نه تحریم ها رفت نه مردم را از یارانه بی احتیاج کردید

به گزارش اوج باور، در حالی که دست دولت در جیب مردم است. بعضی دولتمردان مثل آقای نوبخت چنین وانمود می نمایند این مردم هستند که اعانه و یارانه از دولت می گیرند.

نه تحریم ها رفت نه مردم را از یارانه بی احتیاج کردید

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، روزنامه وطن امروز با نقد سخنان نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نوشت: طبق شاخص ها، اقتصاد ما سخت ترین شرایط تورمی چند دهه اخیر را سپری می نماید. تورم نقطه به نقطه نزدیک به 40 درصد، رشد مالی منفی 7 درصد، ضریب جینی 40 درصد، استمرار فرایند کم ارزش شدن پول ملی، افزایش بی محابای رقم نقدینگی و رسیدن آن به بیش از 3 هزار هزار میلیارد تومان، و... گوشه ای از کتاب مفصل بیماری هایی است که اقتصاد را درگیر نموده است. در چنین شرایطی عاملان اصلی ماجرا به جای اصلاح رویه های سابق و اظهار ندامت، نمک بر زخم های معیشتی مردم می پاشند و می گویند عملکرد ما از حافظه مردم پاک نخواهد شد. معاون اول رئیس جمهور در جلسه با مدیران ارشد شبکه بانکی دم از افتخارات می زند و می گوید: هر یک از ما در دوران مسئولیت های مختلف خود کارنامه ای داریم و عملکرد ما از حافظه مردم پاک نخواهد شد.

از سوی دیگر در برابر برنامه های حمایتی دیگر قوا برای نجات اقشار آسیب پذیر از زیر فشار گرانی با کنایه به آن ها اظهار می نمایند مردم برطرف تحریم می خواهند نه اعانه. آقای نوبخت اظهار می نماید امروز مردم به جای اعانه و یارانه، از مدیران خود، انتظار برطرف تحریم را طلب می نمایند. مسئله اینجاست که در این 7 سال وقتی دولتی ها مدعی برطرف تحریم بودند، شرایط کنونی را پدید آوردند. در اصل شرایط وخیم کنونی که مردم را محتاج یارانه نموده ماحصل سیاست معطل کردن بیش از 7 سال اقتصاد کشور برای برطرف تحریم هاست. مسببان وضع موجود حتی در مقابل اصلاحات بودجه ریزی هم مقاومت می نمایند؛ بودجه چوب ادب سیاستمداران به ویژه سیاستمدارانی است که تنها شعار می دهند؛ و با چنین ادبیاتی خود را مبری از هرگونه اصلاحی دانسته و به جهت پیموده شده افتخار می نمایند.

نباید فراموش کرد که نقطه ثقل تمام مسائل مالی بودجه ریزی اشتباه است. بودجه مانند نقشه راه اقتصاد کشور است که باید با قوه عاقله طراحی گردد و نه تخیل. فاصله 99 درصدی درآمد های حاصل از فروش اموال مازاد دولتی و 89 درصدی درآمد های نفتی نشان از موهومی بودن این بودجه ریزی دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: ojebavar.ir شناسه مطلب: 676

به "نه تحریم ها رفت نه مردم را از یارانه بی احتیاج کردید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نه تحریم ها رفت نه مردم را از یارانه بی احتیاج کردید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید