم یک ماده زیست پایه به نام پلی اتیلن فورانوات (PEF) بود.

برای انجام آزمایش آن ها مایعات شکمبه را از کشتارگاهی در اتریش گرفتند تا میکروارگانیسم ها را آزمایش کنند. سپس آن ها این مایع را با سه نوع پلاستیک (که برخی به صورت پودر و برخی ساختار لطیف و نازک درآمده بودند) انکوباسیون کردند تا بفهمند چه میزان از پلاستیک ها از بین می فرایند. طبق نتایج آن ها هر سه پلاستیک می توانند از طریق میکروارگانیسم های معده گاو تجزیه شوند و پودر های پلاستیکی هم سریع تر از ساختار نازک پلاستیکی تجزیه می شوند.

یافته های این مطالعه در مجله Frontiers in Bioengineering and Biotechnology منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1044

به "معده گاو پلاستیک را تجزیه می کند!" امتیاز دهید

1 کاربر به "معده گاو پلاستیک را تجزیه می کند!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معده گاو پلاستیک را تجزیه می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید