نقاط قوت و ضعف آموزش حضوری و غیرحضوری به روایت یک معلم

به گزارش اوج باور، تهران (پانا) - با شروع آموزش های غیرحضوری بر بستر شبکه اینترنت که در پی گسترش پاندمی کووید 19 و تعطیلی مدارس و مراکز آموزشی رخ داد، اظهارنظرهای مختلفی در میزان کارآمدی و اثرگذاری شیوه های آموزشی آنلاین به ویژه در محیط های دانش آموزی مطرح شده و بعضی نقاط قوت و ضعف این شیوه مورد بحث و آنالیز قرار گرفته است.

نقاط قوت و ضعف آموزش حضوری و غیرحضوری به روایت یک معلم

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مهاجرت دانشجویی به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

در اغلب این اظهارنظرها بر جامعیت آموزش حضوری و تاثیرگذاری بیشتر این شیوه تاکید رفته است، اما با توجه به شرایط حاضر جوامع و ناگزیری فاصله گذاری های اجتماعی، چاره ای برای سیاست گذاران آموزشی باقی نمی ماند جز اینکه آموزش های حضوری را برای عده محدودی از دانش آموزان، که فاقد دسترسی به امکانات آموزش دیجیتال هستند، فراهم کند و جمعیت بزرگتری را تحت پوشش آموزش های غیرحضوری قرار دهد که در این میانه، گرچه آموزش های تلویزیونی و بسته های آموزشی نیز دیده می شوند، نقش تدریس آنلاین پررنگ تر است.

جدا از عوامل کوچک و بزرگی که بر یادگیری دانش آموزان در محیط یک کلاس مجازی تاثیرگذار است، موضوع جامعه پذیری و کسب برخی مهارت های اجتماعی، که خود از اهم کارنمودهای آموزش چهره به چهره محسوب می گردد، در آموزش های مجازی یا آنلاین نیز اهمیت ویژه ای پیدا می نماید. در واقع یکی از مهم ترین تفاوت های آموزش مجازی با شیوه های حضوری این است که تک تک اتفاقات کلاس مجازی، اعم از فایل های صوتی و تصویری مبادله شده، تصاویری که از انجام تکالیف اشتراک گذاری می گردد و ابتکاراتی که دانش آموزان در قالب ساخت ویدئو، اینفوگرافی، کلیپ، انیمیشن و پاورپوینت با همکلاسی های خود به اشتراک می گذارند در گوشه ای از حافظه گستره جهانی وب ثبت و ضبط می گردد و بارها و بارها قابل دیدن و شنیدن و زیستن است.

همین موضوع آثار متفاوت روانی را بر معلمان و متعلمان به دنبال دارد که گفت وگوی حاضر به این بخش از تاثیرات روانی آموزش های آنلاین می پردازد:

عطیه گودرزی معلم پایه اول دبستان دختران سمیه در منطقه 4 شهر تهران در گفت و گو با پانا درباره آموزش های تلفیقی در مدارس اظهار کرد: ما از کلاس حضوری فیلم می گیریم و آن را در شبکه شاد ذخیره می کنیم و وقتی کلاس آنلاین آغاز می گردد فیلم برای همه بچه های کلاس بارگذاری می گردد.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط تصویری همزمان برای تدریس آنلاین گفت: البته امکان پخش زنده در شبکه شاد وجود دارد که ارتباطی یک طرفه است. معمولا ما از امکان پخش زنده استفاده نمی کنیم و این امکان تنها در زمان سخنرانی مدیران رده بالای وزارتخانه مورد استفاده قرار می گیرد، ولی اگر امکانی مشابه اسکای روم در شبکه شاد ایجاد می شد تا معلم و همه دانش آموزان کلاس همزمان در تصویر دیده شوند خیلی مفید واقع می شد. فکر می کنم برخی مراکز آموزشی مثل آکادمی های زبان در دوره همه گیری از این قابلیت استفاده می نمایند و از عملکرد آن رضایت دارند.

این معلم پایه اول در ادامه به مزیت های آموزش غیرحضوری از جنبه های متفاوت اشاره نمود و گفت: یکی از محاسن آموزش غیرحضوری این است که مادران به طور دقیق با شیوه آموزش آشنا می شوند. بحران کرونا و به تبع آن آغاز آموزش های غیرحضوری باعث شد خانواده ها خیلی بیشتر از گذشته درگیر امر تحصیل فرزندان شان شدند و در واقع ما (معلمان و مسئولان مدرسه) را درک کردند. امروز بسیاری از مادران با ما درس می خوانند و همین اتفاق باعث می گردد بهتر از پیش قادر باشند به یادگیری فرزندشان یاری نمایند. به این صورت درس ها برای مادران جذابیت پیدا نموده است و آنها با حس مسئولیت پذیری سعی دارند به خوبی یادبگیرند. حتی گاهی مباحث سخت تر درسی را ابتدا به مادرها درس می دهیم تا آنها دستیار ما در تدریس باشند.

خانم گودرزی در ادامه قابلیت بارگذاری ویدئوهای تدریس و فایل های آموزشی را امکانی برای تکرار مباحث درسی عنوان و درباره آن اظهار کرد: در گذشته وقتی می خواستم جدول شگفت انگیز را تدریس کنم چندهفته طول می کشید تا همه یاد بگیرند، ولی در شرایط آموزش مجازی این یادگیری طی دو روز اتفاق می افتد؛ چون بچه ها قادرند به هردفعه که خودشان بخواهند ویدئو یا فایل درسی را ببینند یا بشنوند و این تکرارشدن نقش موثری در یادگیری دارد.

وی اضافه نمود: یکی از مهم ترین آثار آموزش مجازی در بچه ها دوره ابتدایی افزایش اعتماد به نفس در آنهاست که نقش فوق العاده ای در پیشرفت تحصیلی دارد. ما دانش آموزانی داریم که در مرز بچه ها عادی و استثنایی هستند. این بچه ها هر زمان که خودشان آمادگی داشته باشند صدا یا ویدئو می فرستند. یعنی دیگر استرس کلاس درس و ترس صحبت کردن در جمع وجود ندارد. بچه ها سپس فیلم خودشان را می بینند یا صدای خودشان را می شنوند و به این ترتیب اشکالات خود را رفع می نمایند.

این معلم پایه اول تاکید نمود: بازخوردی که از مادران و خانواده های دانش آموزان به ما رسیده است نشان می دهد آموزش های مجازی تاثیر روانی مثبتی بر فن بیان، مهارت های اجتماعی، مهارتهای صحبت در جمع و حس ارزشمندی دانش آموزان داشته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 573

به "نقاط قوت و ضعف آموزش حضوری و غیرحضوری به روایت یک معلم" امتیاز دهید

5 کاربر به "نقاط قوت و ضعف آموزش حضوری و غیرحضوری به روایت یک معلم" امتیاز داده اند | 1.8 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاط قوت و ضعف آموزش حضوری و غیرحضوری به روایت یک معلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید