معرفی خارشتر و خواص درمانی آن

به گزارش اوج باور، بوته یا درختچه کوچکی است به ارتفاع حدود 80 سانتی متر، پرشاخه، خاردار، دارای کرک های تیز و تقریباً گسترده روی زمین، برگ های آن ساده، کوچک، منفرد، بدون دندانه و نوک کند و گل های آن کوچک و صورتی

معرفی خارشتر و خواص درمانی آن

نویسنده: صمصام صانعی

خارشتر واریته های مختلفی دارد. در اینجا به نام علمی و مشخصات مربوط به یک نوع خارشتر که مولد ترنجبین می باشد اشاره شده است.

نام علمی:

Alhagi persarum Bioss.& Buhse، نام فرانسه Alhagi و نام انگلیسی آن Camel thorn می باشد. نام های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، خاربز، اشترخار، خارشیری و الحاجی نامیده شده است.

تیره گیاه:

پروانه واران Leguminosae

نوع گیاه:

بوته یا درختچه

مشخصات ظاهری:

بوته یا درختچه کوچکی است به ارتفاع حدود 80 سانتی متر، پرشاخه، خاردار، دارای کرک های تیز و تقریباً گسترده روی زمین، برگ های آن ساده، کوچک، منفرد، بدون دندانه و نوک کند و گل های آن کوچک و صورتی رنگ گاهی موارد قرمز می باشند. غلاف میوه آن، کرکدار، بند بند، خمیده، ضخیم و به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و تخمدان آن پوشیده از تارهای ابریشمی است. دانه های آن که در غلاف میوه وجود دارند سرخ رنگ و به ابعاد ارزن می باشند. ریشه گیاه هم چوبی، دراز و ضخیم است.

بیشتر بخوانید: خواص دارویی گیاه خارشتر

طبیعت خارشتر:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن گرم و بسیار خشک است.

رویش جغرافیایی:

در اغلب کشورها خصوصاً کشورهای آسیایی و بیشتر در کشورهای خاورمیانه و در ایران به صورت خودرو انتشار دارد.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در گیاه: حاوی ترکیبات قندی مختلف چون منوساکاریدهای گلوکز و فروکتوز، دی ساکارید و تری ساکارید، تانن، آنتوسیانین و غیره در آن تشخیص داده شده است.

بخش مورد استفاده:

قسمت های هوایی گیاه. ضمناً قسمت مهم دارویی خارشتر، ترنجبین به دست آمده از آن است.

نحوه مصرف:

در طب سنتی بیشتر عرق خارشتر کاربرد دارد.

خواص درمانی:

مسهل و معرق، مدر و دفع کننده سنگ کلیه، نرم کننده و خارج کننده اخلاط سینه، تحریک کننده ترشح صفرا و محرک غدد مترشحه شیره معده، بادشکن و مفید برای بیماری های جهاز هاضمه، اشتهاآور و ضدعفونی کننده، ضد یرقان و مسکن سردردهای یکطرفه می باشد. ضمناً برای سینه درد و طپش قلب هم مفید است.

منبع مقاله :

صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از 400 نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

منبع: راسخون
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 1179

به "معرفی خارشتر و خواص درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی خارشتر و خواص درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید